RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Iekšzemes viesstrādnieki: uz Ķekavu ved strādniekus no Latgales

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 21:21, 13.10.2019 2

Katru svētdienu no Latgales uz Ķekavu dodas autobuss. Tā pasažieri ir ļoti dažādi cilvēki – gan tikko skolu absolvējuši, gan pirmspensijas vecumā. Vīrieši un sievietes. No dažādām pilsētām – Zilupes, Ludzas, Rēzeknes, Daugavpils... Šos cilvēkus vieno tas, ka mājās viņiem nav darba.Viņi ir strādnieki no Latgales, mūsu iekšzemes migranti. Viņi nav devušies uz Angliju vai Vāciju – viņu emigrācijai jāmēro īsāks ceļš.

Viņu dzimtajās pilsētās un ciemos darba nav. Toties darba rokas ir vajadzīgas noliktavās, kas atrodas Ķekavā. Tāpēc viņi dodas uz šo brīvprātīgo katorgu, kā viņi paši dēvē šo darbu. Bet izejas nav – kad darba nav vispār, pat šādi apstākļi kļūst par glābiņu.

Latgale glābj biznesu

"Var strādāt dienas maiņā, no plkst. 8.30 līdz 20.00. Alga – 2,70 eiro stundā pirms nodokļu nomaksas. Bez nodokļiem algai vajadzētu būt 226 eiro nedēļā. Īstenībā – 100 eiro septiņās dienās," stāsta Marija (vārds mainīts).

Viņa pati nesen beigusi skolu un, lai palīdzētu mammai un omei, brauca strādāt uz Ķekavu. Ilgi gan neizturēja – neraugoties uz to, ka ir jauna, jau pēc dažām dienām šādā darbā sāka mocīties ar stiprām sāpēm mugurā.
Darba veids ir atkarīgs no tā, uz kurieni sūtīs: līmēt markas, izņemt pudeles no kastēm, atvērt kārbas... Darbs ir mehānisks, vienveidīgs un no pirmā acu uzmetiena šķiet, ka tas nav nekāds sarežģītais, bet pēc tam, kad vienas un tās pašas darbības izpildītas vairāku stundu garumā, sāk sāpēt mugura, rodas asiņojošas tulznas, sapampst kājas – apsēsties taču nav iespējams. Un tā gandrīz 12 stundas pēc kārtas. Ik pēc divām stundām ir atļauts 10 minūšu pārtraukums. Nakts maiņas laikā var paēst vienreiz, tam atvēlēta pusstunda. Dienā paēst var divreiz.

Cilvēki dzīvo kopmītnēs. Naudu par to atvelk no algas. Droši vien ar to arī izskaidrojama niecīgā summa, kas paliek cilvēkiem par patiešām smago darbu.

"Apstākļi kopmītnēs, protams, diez kādi nav," stāsta šīs rūpnīcas pastāvīgā darbiniece Jekaterina (vārds mainīts). "Istabā mēdz būt tarakāni un pat blusas. Tiesa gan, pēc 12 stundu darba dienas tādiem sīkumiem kaut kā nepievērš uzmanību," piebilst viņa, skumīgi smaidīdama.

Nedēļa pēc nedēļas

Parasti cilvēki nostrādā nedēļu un nākamo nedēļu pavada mājās. Daudzus mājās gaida visādas darīšanas – dārzs, lopiņi, saimniecība.

Ja rīdziniekiem piedāvātu 400 eiro algu, daudzi pretīgumā saviebsies un atteiksies. Savukārt Ķekavas uzņēmumā – padomājiet –, ja cilvēks nostrādātu pilnīgi visu mēnesi bez brīvdienām (kas principā nav iespējams un ir nelikumīgi), viņš nopelnītu minimālo algu – 430 eiro.

"Uz kurieni sūdzēties, un ko tas dos?" dalās savās šaubās Margarita, kas regulāri brauc pelnīt uz Ķekavu. "Un priekš kam zaudēt darbu? Cita taču nav..."

Cilvēki saprot, ka viņus izmanto. Bet saprot arī to, ka tā ir viņu vienīgā izredze izdzīvot. Labāk tāds darbs nekā pavisam bez darba.

