• Estere,
  • Hermīne
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Skrundas pusē izveidos militāro vidusskolu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 16:05, 02.06.2020

Valdība šodien konceptuāli atbalstīja pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās militārās vidusskolas izveidošanu Skrundas novadā.


Avots: LETA

Par skolas izveides izmaksām patlaban ir veikts tikai provizorisks finanšu aprēķins, jo precīzāks izdevumu plānojums būs pieejams pēc izglītības programmu izstrādes un materiāltehnisko līdzekļu apzināšanas. 2021.gadā skolas izveidei varētu būt nepieciešami aptuveni 2,4 miljoni eiro. Skolas izveidi un uzturēšanu finansēs no Aizsardzības ministrijas (AM) budžeta.

Plānots, ka līdz nākamā gada janvārim un februārim AM sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju sagatavos jaunākā līmeņa militārā vadītāja ieguvei nepieciešamo profesijas standartu un atbilstošu izglītības programmu. AM rīkojuma projektu par vidusskolas dibināšanu valdībā vajadzētu iesniegt līdz 2021.gada 31.martam.

AM plāno veidot militāro vidusskolu Skrundas novadā Rudbāržu muižā, kur ilgus gadus atradās nu jau likvidētā Kalpaka pamatskola. Rudbārži ir vieta, kur 1919.gadā uzturējās Kalpaka bataljons un sākās Latvijas faktiskā atbrīvošana no lieliniekiem.

Atbilstoši ministrijas iecerēm, jaunveidojamās izglītības iestādes mērķis būs jaunās bruņoto spēku virsniecības paaudzes audzināšana. Skolā uzsvaru likšot uz līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas prasmēm. Skolas absolventi varēs iestāties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA) un tiem kā izietu ieskaitīs akadēmijas pirmsstudiju posmu.

Kalpaka profesionālajā vidusskolā uzņems 9.klases absolventus. Skola nodrošinās vispārējo vidējo izglītību ar pastiprinātu inženierzinātņu tehnisko priekšmetu apguvi, angļu valodu, līderību, sporta nodarbības un militāro mācību. Tāpat skola varēs organizēt arī papildus kursus.

Pabeidzot šo izglītības iestādi, skolēni iegūtu profesiju - jaunākā līmeņa militārais vadītājs, kuras standarts turpmāk vēl tiks sagatavots.

Ministrijas skatījumā, optimālais izglītojamo skaits vienā gadā būtu 50 skolēni, bet skolēnu skaits klasē - ne vairāk par 25.

AM atzīmē, ka skolas absolvēšana neuzliks obligātu pienākumu kļūt par profesionālu karavīru. Ja absolvents nevēlēsies studēt NAA, viņam varēs piedāvāt dienestu Zemessardzē un ieskaitīšanu Nacionālo bruņoto spēku rezervē.

Izglītojamie tiks nodrošināti ar dienesta viesnīcu, ēdināšanu četras reizes dienā un militāro formastērpu.

Paredzēts, ka skolas audzēkņiem diena sāksies plkst.6.30 ar vieglām fiziskām aktivitātēm - rīta rosmi, kam sekos mācību stundas, fakultatīvo priekšmetu apguve, konsultācijas, ekipējuma apkopes. Mācību dienas noslēgums paredzams apmēram plkst.20, kad tiek plānots laiks personiskajām vajadzībām un gatavošanās nākamajai dienai. Naktsmiers sāktos plkst.22.30.

AM sadarbībā ar sporta speciālistiem izstrādās fiziskās slodzes atbilstoši skolēnu vecuma grupām.

Līdzīgi kā Lielbritānijā izglītojamo atlase primāri tiks balstīta uz viņu rezultātiem valsts centralizētajos eksāmenos, pabeidzot pamatizglītību.

