• Dagne,
 • Dagnis
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Šuplinska uztaisīs skolotājus gada laikā. Varbūt ārstus arī šādi varēs sabrūvēt?

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 16:55, 10.02.2020 2

Ministru kabinets pieņēma grozījumus par jaunu pedagoģiskās izglītības programmu, kas ir saīsināta no četriem līdz vienam gadam. Programma būs vērsta uz 100 jaunu mērķtiecīgu un motivētu dažādu tautsaimniecības nozaru speciālistu piesaisti, uzņemšanu un sagatavošanu, lai viņi varētu uzsākt darbu par skolotājiem Latvijas skolās jau šā gada septembrī. Kas nākamie – varbūt ārsti? Viņu valstī arī akūti pietrūkst.


Avots: LETA

Kam tas vajadzīgs?

Vispirms ātri sagatavojamajos skolotājos ir ieinteresēta Izglītības un zinātnes ministrija, kas atrodas vieglā panikā no gaidāmā katastrofālā pedagogu personāla deficīta. Pedagogus ir gatavi ņemt burtiski no ielas, jo jau pēc 5 gadiem 20 % no Latvijas skolu pedagoģiskajiem darbiniekiem kopsolī dosies pensijā. Ņemot vērā, ka skolotāji ir ļoti noguruši no pēdējā desmitgadē īstenotajām bezjēdzīgajām pedagoģiskajām reformām, var prognozēt, ka neviens no pensionāriem nepaliks strādāt skolā. Vēl pēc 5 gadiem pensijā aizies vēl 40 % skolotāju. Grūti pat iedomāties, kas notiks līdz tam laikam ar skolas izglītību, jo ir labi zināms, ka jauniešus šī profesija nevilina.

Vai tad ministrijā nopietni paļaujas uz to, ka 100 piesaistīto "ambiciozo" (kur tikai viņi raus tik daudz ambiciozu personu, kas gatavas saņemt 700 eiro uz rokas mēnesī?) pedagogu izglābs situāciju?

Tomēr 2,9 miljoni eiro viņu paātrinātai sagatavošanai jau ir piešķirti. Lielākā daļa no šīs naudas – 2,3 miljoni eiro – ir nākusi no Eiropas Sociālā fonda.

Kas nostāsies pie tāfeles

Jaunā pedagoģiskās izglītības programma tika izstrādāta Izglītības un zinātnes ministrijā sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Liepājas Universitāti, Daugavpils Universitāti un fondu "Iespējamā misija".

Pretendenti, kam jau ir augstākā izglītība, varēs pieteikties mācību programmā, kurai gada laikā jādod viņiem prasmes un zināšanas, kas nepieciešami bērnu mācīšanai.

IZM paredz, ka izveidosies interesentu rinda un būs liels konkurss, lai piedalītos programmā, ko izturēs tikai labākie un motivētākie speciālisti.

Acīmredzot būtu jāpieņem, ka valstī ir veseli cilvēku bari, kas visu mūžu sapņojuši kļūt par skolotājiem, bet kaut kas kādā brīdī nogājis greizi, attālinot šo sapni, un tagad viņam ir izredzes iegūt mīļoto profesiju. Principā, spriežot pēc komentāriem sociālajos tīklos, mums puse no valsts zina, kā mācīt bērnus. Nu viņu stunda ir situsi.

Tiesa gan, joprojām paliek neskaidrs, kā par 3 miljoniem eiro apmācītie 100 speciālistu aizpildīs esošo robu vakancēs.

2019./2020. mācību gada sākumā Latvijā bija ap 740 vakancēm izglītības jomā, no tām apmēram 500 bija pilnas slodzes vakances. Kā jau rakstīts iepriekš, ņemot vērā pedagogu masveida aiziešanu pensijā, kadru robs Latvijas skolās kļūs arvien lielāks.

