• Andžejs,
  • Andžs,
  • Edīte,
  • Esmeralda
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Lībiešu kultūrtelpa nominēta UNESCO sarakstam

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:08, 25.02.2020

Lībiešu sabiedriskās organizācijas paudušas vēlmi nominēt Lībiešu kultūrtelpu iekļaušanai UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāve Gunta Miheloviča.


Avots: LETA

21.februārī Starptautiskajā dzimtās valodas dienā LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma padomei simboliski tika nodota vēstule, kurā lībiešu sabiedriskās organizācijas izteikušas vēlmi nominēt Lībiešu kultūrtelpu iekļaušanai UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma padome sniegs savu atzinumu par to, vai atbalstīt pieteikuma tālāku virzību uz UNESCO sarakstu.

Kā pavēstīja Miheloviča, lībiešu valoda ir Latvijas pirmiedzīvotāju valoda, kas iekļauta UNESCO apdraudēto valodu atlantā kā viena no pasaulē apdraudētākajām valodām un patlaban tā ir visapdraudētākā valoda Eiropā.

Lībiešu valoda ir viena no Lībiešu kultūrtelpas galvenajām sastāvdaļām, tāpēc 21.februārī, kad lībieši ar tiešsaistes mācību stundu atzīmēja Starptautisko dzimtās valodas dienu, LNKC pārstāvjiem simboliski tika nodota lībiešu sabiedrisko organizāciju - lībiešu (līvu) savienības "Līvõd Īt", biedrības "Līvõ kultūr sidām" jeb Lībiešu kultūras centra un nodibinājuma "Ventspils lībiešu apvienības "Rānda"", kā arī Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vēstule par vēlmi nominēt Lībiešu kultūrtelpu UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstam. Tā tiks izskatīta nākamajā Nemateriālā kultūras mantojuma padomē un pozitīva atzinuma gadījumā varēs sākt pieteikuma sagatavošanu.

LNKC direktore Signe Pujāte pavēstīja, ka lībiešu kopiena ir mērķtiecīgi strādājusi pie savas kultūrtelpas saglabāšanas un atzīšanas nacionālā līmenī. "Ar lībiešu kopienas atbalstu un plašu sabiedrības iesaisti 2018.gadā lībiešu kultūrtelpa iekļauta Nacionālajā Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Loģisks ir nākamais solis - tikt pamanītiem un atzītiem pasaules līmenī," norādīja Pujāte.

Miheloviča akcentēja, ka līdz šim Latvijas vārds UNESCO sarakstos lasāms divreiz - 2003. gadā Dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Igaunijā, Latvijā un Lietuvā tika atzīts par Cilvēces mutvārdu un nemateriālās kultūras mantojuma meistardarbu, bet 2009.gadā UNESCO Neatliekami glābjamā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā ierakstīta Suitu kultūrtelpa.

Līdz 30.maijam Latvijas Nacionālais kultūras centrs turpina pieņemt pieteikumus Nacionālajam nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam, kas ir priekšnoteikums iekļūšanai starptautiskos sarakstos. Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu veido vērtības, kas uzskatāmas par valsts aizsargājamu nemateriālā kultūras mantojuma vērtību, un to iekļaušanai sarakstā ir plašs attiecīgās kopienas atbalsts un līdzdalība, informēja Miheloviča.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Uz 2021.gadu pārcelts šaha festivāls "RTU Open"
Rīga, 5.jūl., LETA. Koronavīrusa izraisīto pulcēšanās un ceļošanas ierobežojumu dēļ uz nākamo gadu ir pārcelts Ziemeļvalstīs lielākais šaha festivāls "RTU Open 2020", kuram Rīgā būtu jānotiek augusta beigās, aģentūra LET...
Sabiedrība Armija nākamnedēļ plāno pārtraukt patruļas uz valsts austrumu robežas
Rīga, 4.jūl., LETA. Armija pēc 9.jūlija vairs neplāno turpināt kopā ar robežsargiem piedalīties patruļās uz valsts austrumu robežas, aģentūrai LETA pastāstīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP). Viņš norādīja, ka ...
Sabiedrība "Amserv motors" apgrozījums pērn pieaudzis par 16,8%
Rīga, 4.jūl., LETA. Automašīnu "Toyota" un "Lexus" tirgotāja SIA "Amserv motors" apgrozījums pērn bija 44,908 miljoni eiro, kas ir par 16,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa samazinājās par 6% līdz 902 311 eiro, liec...
Sabiedrība Virtuāli svinēs Turaidas Dainu kalna 35.gadadienu
Rīga, 5.jūl., LETA. Svinot 35 gadus kopš Turaidā atklāts Dainu kalns un 20 gadus kopš ieskandināts Dziesmu dārzs, šodien visu dienu svinības noritēs virtuāli Turaidas muzejrezervāta "Facebook" kontā, aģentūru LETA inform...

Lasiet arī

Izklaide Aprīlī paziņos Latvijas Literatūras gada balvas saņēmējus

30.aprīlī plkst.21.05 kanāla LTV1 pārraidīs raidījumu, kurā taps zināmi Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) saņēmēji, aģentūru LETA informēja Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas vadītāja Andra Konste.

Sabiedrība Izsludina pieteikšanos UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajam sarakstam

Līdz 30.jūnijam pašvaldības, nevalstiskās organizācijas un citas juridiskas personas var pieteikt Latvijas kultūras un dabas pieminekļus iekaušanai UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā, aģentūru LETA informēja UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas (LNK) komunikācijas konsultante Kitija Balcare.

Izklaide Ar plašu programmu Jūrmalā atzīmēs dzejnieces Aspazijas 155.gadskārtu

Ar plašu kultūras pasākumu programmu Jūrmalā atzīmēs dzejnieces Aspazijas 155.gadskārtu, aģentūru LETA informēja Jūrmalas pilsētas domes pārstāve Inese Krieviņa.