• Alfrēds,
  • Fredis,
  • Madars
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Senāts: Nelikumīgi piedzīto uzturlīdzekļu atmaksa jāprasa no to saņēmēja

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 11:19, 14.12.2019

Gadījumā, ja uzturlīdzekļu piedziņai zudis pamats, jo paternitāte atzīta par spēkā neesošu, personai jāvēršas vispārējās jurisdikcijas tiesā, kurā līdzekļi jāprasa no personas, kura šos līdzekļus ir saņēmusi, secināts Augstākās tiesas (Senāta) departamentu priekšsēdētāju sēdē.


Avots: LETA

Konkrētajā gadījumā ar tiesas spriedumu bija apstiprināts fakts, ka pieteicējs nav bērna tēvs, un piespriesto uzturlīdzekļu piedziņa no viņa nav bijusi pamatota.

Pieteicējs lūdza izdot labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru viņam no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiktu atmaksāti piedzītie uzturlīdzekļi un likumiskie procenti. Tomēr Administratīvās rajona tiesas tiesnesis atteicās pieņemt pieteikumu.

Senāts secinājis, ka vīrietim šajā gadījumā būtu jāvēršas tiesā pret konkrētā bērna māti, nevis jāprasa līdzekļus atmaksāt fondam.

Senāta pārstāve Rasma Zvejniece skaidroja, ka ar jautājumu par to, vai šāda lieta skatāma administratīvajā, vai vispārējās jurisdikcijas tiesā, pie Augstākās tiesas priekšsēdētāja vērsās Administratīvo lietu departaments, kurā bija saņemta blakus sūdzība par tiesneša lēmumu atteikt pieņemt personas pieteikumu.

Administratīvās rajona tiesas tiesneša ieskatā, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, piedzenot no pieteicēja ar vispārējās jurisdikcijas tiesas nolēmumu piespriestos uzturlīdzekļus, rīkojās Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Tā kā uzturlīdzekļi no pieteicēja tika piedzīti nevis administratīvā procesa kārtībā, bet, izpildot tiesas spriedumu civillietā, fonda administrācijas darbība attiecībā pret pieteicēju neizpaudās administratīvā akta vai faktiskās rīcības veidā. Tiesnesis uzskatīja, ka attiecīgi arī nepamatoti piedzītā naudas summa nav atgūstama administratīvā procesa kārtībā.

Senāta departamentu priekšsēdētāju sēde atzina, ka var būt gadījumi, kad pienākums maksāt uzturlīdzekļus ir nodibināts ar vispārējās jurisdikcijas tiesas spriedumu, kā tas bija arī izskatāmajā gadījumā, bet Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija izmaksā uzturlīdzekļus parādnieka vietā, jo tiesas sprieduma izpilde par uzturlīdzekļu piedziņu nav iespējama. Fonda darbība tiek veikta publisko tiesību jomā, tomēr tās apjoms ir ierobežots, ņemot vērā Uzturlīdzekļu garantijas fonda likumā noteikto tiesību apjomu un kārtību.

Gadījumā, ja tiktu pieļautas pieteicēja tiesības vērsties pret Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju par piedzīto uzturlīdzekļu atmaksu administratīvā procesā kārtībā, fonda administrācija, iespējams, būtu spiesta izmaksāt pieteicējam līdzekļus no fonda, un pēc tam regresa kārtībā vērsties pret iesniedzēju. Šādā gadījumā fonda līdzekļi tiktu izmantoti arī tam, lai nodrošinātu parādnieka tiesības atgūt nepamatoti izmaksātos uzturlīdzekļus.

Taču fonds nav izveidots šādam mērķim. Piedzīto uzturlīdzekļu atmaksa no fonda samazinātu fonda rīcībā esošos līdzekļus, kas varētu tikt izlietoti citu bērnu tiesību nodrošināšanai, norādīja Senāts.

Konkrētajā gadījumā uzturlīdzekļi tika izmaksāti bērna mātei, un parastā kārtībā, ja pieteicēja vietā uzturlīdzekļus neizmaksātu no fonda, pieteicējam par viņa ieskatā nepamatoti izmaksātajiem uzturlīdzekļiem būtu jāvēršas vispārējās jurisdikcijas tiesā pret bērna māti. Tātad pieteicēja prasījums par piedzīto uzturlīdzekļu atmaksu ir jāvērš tiešā veidā pret personu, kura ir saņēmusi fonda līdzekļus, nevis pret fondu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Parakstīs līgumu par Talsu Valsts ģimnāzijas pārbūvi
Rīga, 7.aug., LETA. Šodien Talsu novada pašvaldības vadība parakstīs līgumu ar piegādātāju apvienību SIA "Telms" un SIA "Stats" par Talsu Valsts ģimnāzijas pārbūvi, aģentūru LETA informēja Talsu Valsts ģimnāzijas direkto...
Sabiedrība "airBaltic" atsāks tiešos lidojumus starp Rīgu un Štutgarti Vācijā
Rīga, 7.aug., LETA. Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" šodien atsāks tiešos lidojumus starp Rīgu un Štutgarti Vācijā, aģentūru LETA informēja lidsabiedrības pārstāve Alise Briede.  Lidojumi ar "Airbus A220-300...
Sabiedrība Ekonomikas ministrs Cēsīs pārrunās ekonomiskās aktivitātes veicināšanas iespējas Vidzemes reģionā
Rīga, 7.aug., LETA. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) šodien dosies reģionālajā vizītē uz Cēsīm, lai ar novada uzņēmējiem un pilsētas vadību pārrunātu uzņēmējdarbības aktuālos jautājumus, kā arī diskutētu par...
Sabiedrība Turpinoties izklaides pasākumiem Tērbatas ielā, notiks prāta spēles un uzstāsies dīdžeji
Rīga, 7.aug., LETA. Turpinoties izklaides pasākumiem Tērbatas ielā, šodien notiks Tērbatas vasaras ielas prāta spēles, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā. Pasākums sāksies plkst.20 Rīgas Na...

Lasiet arī

Sabiedrība Konstatēti vēl seši Covid-19 saslimšanas gadījumi

Aizvadītajā diennaktī, veicot 2137 Covid-19 testus, Covid-19 konstatēts sešiem cilvēkiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Sabiedrība "ABLV Bank" likvidators: Banka tiesībsargājošajām iestādēm nepieciešamo informāciju var nodot arī ērtākā veidā, nekā kratīšanās
Rīga, 7.aug., LETA. Likvidējamā "ABLV Bank" tiesībsargājošajām iestādēm nepieciešamo informāciju var nodot arī ērtākā veidā, nekā kratīšanās, intervijā aģentūrai LETA sacīja bankas likvidators Andris Kovaļčuks. Viņš nor...
Sabiedrība Parakstīs līgumu par Talsu Valsts ģimnāzijas pārbūvi
Rīga, 7.aug., LETA. Šodien Talsu novada pašvaldības vadība parakstīs līgumu ar piegādātāju apvienību SIA "Telms" un SIA "Stats" par Talsu Valsts ģimnāzijas pārbūvi, aģentūru LETA informēja Talsu Valsts ģimnāzijas direkto...