RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Šuplinska iztur neuzticības balsojumu Saeimā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 13:56, 10.10.2019 1

Saeimas vairākums šodien nobalsoja pret neuzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP), kas ļauj politiķei saglabāt amatu ministrijā.


Avots: LETA

Par neuzticības izteikšanu nobalsoja 32 deputāti, bet pret saņemta 51 deputāta balss.

Demisijas pieprasīju iesniedza Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija. Aicinājumam vēlāk pievienojās arī pie frakcijām nepiederošie parlamentārieši.

Šuplinska, uzrunājot deputātus, atgādināja, ka viņas prioritāte, stājoties amatā, bija saistīta ar izglītības kvalitāti, pieejamību, ar zinātniskās pārvaldības modeļa maiņu un arī ar sporta nozares pārvaldības un finanšu modeļa maiņu.

"Mana vīzija ir gaužām vienkārša - lai uz skolu un augstskolu skolēns, students, arī pirmsskolas iestādē mazais pilsonis, ietu ar prieku, jūtas motivēts, atraisīts, savas spējas un talantus piepildošs. Cita starpā tur ļoti svarīgs spēlētājs ir arī pedagogs. Un man patiešām ļoti rūp tas, lai pedagogu labsajūta pieaug. Bet viņa nevar pieaugt tikai uz citu rēķina," teica ministre.

Kā uzsvēra politiķe, lai pieaugtu pedagogu labsajūta un arī atalgojums, ir jākārto arī citas lietas. Un cita starpā viens ļoti būtisks spēlētājs šajā ziņā ir pašvaldības, sacīja Šuplinska. Tāpat viņa uzsvēra, ka visām vajadzībām finansējuma nepietiek.

Ministre arī pauda, ka izglītības sistēmā ir nepieciešama kritiskā domāšana, misijas apziņa, spēja rīkoties nestandarta situācijās, jo tādus noteikumus diktē laiks, kurā dzīvojam.

Ministre pievērsās arī Latvijas Universitātes jautājumam, uzsverot, ka rektora vēlēšanu interpretācija atšķiras katrā no iesaistītajām pusēm.

Šuplinska pauda cerību, ka šis Saeimas sasaukums un arī valdība spēs "riteni iekustināt" tā, ka iesāktās reformas ne tikai paliks uz papīra, bet būs jūtamas dzīvē un pilnīgi katra cilvēka attieksmes maiņā pret savu profesiju, pret to, ko viņš dara, pret valsti, kurā viņš dzīvo.

Deputāts Ivars Zariņš (S) uzsvēra, ka labi pedagogi ir nācijas pastāvēšanas jautājums. Viņš norādīja, ka ir svarīgi atrast pedagogu atalgojuma celšanai nepieciešamo naudu, jo pretējā gadījumā kvalitatīvu pedagogu trūkums arvien palielināsies. Deputāts atgādināja, cik būtiski pieaugusi premjera, ministru un citu amatpersonu alga, piebilstot, ka arī partijām nākamajā gadā paredzēts ievērojams finansējums, vienlaikus nespējot pildīt solījumu, kas ar likuma spēku dots mediķiem un izglītības darbiniekiem.

Parlamentārietis Aldis Gobzems brīdināja, ka bez izmaiņām izglītības sistēmā turpinās pieaugt sabiedrības locekļu nevienlīdzība. Politiķis norādīja, ka Izglītības un zinātnes ministrijai būtu jābūt svarīgākajai ministrijai, jo tai ir atslēga uz valsts nākotni - vai Latvija būs moderna, vai arī atpalikusi Eiropas valsts. Gobzema ieskatā, Šuplinska nav sapratusi savu galveno uzdevumu - būt skolotāju un skolēnu advokātam nr.1, saprotot, ka izglītība stāv pāri partijas un koalīcijas interesēm. "Skarbā dzīves patiesība ir tāda, ka jūs nepatīkat ne nozarei, ne sabiedrībai, ne žurnālistiem. Jūs patīkat savai partijai, jo atbalstāt cietuma būvniecību, savukārt Viktors Igo savulaik rakstījis, ka tas, kurš aizver skolu, atver cietumu," teica politiķis.

Deputāts Armands Krauze (ZZS) savukārt pauda viedokli, ka Šuplinska ir "sagandējusi" Latvijas Universitātes simtgades svinības. Krauze izteica pieņēmumu, ka, tiesājoties ar LU rektora pienākumu izpildītāju Indriķi Muižnieku, ministre par lielu naudu algo juristus, jo ministrijas juristi nevarētu uzrakstīt tādus atzinumus. Deputāts pauda, ka, klausoties ministri, varētu sākt šķist, ka viss ir slikti - viņš atgādināja politiķes tikšanos ar pedagogu arodbiedrību, kur viņa pauda kritisku vērtējumu par pedagogu saimi. Krauzi tāpat neapmierina Šuplinskas politiskā pagātne komjaunatnē.

