RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Šausmas Laucienas pansionātā! Miršanas apliecībā nāves cēlonis: bads (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
lat.bb.lv 08:41, 12.12.2019 7

Kopš traģiskajiem notikumiem, kad gada laikā apšaubāmos apstākļos dzīvību zaudēja divi Talsu novada pansionāta "Lauciene" iemītnieki, pagājuši jau vairāki mēneši, taču atbildīgie dienesti to esot uzzinājuši pavisam nesen. Pavasarī kāda pansionāta iemītniece atrasta noslīkusi tuvējā ūdenskrātuvē, bet vasarā kāda sieviete mirusi, iespējams, no nepietiekama uztura. Lietas apstākļus skaidro gan atbildīgie dienesti, tostarp Veselības inspekcija, gan arī Valsts policija.Vismaz desmit minūtes jābrauc pa ceļu, kur apkārt plešas vien tukši lauki un meži, vēsta Latvijas Televīzija. Talsu novada pansionāts "Lauciene" no ārpuses atgādina standarta daudzdzīvokļu māju. Tas atrodas prom no novada centra. Patlaban pansionāts ir maksimāli piepildīts. Tajā uzturas 201 iemītnieks, pārsvarā seniori un pieaugušie ar fizisku invaliditāti. Apmēram puse nāk no Talsu novada, bet otra puse – no citām pašvaldībām.

Dažādu pārkāpumu dēļ konkrētā aprūpes iestāde atbildīgo dienestu redzeslokā iepriekš nonākusi vairākkārt. Šā gada sākumā vēstīts par nolaidīgu darbinieku attieksmi. Kāda sieviete sūdzējās, ka viņas mamma pansionātā ilgstoši gulējusi pati savās fekālijās.

Nesen plašāka sabiedrība uzzināja arī par diviem nāves gadījumiem. Aprīlī netālu no pansionāta esošā ūdenskrātuvē atrasta noslīkusi kliente, bet jūnija izskaņā dzīvību zaudēja vēl kāda sieviete, kuras nāves cēlonis, kā rakstīts miršanas apliecībā, bijis nepietiekams uzturs jeb bads. Sievietei bijusi saudzējošā diēta.

"Tai laikā nebija pietiekams skaits darbinieku. Tātad, ja ir trīs stāvi, un ir bijuši divi darbinieki tai laikā uz vienu stāvu, te ir tas cilvēciskais faktors," teica pansionāta "Lauciene" direktora amata pienākumu izpildītāja Ilze Rūsiņa.

Patlaban vienā maiņā strādā 21 darbinieks uz 201 aprūpējamo, no kuriem liela daļa ir guloši. Iestādes pagaidu direktore uzsvēra, ka notikušā apstākļus par, iespējams, bada nāvē mirušo iemītnieci vēl skaidrojot. Bet, kas īsti noticis ar noslīkušo sievieti, visticamāk, neuzzinās nekad.

"Tika uzsākts kriminālprocess, kā pie visiem nāves gadījumiem, bet kriminālprocess tika izbeigts. To jau zina tikai šis cilvēks, vai tas bija… nu man nav īsti komentāru par to, kas tas bija. Mums nav izstrādāts iekšējais mehānisms, kā mēs veicam uzraudzību šādiem klientiem," klāstīja Rūsiņa.

Jau mēnesi Rūsiņa pilda iestādes vadības pienākumus, jo līdzšinējā direktore Dace Upleja oktobrī iesniedza atlūgumu. Vai notikušajā vainojams personāls, grūti spriest.

Notikušais gan licis saprast, ka līdz šim pietiekami daudz uzmanības pievērsts gulošajiem klientiem, bet par tiem, kas par sevi māk parūpēties paši, bijis piemirsts.

