RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Parakstīs Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības nākamā gada vienošanās un domstarpību protokolu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 03:44, 10.10.2019
Rīga, 10.okt., LETA. Šodien parakstīs Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 2020.gada vienošanās un domstarpību protokolu. Protokolu plkst.10 Ministru kabinetā parakstīs premjerministrs Krišjānis Kar...
Rīga, 10.okt., LETA. Šodien parakstīs Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 2020.gada vienošanās un domstarpību protokolu.

Protokolu plkst.10 Ministru kabinetā parakstīs premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) un LPS priekšsēdis Gints Kaminskis.

LETA jau vēstīja, ka valdība otrdien, 8.oktobrī, atbalstīja Ministru kabineta un LPS 2020.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu, kurā paredzēts, pašvaldībām vairs neatvēlēt konkrētu daļu no nodokļu ieņēmumiem.

Minētajā protokolā ir ietverti tie pasākumi, par kuriem puses ir vienojušās, kā arī uzskaitīti pasākumi, par kuriem vienošanās nav panākta.

Ja iepriekš valdības un LPS vienošanās protokolā tika paredzēts pašvaldībām no kopbudžeta ieņēmumiem novirzīt 19,6%, tad pieņemtais protokols to vairs neparedz. Tomēr LPS aprēķini liecina, ka pašvaldību budžetiem nākamgad tiks novirzīti 18,8% no kopbudžeta ieņēmumiem.

Valdībai un pašvaldībām 2020.gada budžeta kontekstā ir domstarpības par azartspēļu nodokļa un dabas resursu nodokļa (DRN) ieņēmumu pārdali no pašvaldību budžeta uz valsts budžetu, par pašvaldību aizņemšanās nosacījumiem, par finansējumu pašvaldību ceļiem un ielām, par valsts reģionālo un vietējo ceļu sakārtošanas programmu, par brīvpusdienām 1.-4.klases skolēniem, kā arī par visu pirmsskolas pedagogu darba samaksas finansēšanu no valsts budžeta.

Pirmdien, 7.oktobrī, minētais protokols tika apspriests LPS valdes sēdē. Savienība lēma neatbalstīt virkni protokolā minēto jautājumu, tomēr tika nolemts, ka Kaminskis parakstīs Ministru kabineta un LPS dokumentu.

Kaminskis informēja par domstarpību jautājumiem, proti, ka 2020.gada budžetā pašvaldībām netiks paredzēti 19,6% no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem, bet gan 18,8%, kas ir zemākie prognozētie ieņēmumi kopš 2007.gada. Kaminskis uzsvēra, ka 19,6% no nodokļu ieņēmumiem nav tikai cipars, bet gan tas pašvaldībām nodrošina ieņēmumu prognozējamību. 

Savukārt valdības viedoklī uzsvērts, ka 2020.gadā nevienai pašvaldībai pēc pašvaldību finanšu izlīdzināšanas nav mazāki izlīdzinātie ieņēmumi. Attiecībā uz turpmākajiem gadiem Finanšu ministrija (FM) veiks aprēķinus, ņemot vērā plānotās reformas, un sagatavos priekšlikumus sabalansētam finansējuma sadalījumam reģionālā dalījumā.

Ministru kabineta viedoklī pausts, ka pašvaldībām tiks nodrošināts stabils, reģionālā dalījumā sabalansēts finansējums, paredzot, ka speciālā dotācija 2020., 2021. un 2022.gadā nebūs mazāka par 148 060 368 eiro pie iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sadalījuma starp pašvaldību budžetiem un valsts budžetu attiecīgi 80% un 20%.

Vienlaikus puses panākušas vienošanos, ka ieņēmumi no IIN pašvaldību budžetos 2020.gadā varētu būt 1,41 miljards eiro.

Kopumā no protokola projekta izriet, ka 2020.gadā pašvaldību pārējo nodokļu, nenodokļu ieņēmumu un ieņēmumu no maksas pakalpojumiem būs 390,74 miljoni eiro, mērķdotācija pašvaldībām plānota 382,7 miljonu eiro apmērā, bet dotācija pašvaldībām - 184,54 miljonu eiro apmērā.

Runājot par pašvaldību iespējām aizņemties, LPS pauda nepieciešamību paredzēt, ka izglītības infrastruktūras projektu īstenošanai pašvaldības budžeta līdzfinansējums nav lielāks par 10%, bet pārējiem projektiem - nav lielāks 25%.