"Klausoties ministri, nāk prātā anekdote par dejotāju un to, kas viņam traucē dejot," pamatojot nepieciešamību par neuzticības izteikšanu Šuplinskai, uzsvēra deputāte Evija Papule (S). Parlamentāriete atgādināja Šuplinskas paustos pārmetumus pedagogiem, kuri esot "nedisciplinēti un kuriem nav kritiskās domāšanas". Deputāte uzsvēra, ka katrā Šuplinskas pieteiktajā diskusijā "kā īlens spraucas laukā ministres neizpratne par izglītības problēmām un necieņa pret izglītības saimi". Papule uzsvēra, ka koalīcijas deputāti ir "sapinušies koalīcijas politiskā karteļa tīklos", kas neļauj viņiem balsot pēc savas sirdsapziņas, lai arī, iespējams, viņi piekrīt vismaz daļai ministrei izteikto pārmetumu.

Papules frakcijas biedrs Nikolajs Kabanovs (S) uzskata, ka Šuplinska nav viena no stiprākajiem valdības locekļiem. Viņš pauda, ka Šuplinska "savu bezpalīdzību" cenšoties kompensēt ar augstprātīgu attieksmi pret cilvēkiem. Kabanovu neapmierina Šuplinskas darbs ar mazākumtautību izglītības iestādēm, ņemot vērā sākto reformu, kas paredz pakāpenisku pāreju uz izglītību valsts valodā.

Deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) pievērsās skolēnu brīvpusdienu jautājumam. Politiķe uzsvēra, ka ministres pienākums ir domāt par bērnu ēdināšanu skolās, jo paēdis bērns mācās labāk. "Ministre lepni paziņo, ka pašvaldības var paņemt naudu no vecāko klašu pusdienām, ko finansē vietvaras," sacīja Reizniece-Ozola, uzsverot, ka, viņasprāt, tas ir augstprātīgi. Deputāte uzsvēra, ka Šuplinskai būtu jābūt tai, kura pārliecina kolēģus par nepieciešamību piešķirt papildu finansējumu izglītībai, taču tā vietā ministre paziņo, ka pedagogu algas var tikt palielinātas, ja citas ministrijas padotības iestādes pildīs savus pienākumus.

"Populisms, kas valda visapkārt, ir arī Latvijā. Redzējām, cik daudz tika solīts pirms vēlēšanām. Satrauc tas, ka populisms pāriet uz darbu," pauda deputāts Viktors Valainis (ZZS). Viņaprāt, ministriem, nespējot izpildīt solījumus, nākas tikai taisnoties, ka kāds viņus nav pareizi sapratis. Valainis kritizēja koalīciju, kurā valdot haoss. "Iemesls šim haosam ir Jaunā konservatīvā partija. Šīs partijas ministre sēž uz demisijas soliņa. Tā ir ministre, kura, tikai atverot muti, var aizvainot visus pirmsskolas pedagogus, pirmspensijas vecuma pedagogus," teica Valainis, piebilstot, ka, kad ministre sāk strādāt, tad Latvijas lielākajā universitātē sākas haoss. Viņš izteicās, ka ministrei sākumā būtu jāpamācās, kā vadīt nozari, nevis darīt tā, lai visi karu dienu baidītos, ar ko jaunu ministre to nozari.

Deputāte Jūlija Stepaņenko pauda, ka paliek bail par nozari, kuru pārvalda cilvēks, kuram "trūkst emocionālās inteliģences". "Šuplinska nav sapratusi, ka izglītība jātur tālāk no politikas. Izglītībā nevar būt ierakumi, kur vienā pusē ir ministre, otrā - pedagogi, skolēni," teica deputāte. Politiķes ieskatā, Šuplinskas prioritāte ir kašķis un konfrontācija. "Jūs esat kā ļauna pamāte, kas strostē skolotājus par sev veltītu kritiku," vērtēja deputāte. Stepaņenko nav saprotams, kāpēc Šuplinska budžeta veidošanas laikā neizvirzīja ultimātu koalīcijai par finansējumu izglītībai.

Arī parlamentārietis Valērijs Agešins (S) uzskata, ka neapmierinātība ar Šuplinsku nozarē arvien pieaug. Deputāta ieskatā nav pareizi, ka, veidojot budžetu, sākumā nebija apmierinātas jau likumos noteiktās prioritātes. "Jūsu aktivitāšu rezultāts IZM ir sakaitētas diskusijas ar pedagogiem," teica deputāts, aicinot ministri mainīt savu retoriku attiecību pret pedagogiem. "Lūdzu, netraciniet pedagogus!" prasīja Agešins.

