• Dana,
  • Dans,
  • Danute,
  • Edgars
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Lībiešu kultūrtelpa nominēta UNESCO sarakstam

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:08, 25.02.2020

Lībiešu sabiedriskās organizācijas paudušas vēlmi nominēt Lībiešu kultūrtelpu iekļaušanai UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāve Gunta Miheloviča.


Avots: LETA

21.februārī Starptautiskajā dzimtās valodas dienā LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma padomei simboliski tika nodota vēstule, kurā lībiešu sabiedriskās organizācijas izteikušas vēlmi nominēt Lībiešu kultūrtelpu iekļaušanai UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma padome sniegs savu atzinumu par to, vai atbalstīt pieteikuma tālāku virzību uz UNESCO sarakstu.

Kā pavēstīja Miheloviča, lībiešu valoda ir Latvijas pirmiedzīvotāju valoda, kas iekļauta UNESCO apdraudēto valodu atlantā kā viena no pasaulē apdraudētākajām valodām un patlaban tā ir visapdraudētākā valoda Eiropā.

Lībiešu valoda ir viena no Lībiešu kultūrtelpas galvenajām sastāvdaļām, tāpēc 21.februārī, kad lībieši ar tiešsaistes mācību stundu atzīmēja Starptautisko dzimtās valodas dienu, LNKC pārstāvjiem simboliski tika nodota lībiešu sabiedrisko organizāciju - lībiešu (līvu) savienības "Līvõd Īt", biedrības "Līvõ kultūr sidām" jeb Lībiešu kultūras centra un nodibinājuma "Ventspils lībiešu apvienības "Rānda"", kā arī Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vēstule par vēlmi nominēt Lībiešu kultūrtelpu UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstam. Tā tiks izskatīta nākamajā Nemateriālā kultūras mantojuma padomē un pozitīva atzinuma gadījumā varēs sākt pieteikuma sagatavošanu.

LNKC direktore Signe Pujāte pavēstīja, ka lībiešu kopiena ir mērķtiecīgi strādājusi pie savas kultūrtelpas saglabāšanas un atzīšanas nacionālā līmenī. "Ar lībiešu kopienas atbalstu un plašu sabiedrības iesaisti 2018.gadā lībiešu kultūrtelpa iekļauta Nacionālajā Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Loģisks ir nākamais solis - tikt pamanītiem un atzītiem pasaules līmenī," norādīja Pujāte.

Miheloviča akcentēja, ka līdz šim Latvijas vārds UNESCO sarakstos lasāms divreiz - 2003. gadā Dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Igaunijā, Latvijā un Lietuvā tika atzīts par Cilvēces mutvārdu un nemateriālās kultūras mantojuma meistardarbu, bet 2009.gadā UNESCO Neatliekami glābjamā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā ierakstīta Suitu kultūrtelpa.

Līdz 30.maijam Latvijas Nacionālais kultūras centrs turpina pieņemt pieteikumus Nacionālajam nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam, kas ir priekšnoteikums iekļūšanai starptautiskos sarakstos. Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu veido vērtības, kas uzskatāmas par valsts aizsargājamu nemateriālā kultūras mantojuma vērtību, un to iekļaušanai sarakstā ir plašs attiecīgās kopienas atbalsts un līdzdalība, informēja Miheloviča.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Bēgot no policijas, Valmierā pārgalvīgs motociklists ielec Gaujā

Vakar Valmierā uz Vanšu tilta policija aizturējusi pārgalvīgu motociklistu, kurš bēgot, ielecis Gaujā, aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.

Sabiedrība Valdība lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā

Ceturtdien, 9.aprīlī, Ministru kabinets ārkārtas sēdē lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā.

Sabiedrība Valsts prezidenta rezidencei nopirks mēbeles par 65 000 eiro

Ar līgumcenu gandrīz 65 000 eiro apmērā mēbeļu piegādi un uzstādīšanu Valsts prezidenta rezidencei Jūrmalā veiks uzņēmums "Rīgas krēslu fabrika", liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā.

Sabiedrība Tiesa noraida Ušakova sūdzību par atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Administratīvā rajona tiesa trešdien noraidīja "Saskaņas" politiķa Nila Ušakova (S) pieteikumu, ar kuru bija pārsūdzēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) rīkojums par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, aģentūru LETA informēja tiesa.

Lasiet arī

Izklaide Ar plašu programmu Jūrmalā atzīmēs dzejnieces Aspazijas 155.gadskārtu

Ar plašu kultūras pasākumu programmu Jūrmalā atzīmēs dzejnieces Aspazijas 155.gadskārtu, aģentūru LETA informēja Jūrmalas pilsētas domes pārstāve Inese Krieviņa.

Sabiedrība Kultūras ministrija ir sākusi diskusijas par kultūrpolitikas prioritātēm

Iesaistot nozares un sabiedrības pārstāvjus, Kultūras ministrija (KM) ir sākusi diskusijas par kultūrpolitikas prioritārajiem uzdevumiem nākamajos septiņos gados, izstrādājot Kultūrpolitikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam, aģentūru LETA informēja KM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Izklaide Latvija slēgs līgumu ar Kuveitu par sadarbību kultūras un mākslas jomā

Latvija slēgs līgumu ar Kuveitu par sadarbību kultūras un mākslas jomā, šodien nolēma Ministru kabinets.