Par speciālistu sagatavošanas kvalitāti nemaz negribas runāt. Minētajai organizācijai "Iespējamā misija" ir bēdīga pieredze, par ko tā pieticīgi noklusē. Lieta ir tāda, ka vairums no tās audzēkņiem, sākuši strādāt skolā, pamet šo darbu ja ne pēc diviem mēnešiem, tad pēc gada. Jauniešiem (tāpat kā vairumam Latvijas iedzīvotāju) ir ļoti vājš priekšstats, ar ko būs jāsastopas skolotāja lomā. Tā ka rinda varētu arī izveidoties, un konkurss arī būs, tikai vai ilgi novilks skolā jaunizceptie "ambiciozie" pedagogi?

Kurš vainīgs?

Kā vienmēr, nauda tiks veiksmīgi apgūta. Tāpat kā vēsā mierā tika apgūti 15 miljoni eiro, kurus piešķīra izglītības reformai. Un vēl klāt nāks "ambiciozie" skolotāji, kuriem skolas dzīve ir tumša bilde.Protams, pirmie, kas cietīs no šādas reformas, būs bērni. Bet vainīga kā vienmēr būs nevis valdība vai IZM, bet nabaga skolotāji, kas jau tā uzņēmušies absurda reformu nastu. Gribētos pabeigt šo mazo ieskicējumu par izglītības reformu ar citātu no sociālajiem tīkliem: "Skolotājs gada laikā – lieliski! Tagad sāksim sagatavot arī ārstus gada laikā! Vienmēr esmu sapņojusi kļūt par ķirurģi!"

Lasīt visus komentārus (2)

Lasiet arī

 • Anonīms 21.02.2020 19:25
  Skolotājs alga 700 uz rokas?Vispār ,nevajadzētu maldinat tautu!
  Сообщить редактору Ответить
 • Tūte 13.02.2020 17:50
  Esmu biologs, šo to no anatomijas un fiziologjijas zinu, asinsspiedienu protu mērīt, gjimenes locekłiem bezrecepšu zāles un vitamīnus dodu, visi dzīvi! Gribētu pārtapt par gjimenes ārstu. Gada laikā. Mūsu pusē ir vakance! Kur pieteikties?
  Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Deputāti spriedīs par attālinātā mācību procesa norisi
Rīga, 1.apr., LETA. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija šodien sēdē spriedīs par izglītības iestāžu darbību ārkārtējā situācijā attālinātā mācību procesā. Komisijas sēde sāksies plkst.10 un norisināsies at...
Sabiedrība Mainoties atkritumu apglabāšanas vietai, par 7% augs tarifs Bauskas novadā
Rīga, 1.apr., LETA. Ar šodienu, mainoties atkritumu apglabāšanas vietai, par 7% augs tarifs Bauskas novadā, aģentūra LETA uzzināja novada pašvaldībā. Šādas izmaiņas paredzētas, jo mainīsies sadzīves atkritumu deponēšana...
Sabiedrība "Latvijas dzelzceļš" slēdz vairāku staciju un pieturas punktu uzgaidāmās telpas, lai ierobežotu Covid-19 izplatību
Rīga, 31.marts, LETA. Lai ierobežotu saslimšanu ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) no 1.aprīļa uz ārkārtējās situācijas laiku slēdz uzgaidāmās telpas virknē staciju un pieturas pun...
Sabiedrība Sinoptiķi trešdien sola drūmu laiku: arī nedaudz snigs un līs

Naktī uz trešdienu Latvijā apmāksies debesis, valsts lielākajā daļā nedaudz snigs vai līs, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Apvienos Gulbenes novada Valsts ģimnāziju un 2.vidusskolu

Pēc šī mācību gada tiks reorganizēta Gulbenes novada valsts ģimnāzija un 2.vidusskola, no 1.augusta darbu sākot Gulbenes novada vidusskolai, liecina Gulbenes novada domes lēmums.

Sabiedrība Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Valdība ceturtdien attālinātajā ārkārtas sēdē bez diskusijām apstiprināja Indriķi Muižnieku Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā.

Sabiedrība Ceturtdien valdība lems par Muižnieka apstiprināšanu LU rektora amatā

Rīt, 26.martā, attālinātajā ārkārtas sēdē Ministru kabinets lems par Indriķa Muižnieka apstiprināšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā, liecina valdības dienas kārtībā iekļautais rīkojuma projekts.