RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Dabasgāzes cena mājsaimniecībām arī gada otrajā pusgadā varētu saglabāties zema

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:44, 29.01.2020

Dabasgāzes cena mājsaimniecībām arī gada otrajā pusgadā varētu saglabāties zema, aģentūrai LETA prognozēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).


Avots: LETA

"Pašreizējās prognozes par vairumtirgus cenu nākotnē ir optimistiskas. Krājumi Inčukalna krātuvē būtiski pārsniedz apmēru pērn. Pastāv augsta iespējamība, ka dabasgāzes cena mājsaimniecībām saglabāsies pietiekami zema arī pēc 2020.gada 1.jūlija, kad publiskajam tirgotājam jāpārskata tarifi," pauda SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

Regulatorā norādīja, ka atbilstoši SPRK tirgus datiem dabasgāzes vairumtirdzniecības cena 2019.gada trešajā ceturksnī sasniedza zemāko līmeni pēdējo 10 gadu laikā.

Pēc SPRK pārstāvju skaidrotā, notikumi pasaulē - Ķīnas un Vācijas ekonomiku atdzišana, saspīlējums starp Ķīnu un ASV - noteica dabasgāzes cenas kritumu pasaules tirgū. To veicināja arī ASV sašķidrinātās dabasgāzes ražošanas apmēra pieaugums. Arī apstākļi Latvijā bija labvēlīgi cenas samazinājumam, jo siltās ziemas dēļ daļa krājumu Inčukalna krātuvē pēc pērnā gada apkures sezonas beigām palika neizmantoti. Šo apstākļu rezultātā tirgū piedāvājums auga daudz straujāk par pieprasījumu, radot spiedienu uz dabasgāzes cenas samazināšanos.

Eiropas lielākajās tirdzniecības biržās mēneša vidējā cena 2019.gada septembrī sasniedza zemāko atzīmi, kamēr tobrīd piepildījums krātuvēs Eiropā bija tuvu 100%. Savukārt vidējā svērtā dabasgāzes cena Latvijas vairumtirdzniecībā zemāko atzīmi - 11,61 eiro par megavatstundu -sasniedza jau jūlijā.

"Turpinoties cenu lejupslīdei biržās, cenu samazinājums turpinājās arī Latvijas lietotājiem - izmaksas par dabasgāzi no šā gada 1.janvāra kļuva vēl zemākas," minēja Negribs.

SPRK norādīja, ka, pateicoties dabasgāzes gala tarifa samazinājumam, mājsaimniecībām mainīgā maksa, kas atkarīga no patēriņa, no šā gada 1.janvāra samazinājās par 20-30%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Proti, mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, mainīgā maksa šogad samazinājās par 21%, kamēr mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto apkurei - par 30%.

Tāpat SPRK norādīja, ka no šā gada 1.janvāra darbību sācis vienotais dabasgāzes tirgus Latvijā, Igaunijā un Somijā. Jau janvāra pirmajās dienās var novērot aktīvu dabasgāzes tirdzniecību starp Latviju, Igauniju un Somiju, kas vienlaikus sekmē aktīvāku Inčukalna gāzes krātuves izmantošanu. Tādējādi nākotnē varētu samazināties arī dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma tarifi, kas veido daļu no kopējām dabasgāzes izmaksām.

SPRK realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Par potenciālā Sēlijas novada centru pārsteidzoši izvēlas Viesīti

Lai arī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija potenciālo Sēlijas novadu veidojošās pašvaldības kā nākamo attīstības centru aicināja izvēlēties Jēkabpili vai Aizkraukli, šodien par tādu izvēlēta Viesīte, aģentūra LETA uzzināja Viesītes novada pašvaldībā.

Sabiedrība Levits: Ļoti apjomīgs spriedums nenozīmē, ka tas ir kvalitatīvs

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana norāda uz problēmām tiesas procesā, tāpēc Valsts prezidents Egils Levits tuvākajā laikā tiksies ar atbildīgajām amatpersonām, lai meklētu risinājumus tā uzlabošanai.

Sabiedrība Grišins komentējis policijas veikumu Zolitūdes krimināllietas izmeklēšanā

Valsts policijas (VP) priekšnieka pienākumu izpildītājs, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins noliedz, ka likumsargi veikuši nekvalitatīvu izmeklēšanu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā.

Sabiedrība Rīgas Pasažieru ostas teritorijā uzsākta dzelzceļa sliežu demontāža

Šonedēļ Rīgas Pasažieru ostas teritorijā uzsākta dzelzceļa sliežu demontāža, tādējādi cerot to padarīt pieejamāku iedzīvotājiem, aģentūru LETA informēja ostas pārstāvis Juris Pētersons.

Lasiet arī

Sports Leģendārais vārtsargs Kasiljass liek punktu futbolista karjerai

Leģendārais spāņu vārtsargs Ikers Kasiljass vairs neatgriezīsies laukumā, paziņojis Portugāles kluba "Porto" prezidents Žorže Nunu Pintu da Kosta.

Sabiedrība Par potenciālā Sēlijas novada centru pārsteidzoši izvēlas Viesīti

Lai arī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija potenciālo Sēlijas novadu veidojošās pašvaldības kā nākamo attīstības centru aicināja izvēlēties Jēkabpili vai Aizkraukli, šodien par tādu izvēlēta Viesīte, aģentūra LETA uzzināja Viesītes novada pašvaldībā.

Ekonomika Līdz 2500 eiro palielinās sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Veicot galvenokārt tehniskus labojumus, Saeimas Sociālo lietu un darba komisija trešdien lēma otrajam lasījumam virzīt grozījumus likumā, kas paredz bargākus sodus par smēķēšanas un tabakas izplatīšanas ierobežojumu pārkāpumiem.