RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā bērnunamos palikuši 627 bāreņi

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 11:23, 12.01.2020

Pagājušā gada novembrī Latvijā bija palikušas 35 bērnu aprūpes iestādes, kurās atradās 627 bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni, aģentūrai LETA pavēstīja Labklājības ministrijas (LM) bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Liene Kauliņa-Bandere.


Avots: LETA

Raugoties uz situāciju reģionālā griezumā, lielākā daļa bāreņu atrodas Rīgas reģionā, kur arī ir vislielākais skaits aprūpes iestāžu, proti, deviņas. Savukārt Vidzemes plānošanas reģionā ir palikušas septiņas bērnu aprūpes iestādes, kurās ievietoti 130 bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni. Kurzemes reģionā atrodas četras bērnu aprūpes iestādes, kurās ievietoti 83 bērni, bet Zemgalē - septiņas bērnu aprūpes iestādes, un tajās ievietoti 123 bērni. Latgalē ir otrais augstākais iestāžu skaits - astoņas, tajās pašlaik atrodas 112 bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni, klāstīja departamenta direktore.

Būtiski ir piefiksēt, ka bērnu skaits aprūpes iestādēs turpina pakāpeniski samazināties, norādīja Kauliņa-Bandere. Viņa skaidroja, ka bērnu skaita samazināšanos bērnu aprūpes iestādēs ir veicinājušas gan dažādas informatīvās kampaņas, informējot par iespējam uzņemt savā aprūpe bērnus no bērnu aprūpes iestādēm, gan atbalsta palielināšana audžuģimenēm, gan ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru izveidošana.

Bērnunamos dzīvojošo bērnu skaits mazinājies arī kustības "Plecs" paveiktā dēļ. Kustības pārstāve Zita Vēvere aģentūrai LETA klāstīja, ka viņu organizētajos satikšanās pasākumos šī gada laikā cits citu iepazinuši jau 165 bērni un 117 ģimenes, un ar fonda tiešu starpniecību mājas atradis 91 bērns.

Vēvere informēja, ka kustība no 2017.gada beigām strādā pie bērnunamos mītošo skaita samazināšanas. Viņa klāstīja, ka 2018.gada laikā, pateicoties kopīgām pūlēm un sabiedrības atsaucībai, bērnu skaits bērnunamos no 1200 samazinājās par trešdaļu, savukārt ar tiešu kustības starpniecību - proti, konkrētu bērnu iepazīstinot ar uzņemošo ģimeni - mājas atrada 72 bērni.

Pagājušajā gadā kustība veikusi pētījumu, aptaujājot ģimenes, kas piedalījušās satikšanās pasākumos, kā arī speciālistus - bāriņtiesas un aprūpes iestādes - un sadarbībā ar LM izstrādājusi vadlīnijas bāreņu jautājumā. Minētās sadarbības rezultātā tapuši praktiski ieteikumi, kā jebkurai institūcijai, kuras atbildībā atrodas bērni, organizēt pasākumus, kas veicinātu viņu nonākšanu ģimenēs.

Kā pavēstīja kustības pārstāve, "Plecs" uz bērnunamu jautājumu raugās plašākā kontekstā, viņu ieskatā, ir svarīgi sniegt atbalstu arī tām ģimenēm, kuru apgādībā nonāk bērnunamos dzīvojošie bērni. Vēvere skaidroja, ka krasas izmaiņas bāreņu apkārtējos apstākļos nereti noved pie tā, ka šiem bērniem ir grūtības integrēties jaunajās ģimenēs. Viņu līdz šim pieredzētais un dzīves redzējums, kas ir primāri veidojies institūcijās, noved pie tā, ka šie bērni, piemēram, neprot mazgāt traukus, sakārtot istabu vai izvēlēties apģērbu, klāstīja "Plecs" pārstāve. Tāpēc kustībā tika nolemts organizēt mentorprogrammu, lai sniegtu atbalstu gan bērniem, gan ģimenēm, kurās viņi nonākuši.

Kustības pārstāve informēja, ka ikviena ģimene, kas uzņēmusi savā apgādībā institūcijās dzīvojošu bērnu, jebkurā diennakts laikā var bez maksas saņemt ārpusģimenes aprūpē pieredzējuša cilvēka atbalstu vai padomu gan saistībā ar ikdienas problēmsituācijām, gan saziņu ar institūcijām. Līdz šim tādu iespēju izmantojušas 100 ģimenes, kurās kopumā dzīvo 258 bērni, un mentoru atbalsta rezultātā ir krasi samazinājies aprūpes iestādē atdoto bērnu skaits, skaidroja Vēvere.

Līdztekus kustība ir strādājusi pie dažādu mācību un treniņprogrammu izstrādes. Jau divu gadu garumā, sadarbojoties ar ASV pētniekiem, tiek nodrošināta treniņprogramma vecākiem, kuras rezultātā, pateicoties saziedotajiem līdzekļiem, apmācīti 153 vecāki. Savukārt patlaban programmā iesaistījušies 583 jaunie vecāki, un ar šo gadu sāksies vēl 13 jaunas grupas visā Latvijā, aģentūrai LETA pavēstīja kustības pārstāve.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Par potenciālā Sēlijas novada centru pārsteidzoši izvēlas Viesīti

Lai arī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija potenciālo Sēlijas novadu veidojošās pašvaldības kā nākamo attīstības centru aicināja izvēlēties Jēkabpili vai Aizkraukli, šodien par tādu izvēlēta Viesīte, aģentūra LETA uzzināja Viesītes novada pašvaldībā.

Sabiedrība Levits: Ļoti apjomīgs spriedums nenozīmē, ka tas ir kvalitatīvs

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana norāda uz problēmām tiesas procesā, tāpēc Valsts prezidents Egils Levits tuvākajā laikā tiksies ar atbildīgajām amatpersonām, lai meklētu risinājumus tā uzlabošanai.

Sabiedrība Grišins komentējis policijas veikumu Zolitūdes krimināllietas izmeklēšanā

Valsts policijas (VP) priekšnieka pienākumu izpildītājs, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins noliedz, ka likumsargi veikuši nekvalitatīvu izmeklēšanu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā.

Sabiedrība Rīgas Pasažieru ostas teritorijā uzsākta dzelzceļa sliežu demontāža

Šonedēļ Rīgas Pasažieru ostas teritorijā uzsākta dzelzceļa sliežu demontāža, tādējādi cerot to padarīt pieejamāku iedzīvotājiem, aģentūru LETA informēja ostas pārstāvis Juris Pētersons.

Lasiet arī

Sports Leģendārais vārtsargs Kasiljass liek punktu futbolista karjerai

Leģendārais spāņu vārtsargs Ikers Kasiljass vairs neatgriezīsies laukumā, paziņojis Portugāles kluba "Porto" prezidents Žorže Nunu Pintu da Kosta.

Sabiedrība Par potenciālā Sēlijas novada centru pārsteidzoši izvēlas Viesīti

Lai arī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija potenciālo Sēlijas novadu veidojošās pašvaldības kā nākamo attīstības centru aicināja izvēlēties Jēkabpili vai Aizkraukli, šodien par tādu izvēlēta Viesīte, aģentūra LETA uzzināja Viesītes novada pašvaldībā.

Ekonomika Līdz 2500 eiro palielinās sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Veicot galvenokārt tehniskus labojumus, Saeimas Sociālo lietu un darba komisija trešdien lēma otrajam lasījumam virzīt grozījumus likumā, kas paredz bargākus sodus par smēķēšanas un tabakas izplatīšanas ierobežojumu pārkāpumiem.