Kāpēc viss ir tik bēdīgi? Latgale ir reģions ar augstāko bezdarba līmeni Latvijā (13,6 %, ņemot vērā, ka valstī vidējais rādītājs ir 6 %) un ar vismazākajām algām.

Lasīt visus komentārus (2)

  • lilli 21.10.2019 15:42
    Tas jau nav tikai latgale ,ka nav darba.T ir ari kurzeme.Sola bruto 430,bet pec atvikumiem 300 plus vel jareikina nost degvielas izdevumi
    Сообщить редактору Ответить
  • Inita 21.10.2019 09:49
    Viesstrādniekiem gan vajadzēs vairāk maksāt..
    Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība GKR piekāpjas "Saskaņai" un pārtrauks sadarbību ar Neatkarīgo deputātu frakciju

Partija "Gods kalpot Rīgai" (GKR) nolēmusi pārtraukt sadarbību Rīgas domē ar Neatkarīgo deputātu frakciju (NDF), apstiprināja Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).

Ekonomika Baraņņiks uzdevis RS padomei apkopot bijušās valdes nodarītos zaudējumus

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks, SIA "Rīgas satiksme" kapitāldaļu turētājs Vadims Baraņņiks uzdevis uzņēmuma padomei piesaistīt ekspertu, kurš aplēstu uzņēmumam nodarītos zaudējumus un bijušās valdes lēmumu saistību ar tiem.

Pasaule Šaušalīgs sniegputenis Francijā: ir bojāgājušais, 300 000 mājas bez elektrības

Spēcīgajā sniegputenī, kas plosās lielā daļā Francijas dienvidaustrumu, gājis bojā viens cilvēks un 300 000 mājokļu palikuši bez elektroapgādes, piektdien paziņojušas amatpersonas.

Izklaide Būs lieliska iespēja LVM Adventes vainagu darbnīcā katram uztaisīt to sev

Valsts mežu apsaimniekotājs "Latvijas Valsts meži" (LVM) novembra beigās kompānijas vēstniecībā Vaiņodes ielā, Rīgā rīkos Adventes vainagu darbnīcu, liecina informācija kompānijas mājaslapā.

Sabiedrība Veiksmīgi! Rīgas 1.slimnīca pirmo pusgadu noslēgusi ar 720 000 eiro peļņu

SIA "Rīgas 1.slimnīca" šī gada pirmajā pusgadā strādājusi ar desmit miljonu eiro apgrozījumu, bet peļņa sasniedza 720 000 eiro, liecina neauditētais slimnīcas finanšu pārskats.

Sabiedrība LM: Ir notikusi lielākā pensiju indeksācija beidzamo gadu laikā

Ar indeksāciju tika palielinātas pensijas un atlīdzības, kas nepārsniedz 420 eiro, informēja Labklājības ministrijas (LM) sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš.

Izklaide Līdz 25.novembrim internetā bez maksas var noskatīties 12 Latvijas filmas

Tiešsaistes festivāla "Latvijas filmas pasaulē" - no 14. līdz 25.novembrim - portālā "filmas.lv" bez maksas var noskatīties 12 Latvijas kinolentes, lat.bb.lv informēja Nacionālā kino centra (NKC) speciāliste filmu nozares informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Sports "KP S*cks!" Porziņģis komentējis, kā juties spēlējot Ņujorkā (+VIDEO)

Latvijas basketbolists Kristaps Porziņģis, kurš spēlē Nacionālās basketbola asociācijas klubā Dalasas "Mavericks", pauda prieku par atgriešanos Ņujorkā, skaidroja, ka šādu līdzjutēju attieksmi bija gaidījis, taču izbaudīja atmosfēru zālē, pēc spēles sarunā ar žurnālistiem ESPN televīzijas kanālā teica sportists.

Sabiedrība Norstat aptauja: 75% patērētāju izvēlas vietējās olas un gaļu

Nupat veiktā Norstat aptauja liecina, ka vairums Latvijas iedzīvotāju priekšroku dod vietējās izcelsmes olām un mājputnu gaļai. 75% iedzīvotāju izvēlas un pērk vietējās olas un vistas gaļu, informē Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.

.