• Asna,
  • Asne,
  • Zaiga
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Viņķele sola nesamazināt slimnīcu un gultas vietu skaitu reģionos

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:31, 27.05.2020

Slimnīcu līmeņu reformas gaitā reģionālo slimnīcu un gultas vietu skaits tajās, kā arī speciālistu pieejamība netiks samazināta, tiekoties ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāvjiem, šodien solīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) komunikācijas speciāliste Anna Strapcāne, ministrijas pārstāvji ikgadējās sarunās ar pašvaldību pārstāvjiem pārrunāja šīs brīža aktualitātes, tai skaitā slimnīcu sniegto pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, situāciju sociālās aprūpes centros Covid-19 izplatības dēļ, kā arī kompensācijas mehānismus ārstniecības iestādēm.

LPS priekšsēdis Gints Kaminskis norādīja, ka pēdējos mēnešos pašvaldības ir saskārušās ar dažādiem izaicinājumiem, un veselības drošība ir viens no galvenajiem jautājumiem. Viņš uzsvēra, ka ir svarīgi darīt visu iespējamo, lai iedzīvotājiem nodrošinātu kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību vistuvāk dzīvesvietai un vienlaikus sekmētu medicīnas speciālistu piesaisti reģionos.

Tāpat "ļoti novērtējams ir pašvaldību atbildīgi, mērķtiecīgi un operatīvi veiktais darbs ārkārtējās situācijas laikā, lai ierobežotu Covid-19 izplatību un sniegtu visu nepieciešamo atbalstu iedzīvotājiem," izteicās politiķis.

Sarunu laikā arī Viņķele uzsvēra pašvaldību nozīmi problēmu risināšanā un spējā adekvāti reaģēt krīzes situācijā. Viņa norādīja, ka īpaši pašlaik pašvaldības ir ļoti nozīmīgs partneris nozaru ministrijām. Vienlaikus krīze ir spilgtāk izgaismojumi vairākas vājās vietas. Līdz ar to šo laiku var izmantot, lai, kopīgi strādājot, nepilnības novērstu, un iedzīvotājiem būtu pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe.

Viens no apspriestajiem tematiem bija slimnīcu līmeņu pārskatīšana. Viņķele solīja, ka reformas gaitā nav plānota nevienas slimnīcas slēgšana, kā arī nav plānots samazināt gultu skaitu vai mazināt speciālistu pieejamību. Vienlaikus gan esot jārod "risinājums, lai ieguldītie resursi būtu efektīvi un pacienti, kurus nogādā ārstniecības iestāde, saņemtu viņiem nepieciešamo palīdzību". Ar pašvaldībām un slimnīcu vadību vēl esot plānotas sarunas par labākajiem risinājumiem.

Pēc LPS pārstāves Guntas Klismetas teiktā, Veselības inspekcija (VI) informēja klātesošos par reģionālajās slimnīcās veikto pārbaužu rezultātiem un iegūtajiem secinājumiem, kā arī plānoto rīcību nākotnē.

Ņemot vērā veikto izvērtējumu un analizējot iegūtos datus, šīs vasaras laikā VM plāno pieņemt lēmumu par turpmāko rīcības plānu dažādu līmeņu slimnīcu funkciju izpildei un pakalpojumu kvalitātes pilnveidei, kā arī medicīnas personāla darbu un piesaisti. Tāpat tiek pārskatīta veselības nozares darbinieku atalgojuma sistēma.

Savukārt pašvaldību pārstāvji uzsvēruši, ka jāturpina detalizētas diskusijas ar reģionālajām slimnīcām gan par pārbaudēs gūtajiem secinājumiem, gan turpmāko rīcību slimnīcu līmeņu pārskatīšanā.

Īpaši būtiska esot medicīnas speciālistu pārvietošanās reģionos. LPS vēlas, lai būtu skaidri iezīmēts, cik nākotnē veselības aprūpes pakalpojumi būs pieejami iedzīvotājiem un kāds konkrēti ir risinājums ārstu migrācijas izraisīto risku novēršanā pie esošā speciālistu trūkuma valstī. Ja ārstu uz vietas slimnīcā nav un speciālistu pārvietošanās no pamata darba vietas uz citām slimnīcām netiks pieļauta, tad reģionālo slimnīcu darbības nodrošināšana nebūšot iespējama. Medicīnas pakalpojumu pieejamība pēc iespējas tuvāk iedzīvotājam ir akūti svarīga, uzstāj LPS pārstāvji.