Pirms iestāšanās vidusskolā tiks veikti psiholoģiskie testi, lai identificētu līdera dotības, noteiktu noturību stresa situācijās. Tāpat tiks rīkotie fiziskās sagatavotības testi atbilstoši vecuma grupām un vispārēja medicīniskā pārbaude.

Skolas administratīvais, tehniskais un medicīnas personāls būs civilie darbinieki. Paredzēts nodrošināt arī dežurantu un sargu, pusaudžu psihologu, sociālo pedagogu un kapelānu.

Rudbāržu muižas ēkā ir pieejamas noliktavas, kurās var uzglabāt pneimatiskos vai mazkalibra ieročus. Tāpat muižas tuvumā ir izmantojama sporta zāle, stadions un ēdnīca. Patlaban daļu šo telpu izmanto Jaunsardzes centrs.

Netālu no Rudbāržiem atrodas mācību poligons bijušā Skrundas lokatora teritorijā. Poligonu varēs izmantot vidusskolas militārā mācību procesa nodrošināšanai.

"Pēc Ministru kabineta konceptuālā atbalsta sāksim aktīvu darbu pie pašas Rudbāržu muižas renovācijas un sagatavošanas, kā arī pie blakus esošo ēku sagatavošanas par kopmītnēm, jo jauniešiem būs tur arī jādzīvo. Mēs plānojam, ka apmācību programmu varētu sākt ātrāk, vēl pirms viss komplekss ir simtprocentīgi gatavs, un šeit mums palīgā nāks gan Skrundas pašvaldība, gan Skrundā izvietotā vidusskola," norādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Jau ziņots, ka skolā pirmo 25 kursantu klasi plānots izveidot 2021.gada septembrī.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Imantā uzdarbojas nelieši, kas baložiem ar superlīmi pielīmē cepurītes (+VIDEO)

Imantā jau vairākas dienas redzēti baloži, kuriem pie galvas pielīmētas mazas, no papīra veidotas cepurītes, liecina sociālajos tīklos publicētā informācija.

Sabiedrība Biji devies uz ārzemēm? No šodienas - pēc atgriešanās tiksi pakļauts kontrolei

Ar mērķi mazināt Covid-19 izplatību Latvijā, no šodienas stingrāk kontrolēs ieceļotājus Latvijā, tostarp netiks pieņemti un izskatīti ilgtermiņa "D kategorijas" vīzu pieteikumi, kā arī pašizolācijas nosacījuma pārkāpšanas gadījumā personai varēs anulēt termiņuzturēšanās atļauju vai vīzu.

Sabiedrība Ēlertes dēls aši pametis jauno amatu IZM, uzzinot, ka vajadzēs arī strādāt

Valsts prezidenta pusslodzes padomnieces Sarmītes Ēlertes dēls Krišs Ēlerts no vecākā eksperta vietas šķīries jau pēc divarpus nedēļas ilguša darba, kaut faktiski vēl īsāka laika posma, ņemot vērā Jāņu brīvdienas, vēsta vietne pietiek.com. "Jaunais cilvēks ar izbrīnu uzzināja, ka vajadzēs arī strādāt," portālam apliecinājis kāds avots ministrijā.

Sabiedrība Levits beidzot komentējis viņa biogrāfiju apšaubošās grāmatas Viltvārdis saturu

Valsts prezidents Egils Levits šodien plašākā publikācijā "Latvijas Avīzē" noliedzis visas šaubas par viņa biogrāfijas faktiem, kas izteiktas Lato Lapsas grāmatā "Viltvārdis".

Lasiet arī

Sabiedrība Valsts apdraudējuma gadījumā nepietiktu resursu svarīgu objektu apsardzei

Latvijā armijai, policijai un privātajiem apsardzes uzņēmumiem resursi ir nepietiekami, lai nodrošinātu svarīgu objektu pastiprinātu apsardzi valsts apdraudējuma gadījumā, secināts Aizsardzības ministrijas (AM) ziņojumā valdībai par visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas progresu.