• Elma,
 • Elna,
 • Menarda
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Šuplinska uztaisīs skolotājus gada laikā. Varbūt ārstus arī šādi varēs sabrūvēt?

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 16:55, 10.02.2020 2

Ministru kabinets pieņēma grozījumus par jaunu pedagoģiskās izglītības programmu, kas ir saīsināta no četriem līdz vienam gadam. Programma būs vērsta uz 100 jaunu mērķtiecīgu un motivētu dažādu tautsaimniecības nozaru speciālistu piesaisti, uzņemšanu un sagatavošanu, lai viņi varētu uzsākt darbu par skolotājiem Latvijas skolās jau šā gada septembrī. Kas nākamie – varbūt ārsti? Viņu valstī arī akūti pietrūkst.


Avots: LETA

Kam tas vajadzīgs?

Vispirms ātri sagatavojamajos skolotājos ir ieinteresēta Izglītības un zinātnes ministrija, kas atrodas vieglā panikā no gaidāmā katastrofālā pedagogu personāla deficīta. Pedagogus ir gatavi ņemt burtiski no ielas, jo jau pēc 5 gadiem 20 % no Latvijas skolu pedagoģiskajiem darbiniekiem kopsolī dosies pensijā. Ņemot vērā, ka skolotāji ir ļoti noguruši no pēdējā desmitgadē īstenotajām bezjēdzīgajām pedagoģiskajām reformām, var prognozēt, ka neviens no pensionāriem nepaliks strādāt skolā. Vēl pēc 5 gadiem pensijā aizies vēl 40 % skolotāju. Grūti pat iedomāties, kas notiks līdz tam laikam ar skolas izglītību, jo ir labi zināms, ka jauniešus šī profesija nevilina.

Vai tad ministrijā nopietni paļaujas uz to, ka 100 piesaistīto "ambiciozo" (kur tikai viņi raus tik daudz ambiciozu personu, kas gatavas saņemt 700 eiro uz rokas mēnesī?) pedagogu izglābs situāciju?

Tomēr 2,9 miljoni eiro viņu paātrinātai sagatavošanai jau ir piešķirti. Lielākā daļa no šīs naudas – 2,3 miljoni eiro – ir nākusi no Eiropas Sociālā fonda.

Kas nostāsies pie tāfeles

Jaunā pedagoģiskās izglītības programma tika izstrādāta Izglītības un zinātnes ministrijā sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Liepājas Universitāti, Daugavpils Universitāti un fondu "Iespējamā misija".

Pretendenti, kam jau ir augstākā izglītība, varēs pieteikties mācību programmā, kurai gada laikā jādod viņiem prasmes un zināšanas, kas nepieciešami bērnu mācīšanai.

IZM paredz, ka izveidosies interesentu rinda un būs liels konkurss, lai piedalītos programmā, ko izturēs tikai labākie un motivētākie speciālisti.

Acīmredzot būtu jāpieņem, ka valstī ir veseli cilvēku bari, kas visu mūžu sapņojuši kļūt par skolotājiem, bet kaut kas kādā brīdī nogājis greizi, attālinot šo sapni, un tagad viņam ir izredzes iegūt mīļoto profesiju. Principā, spriežot pēc komentāriem sociālajos tīklos, mums puse no valsts zina, kā mācīt bērnus. Nu viņu stunda ir situsi.

Tiesa gan, joprojām paliek neskaidrs, kā par 3 miljoniem eiro apmācītie 100 speciālistu aizpildīs esošo robu vakancēs.

2019./2020. mācību gada sākumā Latvijā bija ap 740 vakancēm izglītības jomā, no tām apmēram 500 bija pilnas slodzes vakances. Kā jau rakstīts iepriekš, ņemot vērā pedagogu masveida aiziešanu pensijā, kadru robs Latvijas skolās kļūs arvien lielāks.

