• Ginters,
  • Guntra,
  • Marianna
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Vēlas plašas diskusijas par atalgojuma palielināšanu mediķiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 08:50, 07.05.2020

Turpinot diskusijas par mediķu atalgojuma palielināšanu, jaunie ārsti uzreiz vēlas diskusijas ne tikai ar Veselības ministriju, bet arī par premjeru un finanšu ministru, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" apliecināja Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.Kā pauda Rācenis, esam nonākuši situācijā, kuru viņš minējis pērn novembrī, proti, ka veselības aprūpe var būt lielākā krīze valsts ietvarā. Viņš aicināja saprast, ka veselības aprūpe ir arī kopējās drošības jautājums.

Viņš pauda gandarījumu, ka patlaban īstenotie pasākumi ir nostrādājuši un darba apjoms nav tik liels. Vienlaikus mediķis aicināja atcerēties, ka nav zināms, vai krīze būs arī nākamajā sezonā - rudenī, un vai arī tad izdosies tik galā tik veiksmīgi.

Veselības aprūpes sistēmai joprojām ir jābūt prioritātei, uzsvēra Rēcenis. "Varbūt labums no šī visa ir, ka varam parādīt, kāda var būt krīze, ja mēs to neievērojam," pauda ārsts.

"Tāpēc arī mēs uzstājam, ka atalgojuma jautājums ir jāturpina risināt, mēs nevaram izlikties, ka tā nav. Nevarētu teikt, ka pagājušajā gadā mēs kaut ko atrisinājām. Mēs jau īstenībā neko neatrisinājām," sacīja mediķis, atgādinot, ka solītā 20% pielikuma vietā daļa saņēma 10%.

Rācenis teica, ka mediķi sāk par to diskutēt un vēlas par to runāt ne tikai Veselības ministrijā, bet arī ar Ministru prezidentu, finanšu ministru un atbildīgajiem Saeimas deputātiem.

Veselības ministre solījusi tikšanos par šo jautājumu pēc aptuveni divām līdz trīs nedēļām. Tomēr, kā sacīja Rēcenis, arī pērn daudz tika diskutēts ar Veselības ministriju. "Tās bija tādas diskusijas, bet augļus jau tās nenesa. Tāpēc es domāju, ka mums ir jāiet uzreiz nākamo soli un jārunā arī ar finanšu ministru un Ministru prezidentu," viņš teica.

Rācenis arī atgādināja, ka mediķi ir izpildījuši savu mājasdarbu - sadarbībā ar Veselības ministriju un Valsts kanceleju ir izstrādāts jaunais mediķu atalgojuma modelis. Tomēr viņš atzina, ka tas prasa ļoti daudzas izmaiņas, tāpēc arī tā ieviešanai jābūt pakāpeniskai.

Par protesta akcijām un citām rīcībām vēl nav diskutēts, jo vēl nav dzirdētas atbildīgo amatpersonu atbildes. "Lai runātu par kādām protesta akcijām, vispirms jāsaprot, uz ko mēs patiesībā ejam. Varbūt viņi jau ir sapratuši no iepriekšējā gada un šī brīža esošās situācijas, ka veselības aprūpe tomēr ir prioritāte," uzsvēra asociācijas vadītājs.

LETA jau vēstīja, aprīļa beigās Latvijas veselības aprūpes darbinieku un pedagogu profesionālās organizācijas pieprasīja nekavējoties valdībā un Saeimā atsākt sarunas par iepriekš piesolītā finansējuma piešķiršanu pedagogu un mediķu atalgojuma palielināšanai jau šogad un nākamajos gados.

Atklāto vēstuli amatpersonām parakstījuši Rācenis, Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece, Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga, kā arī Latvijas izglītības vadītāju asociācijas priekšsēdētājs Rūdolfs Kalvāns.

Arodbiedrību ieskatā, nepieciešama steidzama visu iesaistīto pušu apspriede un kopīga darbības plāna izstrāde, kā nodrošināt ilgtspēju veselības aprūpes un izglītības darbinieku atalgojumu, kā arī minēto nozaru attīstību atbilstoši laikmeta prasībām.

Tās jau tuvākajā laikā cer sagaidīt uzaicinājumu tikties un strādāt kopā.

Pērn Saeima pērn 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma 2020.gada valsts budžetu, medicīnas darbinieku atalgojuma celšanai papildus piešķirot aptuveni 60 miljonus eiro.

2018.gadā Saeimā pieņemtais lēmums mediķu algu celšanai 2020.gadā paredzēja 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai, atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevās rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Sākotnēji mediķu algām tika plānots piešķirt 42 miljonus eiro, tomēr, reaģējot uz nozares augošo neapmierinātību, tika pieņemts lēmums pārskatīt iepriekš atbalstītās prioritātes. Pārskatot prioritātes, kā arī aktualizējot valsts uzņēmumu un centrālās bankas peļņu, izdevies rast vēl 18 miljonus eiro, tādējādi kopumā mediķu algām šogad nodrošinot aptuveni 60 miljonus eiro.

Arī iepriekš rīkotā mediķu protesta akcija "Viena diena bez ārstniecības personāla" nenesa vēlamos rezultātus, un lai gan akcijā piedalījās aptuveni 4000 medicīnas darbinieku, studentu un iedzīvotāju, joprojām netika panākta garantija par atalgojuma prasību izpildi. Mediķi joprojām turpināja protestēt un visā Latvijā aizvadītajā gadā rīkoja akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!" - no 8.novembra līdz 13.novembrim lielākajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm un citiem aizdedzot sveces, kā arī pusmastā nolaižot valsts karogu.

Tāpat līdztekus protesta akcijai Centrālajā vēlēšanu komisijā tika iesniegts Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības ierosinājums rīkot parakstu vākšanu referenduma rosināšanai par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Lai piedalītos mācībās, Rīgā ierodas NBS Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa
Rīga, 20.sept., LETA. Lai piedalītos mācībās "Namejs 2020", šodien Rīgā ieradīsies NBS Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa. Kā aģentūru LETA informēja Zemessa...
Sabiedrība Tukumā atklās pasaules kultūras telpas "Tukku Magi" pagalmu
Rīga, 20.sept., LETA. Šodien Tukuma sirdī, Pasta ielā 26, agrākajā Fermentu rūpnīcā, kas vēl senāk bijusi Zēberga spirta un iesala rūpnīca, norisināsies kultūras telpas "Tukku Magi" pagalma atvēršanas svētki un radošā iz...
Sabiedrība Torņkalna baznīcā notiks atvadīšanās no ozolkoka altāra, kas atgriezīsies Anglikāņu baznīcā
Rīga, 20.sept., LETA. Šodien Torņakalna baznīcā notiks īpašs dievkalpojums, kurā notiks atvadīšanās no ozolkoka altāra, kas pēc 53 gadu kalpošanas Rīgas Lutera draudzē atgriezīsies savās mājās - Rīgas Anglikāņu Svētā Pes...
Sabiedrība Dobelē atzīmēs Kārļa Zemdegas Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa 80.gadskārtu
Rīga, 20.sept., LETA. Šodien un rīt Dobeles iedzīvotāji ar īpašiem pasākumiem atzīmēs Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa 80.gadskārtu, kopš tas pirmo reizi tika atklāts Dobelē, un 24.gadskārtu kopš pieminekļa atjaunošanas, ...

Lasiet arī

Sabiedrība Lielākajām partijām šogad ziedojumos pārskaitīti 177 672 eiro

Lielākajām partijām šogad ziedotāji atvēlējuši 177 672 eiro, liecina aģentūras LETA apkopotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informācija.

Sabiedrība Valmierā vēlas būvēt vēl vienu krematoriju

SIA "Vidzemes krematorija" Valmierā, aptuveni kilometra attālumā no esošās krematorijas, vēlas būvēt vēl vienu apbedīšanas pakalpojumu kompleksu ar krematoriju, aģentūra LETA uzzināja pilsētas pašvaldībā.

Ekonomika Nakts klubi: esošie ierobežojumi veicinās pagrīdes pieprasījumu

Esošie laika ierobežojumi izklaides nozarei Covid-19 izplatības mazināšanai veicinās pagrīdes nozares pieprasījumu, aģentūrai LETA pauda nakts klubu pārstāvji.