"Es tā dzirdēju, ka viņa konfektes ēda un neēda to, ko vajadzēja. Nu māsiņas nepamanīja, ka vajadzēja sistēmu klāt pielikt. Ir tāda barojošā sistēma, kas tevi uztur pie dzīvības. Laikam tas nebija izdarīts. Es blakus nebiju," teica pansionāta "Lauciene" iemītnieks Igors.

Pavasarī noslīkusī sieviete Igoram bijusi labāk zināma. Abi dzīvojuši vienā stāvā. "Normāla sieviete… nu kas viņai? Tiešām normāla sieviete. Nepateiksi… nu izgāja pastaigā. Man liekas, ka tā viņas pašas izvēle. Nu tur, tanī dīķī nevar tāpat iekrist." Pansionāta "Lauciene" iemītniece Ludmila pieļāva: "Viņai droši vien apnika šeit dzīvot, es tā domāju. Kāpēc viņa tā gribēja?"

Pašvaldībā prasa – kāpēc par notikušo neviens neziņoja? Ne pansionāts, ne slimnīca, ne piederīgie. Par vasarā mirušās sievietes gadījumu pašvaldība esot pieprasījusi paskaidrojumus no toreizējiem darbiniekiem un drīzumā nonākšot pie saviem secinājumiem.

"Manuprāt, tas gan, ko vajadzēja pansionāta vadībai darīt, kā minimums, tūlīt ziņot sociālajam dienestam. Tas jautājums ir labs, bet, lai es uzreiz pateiktu, ka tā ir nolaidība un tāpēc tas tā ir noticis, man tam pamatojuma nav. Protams, ka tas jautājums ir kliedzošs," atzina Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Tropiņš.

Stingrākas pārbaudes šajā pansionātā patlaban veic vairākas iestādes, tostarp Veselības inspekcija, kā arī Valsts policija – tā veic resorisko pārbaudi un pagaidām plašākus komentārus nesniedz. Pašvaldība cer, ka iestāde varēs turpināt strādāt, bet Labklājības ministrijas (LM) rokās ir lēmums – vai dot ieteikumus pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai, vai tomēr iestādi sodīt un izslēgt no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistra.

"Tas, ka mēs aizbraucam uz pansionātu, piemēram, šodien un redzam, ka tur viss ir ideālā kārtībā, nenozīmē, ka tā būs rīt. Mums ir jāgūst pārliecība par to, ka arī rīt, parīt un nākamgad viss būs kārtībā. Man ir pārliecība, ka tā ir komanda, ka viņi spēs sakārtot lietas savā iestādē un strādāt daudz labāk, nekā tas ir bijis līdz šim.

Pati sliktākā lieta, kas kopumā var būt, ir šī biežā direktoru maiņa. Kopš 2012. gada ir seši vadītāji nomainījušies," teica LM Metodiskās vadības un kontroles departamenta direktora vietniece Agnese Jurjāne.

Galīgo lēmumu ministrija sola pieņemt 16.decembrī, pēc Talsu novada Sociālā dienesta atzinuma saņemšanas.

Lasīt visus komentārus (7)