Par speciālistu sagatavošanas kvalitāti nemaz negribas runāt. Minētajai organizācijai "Iespējamā misija" ir bēdīga pieredze, par ko tā pieticīgi noklusē. Lieta ir tāda, ka vairums no tās audzēkņiem, sākuši strādāt skolā, pamet šo darbu ja ne pēc diviem mēnešiem, tad pēc gada. Jauniešiem (tāpat kā vairumam Latvijas iedzīvotāju) ir ļoti vājš priekšstats, ar ko būs jāsastopas skolotāja lomā. Tā ka rinda varētu arī izveidoties, un konkurss arī būs, tikai vai ilgi novilks skolā jaunizceptie "ambiciozie" pedagogi?

Kurš vainīgs?

Kā vienmēr, nauda tiks veiksmīgi apgūta. Tāpat kā vēsā mierā tika apgūti 15 miljoni eiro, kurus piešķīra izglītības reformai. Un vēl klāt nāks "ambiciozie" skolotāji, kuriem skolas dzīve ir tumša bilde.Protams, pirmie, kas cietīs no šādas reformas, būs bērni. Bet vainīga kā vienmēr būs nevis valdība vai IZM, bet nabaga skolotāji, kas jau tā uzņēmušies absurda reformu nastu. Gribētos pabeigt šo mazo ieskicējumu par izglītības reformu ar citātu no sociālajiem tīkliem: "Skolotājs gada laikā – lieliski! Tagad sāksim sagatavot arī ārstus gada laikā! Vienmēr esmu sapņojusi kļūt par ķirurģi!"

Lasīt visus komentārus (2)

Lasiet arī

 • Anonīms 21.02.2020 19:25
  Skolotājs alga 700 uz rokas?Vispār ,nevajadzētu maldinat tautu!
  Сообщить редактору Ответить
 • Tūte 13.02.2020 17:50
  Esmu biologs, šo to no anatomijas un fiziologjijas zinu, asinsspiedienu protu mērīt, gjimenes locekłiem bezrecepšu zāles un vitamīnus dodu, visi dzīvi! Gribētu pārtapt par gjimenes ārstu. Gada laikā. Mūsu pusē ir vakance! Kur pieteikties?
  Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Oktobris sāksies ar saulainu laiku un +20 grādiem

Ceturtdien, 1.oktobrī, Latvijā gaidāms sauss un pārsvarā saulains laiks, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Parakstīts sadarbības līgums par koalīciju Rīgas domē

Šodien Rīgas Rātsnamā četru sarakstu pārstāvji parakstīja koalīcijas sadarbības līgumu.

Sabiedrība Jaunā vara Rīgā sola gājēju ielas, veloceliņus un ātruma ierobežojumus

Jaunā Rīgas domes koalīcija ir apņēmusies Satiksmes departamentā veidot jaunu nodaļu veloinfrastruktūras jautājumu risināšanai, liecina galvaspilsētas domes jaunās koalīcijas šodien parakstītais Rīcības plāns.

Sabiedrība «Viņu vajag gāzt na**j»: Urbanovičs atvainojas par Vilkam adresētiem vārdiem

Partijas "Saskaņa" līderis Jānis Ubanovičs atvainojas Latvijas Bankas padomes locekļa amatam virzītajam bijušajam finanšu ministram Andrim Vilkam par viņa virzienā vērstu necenzētu leksiku, kas izskanēja Saeimas komisijā notikušā privātā sarunā.

Lasiet arī

Sabiedrība "KPV LV" ekonomikas ministra amatam virza Vitenbergu

Partijas "KPV LV" pārstāvji šodien ekonomikas ministra amatam nolēma virzīt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Jāņa Vitenberga (KPV LV) kandidatūru.

Sabiedrība Latvijas valdība ir apņēmusies mainīt sabiedrības paradumus

Nacionālais attīstības plāns 2021.-2027.gadam (NAP2027) ir vērsts uz sabiedrības paradumu maiņu, pēc ceturtdien notikušās Nacionālās attīstības padomes sēdes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Sabiedrība Valdība cels cenas cigaretēm

Gaidāmo nodokļu izmaiņu kontekstā piedāvāts pakāpeniski paaugstināt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem, paredz aģentūras LETA rīcībā esošais ministriju izstrādātais piedāvājums nodokļu politikas pamatnostādņu izmaiņām no 2021.gada līdz 2025.gadam.