• Ineta,
  • Inta,
  • Intra
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā veidos digitālo inovāciju centrus

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:59, 16.04.2020

Latvijā 2021.gadā plānots izveidot digitālo inovāciju centru tīklu, aģentūru LETA informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).VARAM izstrādājusi informatīvo ziņojumu par nepieciešamo rīcību, lai Latvija sagatavotos Eiropas Digitālo inovāciju centru izveidei, kuru uzdevums būs laika posmā no 2021. līdz 2027.gadam piedalīties kopējās "Digitālās Eiropas programmas" izveidē.

Kā skaidro VARAM, programma savu darbību sāks 2021.gadā un ar tās palīdzību plānots veicināt Eiropas valstu digitālu transformāciju, proti, digitālo tehnoloģiju ieviešanu uzņēmumos un publiskās pārvaldes iestādēs, tādējādi uzlabojot dalībvalstu iedzīvotāju digitālās prasmes.

2021.gadā plānots izveidot sākotnēju digitālo inovāciju centru tīklu un šim nolūkam katrai dalībvalstij atklātā atlases procedūrā jāizraugās potenciālās iestādes, kuras varētu kandidēt uz šāda centra statusu.

Par šādu centru var kļūt augsti digitāli attīstītas institūcijas, piemēram, pētniecības institūcijas, universitātes, konsorciji, kuri ir specializējušies kādā jomā, bet papildu saviem pienākumiem pieteikušies un ir gatavi uzņemties arī nacionālā centra funkciju īstenošanu. Plānots, ka atsevišķos centros atkarībā no to līdzšinējās darbības un kompetencēm varēs saņemt arī tematiskos pakalpojumus, tai skaitā saistītus ar mākslīgo intelektu, augstas veiktspējas datošanu un kiberdrošību.

"Tā kā šādi centri darbosies visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, arī Latvija tiks iekļauta kopējā Eiropas digitālo tehnoloģiju ekosistēmā. Tādā veidā tiks sniegta iespēja pārņemt citu valstu pieredzi un zināšanas, kā arī dalīties ar savām kompetencēm," pauž ministrijā.

VARAM uzsver, ka digitālo inovāciju centru galvenais uzdevums būs veicināt Latvijas izaugsmi sasaistē ar ekonomikas un sabiedrības digitālo transformāciju tādā veidā, lai ieguvumus no digitalizācijas procesa justu arī iedzīvotāji. Lai to īstenotu, centriem būs jānodrošina piekļuve jaunākajām digitālajām tehnoloģijām, veicinot labās prakses piemēru pārņemšanu starp nozarēm un digitālo tehnoloģiju izmantošanas pilnveidi valsts pārvaldes iestādēs un uzņēmumos atbilstoši digitālās transformācijas radītajiem izaicinājumiem.

Centri galvenokārt darbosies kā kontaktpunkts, kurā valsts pārvaldes iestādes un uzņēmumi varēs saņemt padomus un testēt digitālās inovācijas, kā arī apmainīties un iegūt informāciju par sev nepieciešamā risinājuma izstrādi un attīstību. Tā kā centri būs savienoti kopējā tīklā, informāciju un pakalpojumus būs iespējams saņemt arī citviet Eiropā esošajos centros un izmantot citas ES valsts pieredzi un tehnoloģijas, tādējādi sekmējot inovāciju atvērtību, akcentē ministrija.

VARAM plāno, ka papildus šajos centros valsts pārvaldes iestādes un uzņēmumi varēs izveidot liela mēroga pilotprojektus, piemēram, tādās jomās kā progresīvās ražošanas un tehnoloģiju stiprināšana viedajās pilsētās un mājokļos.

Tāpat plānots, ka centri nodrošinās apmācības padziļinātu digitālo prasmju apguvei darbavietās, kā arī prakses iespējas studentiem, tādējādi ļaujot valstīm ātri reaģēt uz straujajām izmaiņām darba tirgus pieprasījumā.

Centru finansējums plānots no diviem avotiem - 50% tiks finansēti no "Digitālās Eiropas programmas", bet 50% no dalībvalstu puses, kuras finansējumu varēs saņemt no Eiropas Reģionālā attīstības fonda.

Latvijā par programmas regulu atbildīgā institūcija ir VARAM, kas jau 2019.gadā ir sākusi programmas sabiedrisko apspriešanu ar sociālajiem partneriem. Lai Latvija izpildītu programmā minētās saistības, VARAM ir sākusi darbu centru atlases kritēriju un atlases procedūras sagatavošanai.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Mediķi jau šogad vēlas atalgojuma palielināšanu 10% apmērā

Mediķu profesionālās organizācijas aicina valdību jau šogad lemt par atalgojuma palielināšanu par 10%, bet nākamgad - par 20%, aģentūru LETA informēja Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece.

Sabiedrība AM sagatavojusi bukletu, kurā iedzīvotajiem dod norādes kara gadījumam

Aizsardzības ministrijas (AM) Latvijas iedzīvotājiem sagatavotajā bukletā "Kā rīkoties krīzes gadījumā" ieteikts neizplatīt informāciju par Latvijas armijas un sabiedroto spēku pārvietošanos un bez vajadzības neprovocēt neidentificētus bruņotus cilvēkus.

Sabiedrība Saslimšana ar Covid-19 konstatēta diviem VID darbiniekiem

Diviem no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administratīvajā ēkā, Rīgā, Talejas ielā 1, strādājošajiem darbiniekiem ir konstatēta saslimšana ar Covid-19, aģentūrai LETA apstiprināja VID pārstāvji.

Sabiedrība Divi policisti ņēmuši kukuli no transportlīdzekļa vadītāja; viņus apsūdzēs

Iekšējās drošības birojs (IDB) rosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret divām Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonām, kuras pieprasīja un pieņēma kukuli vairāku simtu eiro apmērā no transportlīdzekļa vadītāja par administratīvo pārkāpumu nenoformēšanu, informēja IDB.

Lasiet arī

Ekonomika Martā Latvijā kritušās cenas

Patēriņa cenas šogad martā salīdzinājumā ar februāri Latvijā pieaugušas par 0,3%, bet gada inflācija - šogad martā salīdzinājumā ar 2019.gada martu - samazinājusies līdz 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Tirgotājs: degvielas cenas Latvijā turpinās kristies

Degvielas cenas Latvijā seko pasaules naftas cenas izmaiņām ar nobīdi, tāpēc degvielas mazumtirdzniecības cenas turpinās kristies, aģentūrai LETA norādīja degvielas mazumtirgotāja "Circle K Latvia" degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs.

Ekonomika "Latvijas dzelzceļš" no valsts budžeta prasa 40,8 miljonus eiro

VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) nepieciešami 25 miljoni eiro no valsts budžeta 2020.gada finanšu līdzsvara nodrošināšanai un 15,8 miljoni eiro neattiecināmo izmaksu kompensēšanai par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu šogad, aģentūru LETA informēja LDz pārstāve Ella Pētermane.