Uzklausot pārmetumus, Šuplinska vēlreiz stājās deputātu priekšā. ""Viss ir slikti!" nav mans koncepts," uzsvēra ministre. "Neskatoties uz izskanējušo retoriku, es iestāšos par bērniem, skolēniem un studentiem," solīja politiķe.

Pēc ministres otras īsās uzstāšanās debates turpinājās. Deputāts Jānis Vucāns (ZZS) akcentēja, ka patlaban esam saskārušies ar ļoti īpatnēju situāciju - ministres pārstāvētā partija pagriezusi jautājumu tā, ka izglītības ministre ir valdības krišanas vai pastāvēšanas elements. Tāpat Vucāns uzsvēra, ka ZZS nav radusies pārliecība par to, ka Šuplinska darījusi visu iespējamo, lai censtos izcīnīt līdzekļus savai nozarei.

Arī "Saskaņas" Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs pauda, ka ilggadējie novērojumi liecina, ka ministru "plosīšanas" nāk gadu pēc vēlēšanām, laikā, kad nāk lielas pārmaiņas. "Tagad tas nācis stipri agrāk, kas liecina, ka nāk pārmaiņas. Jautājums tikai, kādas tās pārmaiņas būs," taujāja Urbanovičs. Viņaprāt, gaidāmas izmaiņas koalīcijā, kas varētu tikt tapinātas, sadarbojoties vai nesadarbojoties ar opozīciju.

Lasīt visus komentārus (1)

  • učuks 10.10.2019 20:51
    Mana pieredze saka, ka sievietes neder ne ministru, ne priekšnieku amatos.
    Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sports Kaut kas nebijis! Katalonijas protestu dēļ atceļ "el clasico"

Katalonijas protestu dēļ atcelts nākamsestdien Barselonā paredzētais "el clasico" duelis starp "Barcelona" un Madrides "Real" vienībām, lēmusi Spānijas Karaliskā futbola federācija (RFEF).

Sabiedrība Baraņņiks ministru Pūci vaino politiskā šantāžā

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēršanās Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību, lemjot par vēršanos pret bijušo SIA "Rīgas satiksme" valdi, ir politiska šantāža, uzskata uzņēmuma kapitāldaļu turētājs un Rīgas vicemērs Vadims Baraņņiks.

Izklaide Rīgas zoodārzs atklātaj "Āfrikas savannu" un aicina nesabiedēt dzīvniekus

Rīgas zoodārzs apmeklētājus aicina ar pietāti izturēties pret šodien atklātajā "Āfrikas savannas" ekspozīcijā aplūkojamajiem dzīvniekiem, jo tiem vēl jāpierod savai jaunajai mītnei un pārmērīgs troksnis var tos izbiedēt.

Sabiedrība Tavars: Pēc iejaukšanās Ģenerālprokuratūras darbā Bordānam jāatkāpjas no amata

Pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) darba grupas paustajām bažām par tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) iejaukšanos Ģenerālprokuratūras darbā un Augstākās tiesas (AT) atzinuma, ka nav pamata Bordāna rosinātajai ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanai, tieslietu ministram būtu jāatkāpjas, uzskata Latvijas Zaļās partijas un vienlaikus pašlaik arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Izklaide Biļetes uz filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrādi izpārdod nedēļas laikā

Biļetes uz filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrādi "Kino Citadele" tika izpirktas nedēļas laikā, tāpēc seansu plānojumu iecerēts papildināt arī uz visu nākamo svētku nedēļu pēc pirmizrādes, aģentūrai LETA pastāstīja sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Lagzdiņa.

Izklaide Žagars komentējis Dailes teātra direktora Vītola aiziešanu

Dailes teātris nav "bezdibeņa malā" un turpina funkcionēt ar labām izrādēm, labu aktieru trupu un profesionāliem tehniskajiem darbiniekiem, tomēr tam ir nepieciešamas pārmaiņas, aģentūrai LETA norādīja Dailes teātra aktieris Juris Žagars, atklājot, ka amatu pamest nolēmušajam teātra direktoram neizdevās izveidot iecerēto māksliniecisko padomi.

Sabiedrība Rīgas domnieki budžeta grozījumu skatīšanu atliek uz pusotru nedēļu

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja līdz 28.oktobrim atlikusi pašvaldības šī gada budžeta grozījumu skatīšanu.

Sports Kas ir pelnošākie KHL hokejisti? Publicēts ikgadējais saraksts

Krievijas sporta medijs "Sport-Express" publicējis ikgadējo KHL apmaksātāko spēlētāju sarakstu. Sarakstā nav neviena latvieša un, protams, neviena Rīgas "Dinamo" spēlētāja.

Ekonomika "Swedbank" šefs Rubenis neesot oficiāli uzrunāts kandidēt uz LB prezidenta amatu

Latvijas "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis nav oficiāli uzrunāts kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu.