• Dana,
  • Dans,
  • Danute,
  • Edgars
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Situācija ar medmāsām ir katastrofāla; puse ir pirmspensijas vai pensijas vecumā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:55, 25.02.2020

Māsu skaits Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem ir par 42% mazāks nekā vidēji Eiropas Savienības valstīs, turklāt aptuveni 40% strādājošo māsu ir pirmspensijas vai pensijas vecumā, informēja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes dekāne Inga Millere.Millere klāstīja, ka Latvijā ir tādas slimnīcu nodaļas, kur viena māsa aprūpē 40 līdz 60 pacientus, bet atsevišķos stacionāros - pat 80 pacientus, tajā pašā laikā Eiropā ir viena māsa uz četriem līdz astoņiem pacientiem. "Skaidrs, ka kaut kas paliek līdz galam neizdarīts, jo reāli nevar paspēt visu paveikt, tādēļ cieš aprūpes kvalitāte," māsu darbu latvijā raksturoja Millere.

Ņemot vērā, ka tikai puse māsu Latvijā strādā savā profesijā, ja tiktu sakārtots algu jautājums, pieaugtu arī māsu motivācija strādāt savā profesijā, uzskata profesore. Tāpat priekšā esot liels darbs sabiedrības stigmu izskaušanā, kas māsu uztver kā palīgu, kā pakļautu profesionāli, nevis profesionāli, kas pats pieņem lēmumus, uzskata Millere.

Pēc profesores paustā, mūsdienās māsas profesija ir ieguvusi pilnīgi citu vietu veselības aprūpes sistēmā - to zināšanas un kompetences ļaujot vadīt aprūpes procesu un nostāties līdzās ārstam kā vienlīdzīgai kolēģei, nevis tikai kā ārsta norādījumu veicējai.

Veselības ministrijas (VM) darba grupa piedāvā jaunu māsas standartu, kurā būs skaidri definētas arī jaunās kompetences, kas atbildīs Eiropas direktīvai. Tas nozīmē, ka, sākot ar 2022.gadu, māsas profesiju varēs apgūt tikai profesionālā bakalaura studiju programmā. Šis VM konceptuālais ziņojums "Par māsas profesijas turpmāko attīstību" Ministru kabinetā tika apstiprināts 2019.gada oktobrī.

Millere norādīja, ka pašreizējie izglītības līmeņi un kompetences vienā profesijā daudziem rada neizpratni, kā arī apgrūtina veselības aprūpes darba organizāciju. Turklāt līdz šim katrai māsai bija relatīvi šaura specializācija, līdz ar to tad, ja, piemēram, operāciju māsa gribēja mainīt darbu un iet strādāt ķirurģijā vai ambulatorajā aprūpē, viņai bija atkārtoti jāstudē. Jaunais modelis piedāvā vienu izglītības procesu un lielāku mobilitāti darba tirgū, uzskata profesore.

Tomēr vecmātes profesijā patlaban ir līdzīga situācija, tāpēc Millere cer, ka drīzumā arī šīs profesijas līderi virzīs līdzīgas pārmaiņas.

Profesore prognozēja, ka nākotnē māsai būs plašākas zināšanas un kompetence, kas pašlaik Latvijas veselības aprūpes sistēmā ir ļoti nozīmīgi. Jaunā kompetence paredzēs, ka māsa ir apguvusi prasmi pieņemt patstāvīgi lēmumus, kas skar pacienta aprūpi, uzsvēra Millere, norādot, ka daudzās attīstītās valstīs māsām ir piešķirtas tiesības izrakstīt medikamentus.

Millere Rīgas Stradiņa universitātē strādā deviņpadsmito gadu. No 2012. līdz 2014. gadam viņa bija Māszinību fakultātes dekāne, bet kopš 2014. gada viņa ir Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes dekāne, kur izglītību iegūst topošās māsas un vecmātes, kā arī uzturzinātnes, veselības sporta, veselības psiholoģijas, supervīzijas, sabiedrības veselības un sociālā darba speciālisti.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Bēgot no policijas, Valmierā pārgalvīgs motociklists ielec Gaujā

Vakar Valmierā uz Vanšu tilta policija aizturējusi pārgalvīgu motociklistu, kurš bēgot, ielecis Gaujā, aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.

Sabiedrība Valdība lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā

Ceturtdien, 9.aprīlī, Ministru kabinets ārkārtas sēdē lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā.

Sabiedrība Valsts prezidenta rezidencei nopirks mēbeles par 65 000 eiro

Ar līgumcenu gandrīz 65 000 eiro apmērā mēbeļu piegādi un uzstādīšanu Valsts prezidenta rezidencei Jūrmalā veiks uzņēmums "Rīgas krēslu fabrika", liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā.

Sabiedrība Tiesa noraida Ušakova sūdzību par atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Administratīvā rajona tiesa trešdien noraidīja "Saskaņas" politiķa Nila Ušakova (S) pieteikumu, ar kuru bija pārsūdzēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) rīkojums par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, aģentūru LETA informēja tiesa.

Lasiet arī

Sabiedrība Lieldienu laikā ciemošanās ir aizliegta

Latvijā patlaban ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi, ja tajos piedalās tie, kuri nedzīvo kopā, tas nozīmē, ka svinības vai ciemošanās pie radiem, draugiem, vecvecākiem, pasēdēšana dārzā ar kaimiņiem, svešu bērnu pieskatīšana vai jebkādi citi privāti satikšanās pasākumi, tostarp tuvojošos Lieldienu svinēšana, kuros iesaistīti cilvēki, kas nedzīvo kopā, ir aizliegti, aģentūra LETA uzzināja Veselības ministrijā (VM).

Ekonomika Saulkrastos atceļ lēmumu par atbalstu dabasgāzes terminālim Skultes ostā

Saulkrastu novada domes deputāti šodien attālinātā domes ārkārtas sēdē atcēla 2016.gadā pieņemto lēmumu, ar kuru tolaik tika konceptuāli atbalstīta sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecība Skultes ostas akvatorijā.

Sabiedrība Ušakovs pārsūdzēs tiesas spriedumu par viņa atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Bijušais Rīgas mērs, pašreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (S) pārsūdzēs viņam nelabvēlīgo tiesas spriedumu par atstādināšanu no galvaspilsētas domes priekšsēdētāja amata, aģentūrai LETA pastāstīja politiķis.