• Dana,
  • Dans,
  • Danute,
  • Edgars
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Nav pamata aizliegt - VMD komentē lūšu medības Latvijā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:35, 22.02.2020

Pērn Vides konsultatīvajā padomē izskanējušais ierosinājumu aizliegt Latvijā lūšu medības nav pamatots un šo dzīvnieku populācija valstī kopumā ir vērtējama kā stabila, aģentūra LETA noskaidroja Valsts meža dienestā (VMD).


Avots: LETA

VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis aģentūrai LETA pastāstīja, ka lūšu medību aizlieguma pieprasījumi no atsevišķām personām vairāk saistās ar šo personu negatīvo attieksmi pret medībām kā kultūrvēsturisku sabiedrības mantojumu vai citām konkrētās personas interesēm, nevis ar faktisko lūšu populācijas stāvokli.

Viņš atgādināja, ka lūšu populācijas apjoma izmaiņas ietekmē biotiski, abiotiski un antropogēni faktori.

"Populācijas apjoma izmaiņu vērtējumā lūšu populācija Latvijā ir novērtēta kā stabila un no šī vērtējuma lūšu skaits Latvijā nesamazinās," sacīja Lūsis. Vienlaikus viņš atzina, ka, nosakot lūšu skaitu pēc novērojumiem un klātbūtnes pazīmēm, būtiskākā problēma ir viena īpatņa fiksēšana divas un vairākas reizes, kas apgrūtina faktiskā skaita noteikšanu. Līdzīga problēma ir saistīta arī ar citu dzīvnieku populācijas apjomu novērtējumu.

Lūsis arī teica, ka neviena no populācijām nedzīvo pati par sevi - visi procesi dabā ir saistīti, pat izslēdzot antropogēno ietekmi uz populāciju, tas negarantē kādas atsevišķākas populācijas apjoma pieaugumu. Ne jau tikai kvantitatīvais populācijas apjoms ir indikators populācijas stāvoklim, svarīgāks ir populācijas demogrāfiskais stāvoklis - dzimumu, vecumu struktūra, populācijas atjaunošanās spēja.

VMD dati liecina, ka 2019./2020.gada lūšu medību sezonā Latvijā novērtētais lūšu skaits ir 1452 salīdzinājumā ar 2018./2019.gada medību sezonā 1578 novērtētajiem lūšiem, no kuriem 145 tika nomedīti.

"Patlaban esošajā lūšu populācijas stāvoklī nav aktuāls jautājums par lūšu skaita palielināšanu. Piesardzību rada speciālajā monitoringā norādītais par lūšu populācijas demogrāfiskajiem rādītājiem, kas ir ievērots un uz ko VMD ir reaģējis, nosakot pieļaujamo lūšu nomedīšanas apjomu šajā medību sezonā," skaidroja Lūsis.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka lūšu populācija Latvijā nav apdraudēta. Medības reglamentējošajos normatīvajos aktos ir noteikta stingra, ierobežotā apjomā un termiņos to ieguves kārtība. Papildus Eirāzijas lūša sugas aizsardzības plānā ir norādīta rīcība medību slodzes samazināšanai, konstatējot vai prognozējot populācijas stāvokļa pasliktināšanās pazīmes.

VMD Medību daļas vadītājs teica, ka šajā medību sezonā VMD līdzās limita samazinājumam ir saīsinājis arī lūšu medību termiņu, aizliedzot lūšu medības decembrī. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka aizliegt pilnībā kādu darbību ir novecojusi pieeja dabas aizsardzībā, kas tiešākā veidā var ne tikai apdraudēt pašu sugu un tās īpatņus, bet arī neiegūt informācija, kas ļauj novērtēt vai suga ir labvēlīgā aizsardzības stāvoklī. Tas attiecas arī uz lūšu populāciju kā medību faunas neatņemamu sastāvdaļu.

Lūsis uz jautājumu, vai Latvijā vajadzētu aizliegt lūšu medības, atbildēja noliedzoši. "Ņemot vērā lūšu populācijas stāvokli, lūšu medību aizliegumam - nosakot nulles limitu, VMD nesaskata pamatu," sacīja VMD Medību daļas vadītājs.

Jau ziņots, ka 2019./2020.gada medību sezonā pieļaujamais lūšu nomedīšanas apjoms ir 100 dzīvnieku apmērā, bet Zemgales virsmežniecības Jelgavas nodaļas un Bauskas nodaļas uzraugāmajā teritorijā, kā arī Rīgas reģionālās virsmežniecības Babītes nodaļas uzraugāmajā teritorijā lūšus šajā medību sezonā ir aizliegts medīt. 2018./2019.gada medību sezonā pieļaujamais lūšu nomedīšanas apmērs bija 150 lūši.

Lūšu medības sākas 1.janvārī un sezona turpinās līdz VMD noteiktā pieļaujamā lūšu nomedīšanas apjoma sasniegšanai, bet ne ilgāk par 31.martu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Bēgot no policijas, Valmierā pārgalvīgs motociklists ielec Gaujā

Vakar Valmierā uz Vanšu tilta policija aizturējusi pārgalvīgu motociklistu, kurš bēgot, ielecis Gaujā, aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.

Sabiedrība Valdība lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā

Ceturtdien, 9.aprīlī, Ministru kabinets ārkārtas sēdē lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā.

Sabiedrība Valsts prezidenta rezidencei nopirks mēbeles par 65 000 eiro

Ar līgumcenu gandrīz 65 000 eiro apmērā mēbeļu piegādi un uzstādīšanu Valsts prezidenta rezidencei Jūrmalā veiks uzņēmums "Rīgas krēslu fabrika", liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā.

Sabiedrība Tiesa noraida Ušakova sūdzību par atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Administratīvā rajona tiesa trešdien noraidīja "Saskaņas" politiķa Nila Ušakova (S) pieteikumu, ar kuru bija pārsūdzēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) rīkojums par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, aģentūru LETA informēja tiesa.

Lasiet arī

Sabiedrība Lieldienu laikā ciemošanās ir aizliegta

Latvijā patlaban ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi, ja tajos piedalās tie, kuri nedzīvo kopā, tas nozīmē, ka svinības vai ciemošanās pie radiem, draugiem, vecvecākiem, pasēdēšana dārzā ar kaimiņiem, svešu bērnu pieskatīšana vai jebkādi citi privāti satikšanās pasākumi, tostarp tuvojošos Lieldienu svinēšana, kuros iesaistīti cilvēki, kas nedzīvo kopā, ir aizliegti, aģentūra LETA uzzināja Veselības ministrijā (VM).

Ekonomika Saulkrastos atceļ lēmumu par atbalstu dabasgāzes terminālim Skultes ostā

Saulkrastu novada domes deputāti šodien attālinātā domes ārkārtas sēdē atcēla 2016.gadā pieņemto lēmumu, ar kuru tolaik tika konceptuāli atbalstīta sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecība Skultes ostas akvatorijā.

Sabiedrība Ušakovs pārsūdzēs tiesas spriedumu par viņa atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Bijušais Rīgas mērs, pašreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (S) pārsūdzēs viņam nelabvēlīgo tiesas spriedumu par atstādināšanu no galvaspilsētas domes priekšsēdētāja amata, aģentūrai LETA pastāstīja politiķis.