RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Matemātikas zināšanas Latvijas skolēniem ir augstākas par OECD vidējo līmeni

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:54, 03.12.2019

Matemātikas zināšanas Latvijas skolēniem ir augstākas par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstu vidējo līmeni, liecina "OECD PISA 2018" pētījuma rezultāti.


Avots: LETA

Latvijas skolēnu vidējie sasniegumi matemātikā ir novērtēti ar 496 punktiem un ir statistiski nozīmīgi augstāki par OECD valstu vidējo līmeni, proti, 489 punktiem. Pētījuma autori norāda, ka tas ir augstākais līdz šim sasniegtais Latvijas skolēnu rezultāts matemātikā septiņos Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas ("PISA") pētījuma ciklos.

Latvijas skolēnu sasniegumi nav statistiski nozīmīgi atšķirīgi no Zviedrijas, Lielbritānijas, Norvēģijas, Vācijas, Īrijas, Čehijas, Austrijas un Francijas skolēnu sasniegumiem.

Visaugstākie skolēnu vidējie sasniegumi matemātikā ir skolēniem Ķīnā - 591 punkts, Singapūrā - 569 punkti, Makao - 558 punkti, Honkongā - 551 punkts, Taivānā - 531 punkts, Japānā - 527 punkti, Igaunijā - 523 punkti, Nīderlandē - 519 punkti un Polijā - 516 punkti. Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Igaunijas skolēnu kompetence matemātikā ir visaugstākā, uzsvēra pētnieki.

Pētījuma autori norādīja, ka Latvijas skolēnu matemātikas kompetence "PISA 2018" pētījumā ir statistiski nozīmīgi pieaugusi par 14 punktiem, salīdzinot ar "PISA 2015" rezultātu. Tomēr skolēnu relatīvais skaits ar augstiem sasniegumiem ir 8,5%, kas ir mazāks par OECD valstu vidējo rādītāju - 10,9%.

Tāpat pētījumā uzsvērts, ka Latvijā ir ievērojami mazāk skolēnu ar zemiem sasniegumiem matemātikā nekā OECD valstīs vidēji. Latvijā šo skolēnu skaits ir 17,3%, turpretī OECD vidēji - 23,9%. Skolēnu skaits ar zemiem sasniegumiem matemātikā Latvijā, salīdzinot ar 2012.gadu, ir samazinājies par 2,6 procentpunktiem.

Pētnieki arī norādīja, ka Latvijas zēniem sasniegumi matemātikā ir par septiņiem punktiem augstāki nekā meitenēm un šī starpība ir statistiski nozīmīga. Pētījumā uzsvērts, ka iepriekšējos pētījuma ciklos atšķirība starp zēnu un meiteņu sasniegumiem matemātikā bijusi statistiski nenozīmīga, tomēr tagad matemātikā zēni ir relatīvi vairāk pārstāvēti augsto sasniegumu grupā.

Savukārt dabaszinātnēs meiteņu sasniegumi ir augstāki nekā zēniem. Latvijas meitenēm "PISA 2018" sasniegumi dabaszinātnēs ir par astoņiem punktiem augstāki nekā zēniem un šī starpība ir statistiski nozīmīga, jo citās pētījuma dalībvalstīs meiteņu pārākums ir vidēji divi punkti, atklāja pētījuma autori.

Kopumā Latvijas skolēnu vidējie sasniegumi dabaszinātnēs atbilst OECD valstu vidējam rezultātam un skolēnu kompetence nav mainījusies visos pēdējos trīs "PISA" ciklos, kas liecina par to, ka ilgtermiņā dabaszinātņu zināšanu kvalitātes līmenis ir labs un stabils, skaidroja pētnieki.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) šodien pētījuma atklāšanas preses konferencē žurnālistiem stāstīja, ka matemātikas zināšanu sasniegumi šķituši pārsteidzoši, ņemot vērā, ka "PISA" pētījumos rezultāti ir kāpuši jau vairāku gadu garumā, turpretī centralizēto eksāmenu rezultāti rāda ne to labāko sniegumu. Ministre sacīja, ka šajā sakarā būs jāmeklē kopsakarības un tendences.

Latvijas Universitātes (LU) Izglītības un pētniecības institūta vadošais pētnieks Andris Kangro uzsvēra, ka, analizējot dažādu starptautisku pētījumu datus, parādās tendence, ka Latvijas skolēni ir labāki sākumskolā, tad kļūst "mazliet sliktāki" pamatskolā un vēl sliktāki vidusskolā. Viņaprāt, lai izprastu korelāciju, ir nepieciešams pētījums par skolēnu motivāciju mācīties.

Kā ziņots, šodien LU tika prezentēti OECD "PISA 2018" Latvijas rezultāti. Ar šo vērtēšanas programmu ik pēc trim gadiem tiek vērtēta 15 gadus vecu skolēnu kompetence lasīšanā, matemātikā, dabaszinātnēs un vēl citās jomās plašā skolēna, skolas, izglītības sistēmas raksturlielumu kontekstā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Notikusi 70 cilvēku evakuācija no daudzdzīvokļu ēkas Rīgas centrā

Rīgā degoša adventes vainaga un galda dēļ no kādas ēkas nācies evakuēties 70 cilvēkiem, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Sabiedrība Deputāti masveidā zaudēs darbu - aprēķināts, kā saruks to skaits vietvarās

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits vietvarās varētu sarukt par 864 domniekiem jeb 54%, izriet no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajiem grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, kurus otrdien, 10.decembrī, plānots skatīt valdībā.

Sabiedrība Iekšējās drošības birojs šogad kriminālvajāšanai nodevis 52 kriminālprocesus

Iekšējās drošības birojs šogad līdz 31.oktobrim kriminālvajāšanai nodevis 52 kriminālprocesus, bet pērn 62.

Sabiedrība Sinoptiķi prognozē laiku svētdienai - drūmums nāks no rietumiem

Svētdien Latviju no rietumiem sasniegs jaunas atmosfēras frontes, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Decembris Latvijā vairs nav ziema? Sinoptiķi pavēstījuši interesantu statistiku

Šis mēnesis Latvijā ir jau septītais decembris pēc kārtas ar gaisa temperatūru virs normas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Ekonomika Rīgas jūras līcī Latvija un Igaunija plāno veidot kopīgu vēja parku

Latvija un Igaunija plāno veidot kopīgu jūras vēja parku Rīgas jūras līcī, kas veicinātu abu valstu enerģētisko neatkarību un drošību, informēja Ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) padomniece Beata Jonite.

Veselība Jautājam ārstam. Vai vilnas sega ir tik superveselīga?

Nesen saņēmu zvanu pa telefonu. Zvanīja kāda sieviete no vilnas izstrādājumu izplatītājfirmas, kas pārdod segas un spilvenus. Viņa apgalvoja, ka, iegādājoties vilnas segu, tas būs milzīgs ieguvumu veselībai. Tā kā uzskatu šādus zvanītājus par šarlatāniem, uzreiz pārtraucu sarunu. Varbūt kāds speciālists varētu izskaidrot, ar ko labāka būtu aitas vilnas sega par manu parasto, ko lietoju jau ilgus gadus?
Laila (67)