• Andžejs,
  • Andžs,
  • Edīte,
  • Esmeralda
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Matemātikas zināšanas Latvijas skolēniem ir augstākas par OECD vidējo līmeni

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:54, 03.12.2019 1

Matemātikas zināšanas Latvijas skolēniem ir augstākas par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstu vidējo līmeni, liecina "OECD PISA 2018" pētījuma rezultāti.Latvijas skolēnu vidējie sasniegumi matemātikā ir novērtēti ar 496 punktiem un ir statistiski nozīmīgi augstāki par OECD valstu vidējo līmeni, proti, 489 punktiem. Pētījuma autori norāda, ka tas ir augstākais līdz šim sasniegtais Latvijas skolēnu rezultāts matemātikā septiņos Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas ("PISA") pētījuma ciklos.

Latvijas skolēnu sasniegumi nav statistiski nozīmīgi atšķirīgi no Zviedrijas, Lielbritānijas, Norvēģijas, Vācijas, Īrijas, Čehijas, Austrijas un Francijas skolēnu sasniegumiem.

Visaugstākie skolēnu vidējie sasniegumi matemātikā ir skolēniem Ķīnā - 591 punkts, Singapūrā - 569 punkti, Makao - 558 punkti, Honkongā - 551 punkts, Taivānā - 531 punkts, Japānā - 527 punkti, Igaunijā - 523 punkti, Nīderlandē - 519 punkti un Polijā - 516 punkti. Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Igaunijas skolēnu kompetence matemātikā ir visaugstākā, uzsvēra pētnieki.

Pētījuma autori norādīja, ka Latvijas skolēnu matemātikas kompetence "PISA 2018" pētījumā ir statistiski nozīmīgi pieaugusi par 14 punktiem, salīdzinot ar "PISA 2015" rezultātu. Tomēr skolēnu relatīvais skaits ar augstiem sasniegumiem ir 8,5%, kas ir mazāks par OECD valstu vidējo rādītāju - 10,9%.

Tāpat pētījumā uzsvērts, ka Latvijā ir ievērojami mazāk skolēnu ar zemiem sasniegumiem matemātikā nekā OECD valstīs vidēji. Latvijā šo skolēnu skaits ir 17,3%, turpretī OECD vidēji - 23,9%. Skolēnu skaits ar zemiem sasniegumiem matemātikā Latvijā, salīdzinot ar 2012.gadu, ir samazinājies par 2,6 procentpunktiem.

Pētnieki arī norādīja, ka Latvijas zēniem sasniegumi matemātikā ir par septiņiem punktiem augstāki nekā meitenēm un šī starpība ir statistiski nozīmīga. Pētījumā uzsvērts, ka iepriekšējos pētījuma ciklos atšķirība starp zēnu un meiteņu sasniegumiem matemātikā bijusi statistiski nenozīmīga, tomēr tagad matemātikā zēni ir relatīvi vairāk pārstāvēti augsto sasniegumu grupā.

Savukārt dabaszinātnēs meiteņu sasniegumi ir augstāki nekā zēniem. Latvijas meitenēm "PISA 2018" sasniegumi dabaszinātnēs ir par astoņiem punktiem augstāki nekā zēniem un šī starpība ir statistiski nozīmīga, jo citās pētījuma dalībvalstīs meiteņu pārākums ir vidēji divi punkti, atklāja pētījuma autori.

Kopumā Latvijas skolēnu vidējie sasniegumi dabaszinātnēs atbilst OECD valstu vidējam rezultātam un skolēnu kompetence nav mainījusies visos pēdējos trīs "PISA" ciklos, kas liecina par to, ka ilgtermiņā dabaszinātņu zināšanu kvalitātes līmenis ir labs un stabils, skaidroja pētnieki.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) šodien pētījuma atklāšanas preses konferencē žurnālistiem stāstīja, ka matemātikas zināšanu sasniegumi šķituši pārsteidzoši, ņemot vērā, ka "PISA" pētījumos rezultāti ir kāpuši jau vairāku gadu garumā, turpretī centralizēto eksāmenu rezultāti rāda ne to labāko sniegumu. Ministre sacīja, ka šajā sakarā būs jāmeklē kopsakarības un tendences.

Latvijas Universitātes (LU) Izglītības un pētniecības institūta vadošais pētnieks Andris Kangro uzsvēra, ka, analizējot dažādu starptautisku pētījumu datus, parādās tendence, ka Latvijas skolēni ir labāki sākumskolā, tad kļūst "mazliet sliktāki" pamatskolā un vēl sliktāki vidusskolā. Viņaprāt, lai izprastu korelāciju, ir nepieciešams pētījums par skolēnu motivāciju mācīties.

Kā ziņots, šodien LU tika prezentēti OECD "PISA 2018" Latvijas rezultāti. Ar šo vērtēšanas programmu ik pēc trim gadiem tiek vērtēta 15 gadus vecu skolēnu kompetence lasīšanā, matemātikā, dabaszinātnēs un vēl citās jomās plašā skolēna, skolas, izglītības sistēmas raksturlielumu kontekstā.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • HMUR 02.01.2020 04:13
    Tas nozime ka problema jamekle eksamena vertesanai vai uzdevumu pasniegsana. Sakumskola vecaki vel dikti citigi macas ar berniem, jo tikai no vecaku iesaistes sodien atkarigs vai tavs berns bus sekmigs, jo neviens neskatas vai berns saprot vai ne. Gaze grida un, ja vecakiem nav iespejas iesaistities, tad pamatskola berns vielu ielaidis tik talu, ka izlabot nav iespejams. Privatskolotaji ir dargs prieks, konsultaciju skaits minimals, kautrigie vispar nodurusi galvas turpina virzities bezdibena virziena. Jo neviens vinus nepastums , nepamudinas. Latvijas izglitibas sistema valda liels kapitalisms, sava vieta jaizcina ar aktivu darbibu , klusajiem , kautrigajiem diezgan bezcerigs gadijums, jo vini tiek norakstiti ka neveiksminieki , kuri neko tapat nejedz.
    Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Atklājies, kur Levits nākamtrešdien sagaidīs savu amatā stāšanās gadadienu

Valsts prezidents Egils Levits pirmo gadadienu kopš stāšanās augstajā amatā simboliski sagaidīs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), izriet no prezidenta nākamās nedēļas darba kārtības.

Sabiedrība Bagāts vīrs! Levita kancelejas vadītāja Teikmaņa deklarācija atklāj uzkrājumus

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis deklarējis uzkrājumu "SEB bankā" 240 103 eiro apmērā, kas ir par 18 213 eiro mazāk, nekā viņa kopējie uzkrājumi 2018.gadā, liecina amatpersonas deklarācija par 2019.gadu.

Sabiedrība Interesantas lietas notikušas ar ūdens temperatūru Rīgas peldvietās

Pēdējās diennakts laikā Vakarbuļļu un Rumbulas peldvietās ūdens ir kļuvis nedaudz siltāks, bet Bābelītī un Ķīpsalā - aukstāks, liecina Rīgas Pašvaldības policijas apkopotā informācija par ūdens temperatūru galvaspilsētas oficiālo peldvietu glābšanas stacijās.

Sabiedrība Pārbaudot nostāstus, Viļakā meklēs nacionālo partizānu mirstīgās atliekas

No 7.jūlija līdz 10.jūlijam Viļakā, Parka ielā, blakus nacionālo partizānu piemineklim, notiks nacionālo partizānu mirstīgo atlieku meklēšana, pastāstīja Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētnieks, vēsturnieks Zigmārs Turčinskis.

Lasiet arī

Sabiedrība Ieskaties FOTO! Policija meklē šo pazudušo cilvēku

Valsts policija lūdz iedzīvotāju palīdzību sestdien Vecpiebalgā pazuduša aptuveni 75 gadus veca vīrieša meklēšanā.

Pasaule Kanje Vests paziņo par nodomu jau šogad kandidēt uz ASV prezidenta amatu

Amerikāņu reperis un miljardieris Kanje Vests sestdien tviterī paziņojis par nodomu kandidāt uz ASV prezidenta amatu šogad gaidāmajās vēlēšanās.

Sabiedrība Trešā daļa Latvijas iedzīvotāju gada sākumā dzīvojuši Rīgā

Šī gada sākumā Rīgas pilsētā, pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, dzīvoja 693 000 iedzīvotāju, kas nozīmē, ka Rīgas pilsētas iedzīvotāju īpatsvars pret kopējo iedzīvotāju skaitu valstī ir palielinājies līdz 33,3%, izriet no Rīgas domes 2019.gada pārskata.