Tāpat tika skarts jautājums par integrēto veselības aprūpi, iezīmējot turpmākos soļus tās attīstībā, kā arī pārrunāti jautājumi par ārstniecības iestāžu finansēšanu ārkārtējās situācijas laikā, tai skaitā par kompensācijas mehānismu ārstniecības iestādēm par nesniegtajiem pakalpojumiem un gatavības režīma nodrošināšanu.

Savukārt sarunās par ārstniecības iestāžu finansējumu ārkārtējās situācijas laikā pašvaldības aicina operatīvāk veikt kompensāciju izmaksu no valsts budžeta līdzekļiem par radītajiem zaudējumiem, kas radušies dīkstāves laikā. Tāpat slimnīcas vēlas skaidrību par paredzēto pakalpojumu pārplānošanu pēc ārkārtējās situācijas.

Viens no sarunu jautājumiem tika izskatīts arī zobārstniecības pakalpojumu pieejamība reģionos. Pašvaldības joprojām uzsver, ka nav pietiekami pieejami bezmaksas zobārstniecības pakalpojumi bērniem un aicina rast kompleksus risinājumus pakalpojumu nodrošināšanai reģionos, lai mazinātu rindas.

Visbeidzot puses vienojās, ka pirms LPS sarunām ar Finanšu ministriju, puses vēlreiz pārskatīs neatrisinātos jautājumus, kuru risināšanai nepieciešami papildu finanšu līdzekļi, lai nonāktu pie kopīgas pozīcijas, kas ir vajadzīgs veselības nozarei un pašvaldībām, lai efektīvi strādātu.

LPS un VM sarunās piedalījās veselības ministre Viņķele, LPS priekšsēdis Kaminskis, VM, VI, Nacionālais veselības dienests, Slimību profilakses un kontroles centra, kā arī LPS, pašvaldību un reģionālo slimnīcu pārstāvji.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība VNĪ nodos Jaunā Rīgas teātra būvlaukumu piegādātāju apvienībai "SBSC"
Rīga, 9.jūl., LETA. VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) šodien nodos Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvlaukumu iepirkuma uzvarētājam - piegādātāju apvienībai "SBSC", aģentūrai LETA pavēstīja VNĪ korporatīvās komunikācijas da...
Sabiedrība Tiešsaistē notiks vebinārs par pārmaiņu vadību
Rīga, 9.jūl., LETA. Šodien plkst.11 tiešsaistē notiks pieaugušo izglītības platformas EPALE vebinārs "Praktiski par pārmaiņām", kuru vadīs biznesa vadības un karjeras trenere Anita Gaile, aģentūru LETA informēja Izglītīb...
Sabiedrība Diskutēs par karjeras sākšanu tehnoloģiju jomā Covid-19 krīzes laikā
Rīga, 9.jūl., LETA. Šodien notiks "Riga TechGirls" organizēta tiešsaistes konference "Kā uzsākt karjeru tehnoloģiju jomā Covid-19 krīzes laikā?", aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji. Konferencē piedalīsies filantr...
Sabiedrība Pastāv risks "Daugavas" stadiona ledus halles projektam zaudēt Eiropas finansējumu
Rīga, 8.jūl., LETA. Iespējamas krāpniecības dēļ "Daugavas" stadiona ledus halles projekts var zaudēt Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu un tad rastos grūtības norēķināties ar būvniekiem, vēsta Latvijas Televīzija (L...

Lasiet arī

Sabiedrība Apsver iespēju samazināt maksu par ģimenes ārsta apmeklējumu visiem pensionāriem

Veselības ministrija (VM) apsver iespēju samazināt līdzmaksājumu par ģimenes ārsta apmeklējumu arī pensionāriem, kas jaunāki par 65 gadiem, tikšanās laikā ar Latvijas Pensionāru federāciju (LPF) pavēstīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Sabiedrība Kļuvis zināms, kas strādās Stradiņa slimnīcas padomē

Par Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas padomes locekļiem izvēlēti Renalds Jurkevičs, Juris Lapše un Reinis Ceplis, pirmdien preses konferencē atklāja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.