Lasiet arī

 • Leo 12.12.2019 19:52
  Talsu deputāti tik zin, kā sargāt savas ādas un portfeļus, bet reāli neko nedara. Paldies Ingai Gluzdai par darbu iedzīvotāju labā. Daudz spēka un izturību Jums,cīņā ar šo šakāļu bāru.
  Сообщить редактору Ответить
 • Sveta 12.12.2019 19:25
  Nu tad beidzot kaut kas sāk noskaidroties, citādi visi vainīgi, tikai ne pansionāta vadība! Malacis Inga Gluzda! Vairāk mums tādus deputātus, nevis tādus, kas ierauj asti kājstarpē un iebāž galvu smiltīs...ka tik nepazaudē beņķi!
  Сообщить редактору Ответить
 • Dagnija 12.12.2019 12:51
  Nu kādas muļķības gvelž Tropiņš... nu ir nobijies, trīc kā apša lapa... Par to, kas noticis pansionātā domē visi zināja jau sen, vismaz no augusta mēneša, ja ne vēl ātrāk. Murgs kaut kāds, tagad visi gudri, un nezin kā izlocīties no atbildības. Malacis deputāte I.Gluzda, kura šo visu izcēla gaismā, citādi direktore vēl tagad turpinātu aizpildīt vietu, kaut gan vietniece Pētersone jau vēl to dara. Ļoti žēl šo nabaga cilvēku, kādos apstākļos, kā žandarmērijas apsardzē, jādzīvo... Un iepriekšējam komentētājam varu oponēt, ka ne visiem ir apstākļi, lai savu mammu koptu! Nestreb karstu, ka pašam nav jādzer no tās pašas siles vecumdienās!
  Сообщить редактору Ответить
 • Tava mamma skaitās... 12.12.2019 11:15
  Ja Tava mamma tur atrodas un tu sūdzies,ka viņa guļ savās fekalijās,tad aizbrauc un paņem viņu pie sevis! Tu visu to zini un mierīgi dzīvo!
  Сообщить редактору Ответить
  • Aija 12.12.2019 12:52
   Dumji tā teikt, jo nezinām šī cilvēka apstākļus un iespējas, lai koptu savu mammu.
   Сообщить редактору
  • Alla 12.12.2019 20:07
   Tu esi stulbs vai izliecies???Ne visiem ir iespejas kopt savus radus un tuviniekus,jo musdienas ir jastrada,lai kautvai apmaksatu pansionata rēķinu.Kaut Tev nekad nenaktos tur atstat savu tuvinieku,apdauzitais!!!
   Сообщить редактору
  • Вступить в дискуссию
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība RS komentē kārtējo autobusa aizdegšanos: "Nekas nav noticis!" (+VIDEO)

Jau vēstīts, ka vakar Rīgā aizdedzies pašvaldības SIA "Rīgas satiksmes" pasažieru autobuss, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšana dienesta pārstāve Agrita Vītola.

Sabiedrība Rinkēvičs atklājis, uz ko šogad plāno likt uzsvaru savā darbā

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) šogad plāno daudz lielāku uzsvaru likt uz ekonomisko diplomātiju, runājot par gaidāmajiem izaicinājumiem 2020.gadā, aģentūrai LETA pastāstīja politiķis.

Sabiedrība Atkal plosījušies ugunsgrēki; sestdien dzēsti 18, puse - Rīgā

Aizvadītajā diennaktī Latvijā dzēsti 18 ugunsgrēki, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) operatīvā informācija.

Sabiedrība Miruši jau vismaz 10 cilvēki, kas izvēlējās 2.pensiju līmeņa mantošanu
Mūžībā devušies jau vismaz 10 iedzīvotāji, kas no šī gada sākuma izmantojuši iespēju izdarīt izvēli, nosakot, kas mantos pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu, ja gadījumā persona nomirs līdz vecuma pensijas piešķiršanai, vēsta Latvijas Radio.

Lasiet arī

Sabiedrība Zagļi nesnauž! Sestdien Rīgā atkal apzagti pieci mājokļi

Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrētas piecas zādzības no mājokļa un visas notikušas Rīgā, informēja Valsts policijā.

Ekonomika KP neesot pēc būtības izvērtējusi jauno TV kanālu ietekmi uz tirgu

Konkurences padome (KP) pēc būtības nav izvērtējusi jaunu apraides atļauju izsniegšanas SIA "All Media Latvia" ietekmi uz tirgu, secinājusi Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP).

Sabiedrība Gados vecāku cilvēku vidū visbiežāk novērojami aizspriedumi pret HIV pacientiem

Sabiedrībā joprojām ir novērojams informētības trūkums par HIV un aizspriedumi pret šī vīrusa nēsātājiem, kas visbiežāk izpaužas gados vecāku cilvēku vidū, aģentūru LETA informēja HIV pacientu organizācijas "Agihas" valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks.