• Elma,
  • Elna,
  • Menarda
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Skrundas pusē izveidos militāro vidusskolu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 16:05, 02.06.2020

Valdība šodien konceptuāli atbalstīja pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās militārās vidusskolas izveidošanu Skrundas novadā.


Avots: LETA

Par skolas izveides izmaksām patlaban ir veikts tikai provizorisks finanšu aprēķins, jo precīzāks izdevumu plānojums būs pieejams pēc izglītības programmu izstrādes un materiāltehnisko līdzekļu apzināšanas. 2021.gadā skolas izveidei varētu būt nepieciešami aptuveni 2,4 miljoni eiro. Skolas izveidi un uzturēšanu finansēs no Aizsardzības ministrijas (AM) budžeta.

Plānots, ka līdz nākamā gada janvārim un februārim AM sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju sagatavos jaunākā līmeņa militārā vadītāja ieguvei nepieciešamo profesijas standartu un atbilstošu izglītības programmu. AM rīkojuma projektu par vidusskolas dibināšanu valdībā vajadzētu iesniegt līdz 2021.gada 31.martam.

AM plāno veidot militāro vidusskolu Skrundas novadā Rudbāržu muižā, kur ilgus gadus atradās nu jau likvidētā Kalpaka pamatskola. Rudbārži ir vieta, kur 1919.gadā uzturējās Kalpaka bataljons un sākās Latvijas faktiskā atbrīvošana no lieliniekiem.

Atbilstoši ministrijas iecerēm, jaunveidojamās izglītības iestādes mērķis būs jaunās bruņoto spēku virsniecības paaudzes audzināšana. Skolā uzsvaru likšot uz līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas prasmēm. Skolas absolventi varēs iestāties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA) un tiem kā izietu ieskaitīs akadēmijas pirmsstudiju posmu.

Kalpaka profesionālajā vidusskolā uzņems 9.klases absolventus. Skola nodrošinās vispārējo vidējo izglītību ar pastiprinātu inženierzinātņu tehnisko priekšmetu apguvi, angļu valodu, līderību, sporta nodarbības un militāro mācību. Tāpat skola varēs organizēt arī papildus kursus.

Pabeidzot šo izglītības iestādi, skolēni iegūtu profesiju - jaunākā līmeņa militārais vadītājs, kuras standarts turpmāk vēl tiks sagatavots.

Ministrijas skatījumā, optimālais izglītojamo skaits vienā gadā būtu 50 skolēni, bet skolēnu skaits klasē - ne vairāk par 25.

AM atzīmē, ka skolas absolvēšana neuzliks obligātu pienākumu kļūt par profesionālu karavīru. Ja absolvents nevēlēsies studēt NAA, viņam varēs piedāvāt dienestu Zemessardzē un ieskaitīšanu Nacionālo bruņoto spēku rezervē.

Izglītojamie tiks nodrošināti ar dienesta viesnīcu, ēdināšanu četras reizes dienā un militāro formastērpu.

Paredzēts, ka skolas audzēkņiem diena sāksies plkst.6.30 ar vieglām fiziskām aktivitātēm - rīta rosmi, kam sekos mācību stundas, fakultatīvo priekšmetu apguve, konsultācijas, ekipējuma apkopes. Mācību dienas noslēgums paredzams apmēram plkst.20, kad tiek plānots laiks personiskajām vajadzībām un gatavošanās nākamajai dienai. Naktsmiers sāktos plkst.22.30.

AM sadarbībā ar sporta speciālistiem izstrādās fiziskās slodzes atbilstoši skolēnu vecuma grupām.

Līdzīgi kā Lielbritānijā izglītojamo atlase primāri tiks balstīta uz viņu rezultātiem valsts centralizētajos eksāmenos, pabeidzot pamatizglītību.

Pirms iestāšanās vidusskolā tiks veikti psiholoģiskie testi, lai identificētu līdera dotības, noteiktu noturību stresa situācijās. Tāpat tiks rīkotie fiziskās sagatavotības testi atbilstoši vecuma grupām un vispārēja medicīniskā pārbaude.

Skolas administratīvais, tehniskais un medicīnas personāls būs civilie darbinieki. Paredzēts nodrošināt arī dežurantu un sargu, pusaudžu psihologu, sociālo pedagogu un kapelānu.

Rudbāržu muižas ēkā ir pieejamas noliktavas, kurās var uzglabāt pneimatiskos vai mazkalibra ieročus. Tāpat muižas tuvumā ir izmantojama sporta zāle, stadions un ēdnīca. Patlaban daļu šo telpu izmanto Jaunsardzes centrs.

Netālu no Rudbāržiem atrodas mācību poligons bijušā Skrundas lokatora teritorijā. Poligonu varēs izmantot vidusskolas militārā mācību procesa nodrošināšanai.

"Pēc Ministru kabineta konceptuālā atbalsta sāksim aktīvu darbu pie pašas Rudbāržu muižas renovācijas un sagatavošanas, kā arī pie blakus esošo ēku sagatavošanas par kopmītnēm, jo jauniešiem būs tur arī jādzīvo. Mēs plānojam, ka apmācību programmu varētu sākt ātrāk, vēl pirms viss komplekss ir simtprocentīgi gatavs, un šeit mums palīgā nāks gan Skrundas pašvaldība, gan Skrundā izvietotā vidusskola," norādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Jau ziņots, ka skolā pirmo 25 kursantu klasi plānots izveidot 2021.gada septembrī.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Oktobris sāksies ar saulainu laiku un +20 grādiem

Ceturtdien, 1.oktobrī, Latvijā gaidāms sauss un pārsvarā saulains laiks, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Parakstīts sadarbības līgums par koalīciju Rīgas domē

Šodien Rīgas Rātsnamā četru sarakstu pārstāvji parakstīja koalīcijas sadarbības līgumu.

Sabiedrība Jaunā vara Rīgā sola gājēju ielas, veloceliņus un ātruma ierobežojumus

Jaunā Rīgas domes koalīcija ir apņēmusies Satiksmes departamentā veidot jaunu nodaļu veloinfrastruktūras jautājumu risināšanai, liecina galvaspilsētas domes jaunās koalīcijas šodien parakstītais Rīcības plāns.

Sabiedrība «Viņu vajag gāzt na**j»: Urbanovičs atvainojas par Vilkam adresētiem vārdiem

Partijas "Saskaņa" līderis Jānis Ubanovičs atvainojas Latvijas Bankas padomes locekļa amatam virzītajam bijušajam finanšu ministram Andrim Vilkam par viņa virzienā vērstu necenzētu leksiku, kas izskanēja Saeimas komisijā notikušā privātā sarunā.

Lasiet arī

Ekonomika AM plāno atvieglot militāro preču biznesu Latvijā

Valdība nākamnedēļ, 11.jūnijā, lems par grozījumiem likumā, kas paredz atvieglot militāro preču biznesu Latvijā.

Pasaule Latvija ar 34 karavīru lielu vienību plāno piedalīties NATO misijā Irākā

Latvija ar 34 karavīru lielu vienību plāno piedalīties NATO misijā Irākā, kur viens no uzdevumiem būs pārvietošanās ārpus militārajām bāzēm, noskaidroja aģentūra LETA.

Sabiedrība Baltijas jūrā mācībās piedalījušies ASV Gaisa spēku bumbvedēji B-52

Šonedēļ Baltijas jūrā jūras spēku mācību operācijā piedalījušies divi Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Gaisa spēku bumbvedēji B-52, informē ASV Gaisa spēku Eiropas un Āfrikas pavēlniecība.