Tomēr valdības viedoklis paredz, ka par galvenajām pašvaldību aizņēmumu prioritātēm 2020.-2022.gadam ir noteikti aizņēmumi Eiropas Savienības (ES) un pārējo ārvalstu finanšu palīdzības finansēto projektu īstenošanai. Aizņēmuma apmērs nevarēs pārsniegt projekta attiecināmo izmaksu kopējo apmēru. Pašvaldību aizņēmumu pieprasījumi tiek nodrošināti ikgadējā pašvaldību aizņēmumu kopējā palielinājuma ietvaros. 

Valdība un LPS panākušas vienošanās, ka speciālā dotācija būs 148 060 368 eiro apmērā, kura tiek pievienota valsts budžeta dotācijai pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondam. Tāpat paredzēta dotācija par personu, kura ievietota sociālās aprūpes centrā līdz 1998.gada 1.janvārim, 5520 eiro apmērā jeb 460 eiro mēnesī.

No protokola projekta arī izriet, ka Izglītības un zinātnes ministrija izstrādās un 2020.gada valsts budžeta paketē iekļaus grozījumus Izglītības likumā, kas uzliks par pienākumu pašvaldībām piedalīties privātās izglītības iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanā, ja šī privātā izglītības iestāde ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmums.

Vienošanās arī panākta par to, ka 2020.gadā dotācija zaudējumu segšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem un dotācija sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem ar braukšanas maksas atvieglojumiem saistīto zaudējumu segšanai plānota 61,6 miljonu eiro apmērā. Ja zaudējumu apmērs pārsniegs plānoto finansējumu, tiks meklēti finanšu resursi zaudējumu kompensēšanai.

Tāpat no protokola izriet, ka ienākumu sadalījums no azartspēļu nodokļa būs attiecīgi 90% valsts budžetā, bet 10% tās pašvaldības budžetā, kuras teritorijā tiek organizētas azartspēles.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība VARAM uzsver, ka tiek meklēti labākie risinājumi kūdras ilgtspējīgai ieguvei Latvijā
(Precizēts ministrijas viedoklis virsrakstā un 1.rindkopā, pievienota 4.rindkopa.) Rīga, 27.janv., LETA. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sākusi diskusijas un meklē labākos risinājumus k...
Sabiedrība GKR piedāvājusi Latvijas Zaļās partijas biedram Sileniekam pievienoties tās sarakstam Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās
Rīga, 27.janv., LETA. Partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) vadītājs, galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs piedāvājis Latvijas Zaļās partijas biedram Viesturam Sileniekam pievienoties viņa partijas sarakstam iespējamās Rīgas do...
Sabiedrība Pagarināts staltbriežu un mežacūku medību termiņš

Valsts meža dienests 2019./2020.gada medību sezonā pagarinājis staltbriežu un mežacūku medību termiņu par divām dienām, liecina dienesta rīkojums.

Sabiedrība Jau pavēstīts, kādi laika apstākļi mūs sagaida otrdien

Otrdien Latvijā pārsvarā saglabāsies apmācies laiks, vietām gaidāmi nelieli nokrišņi, liecina sinoptiķu prognozes.

Lasiet arī

Sabiedrība VARAM uzsver, ka tiek meklēti labākie risinājumi kūdras ilgtspējīgai ieguvei Latvijā
(Precizēts ministrijas viedoklis virsrakstā un 1.rindkopā, pievienota 4.rindkopa.) Rīga, 27.janv., LETA. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sākusi diskusijas un meklē labākos risinājumus k...
Sabiedrība GKR piedāvājusi Latvijas Zaļās partijas biedram Sileniekam pievienoties tās sarakstam Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās
Rīga, 27.janv., LETA. Partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) vadītājs, galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs piedāvājis Latvijas Zaļās partijas biedram Viesturam Sileniekam pievienoties viņa partijas sarakstam iespējamās Rīgas do...
Pasaule Helikopterī bez Braienta bojā gājuši vēl astoņi cilvēki

Deviņi cilvēki gājuši bojā helikoptera avārijā, kura izdzēsa arī bijušās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) zvaigznes Kobes Braienta dzīvību, svētdien apstiprināja Losandželosas amatpersonas.