RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


LLKC: Šogad Latvijā ievāktā ābolu raža pavasarī varētu izbeigties agrāk

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 06:49, 10.10.2019
Rīga, 10.okt., LETA. Latvijā šogad ievāktā un noliktavās noglabātā ābolu raža pavasarī varētu izbeigties agrāk nekā citus gadus, aģentūrai LETA pieļāva Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības n...
Rīga, 10.okt., LETA. Latvijā šogad ievāktā un noliktavās noglabātā ābolu raža pavasarī varētu izbeigties agrāk nekā citus gadus, aģentūrai LETA pieļāva Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Viņš atzina, ka laika apstākļu ietekmē Latvijas āboli šogad nogatavojās nedēļu līdz divas agrāk par ierasto laiku citus gadus, tāpēc to ražas novākšanas sezona jau bija jānoslēdz, lai tie pienācīgi uzglabātos ziemā. 

"Laika apstākļu dēļ augļi priekšlaicīgi nogatavojās, kā rezultātā raža bija jānovāc agrāk nekā ierasts. Vācot novēloti, augļu uzglabāšanas laiks būtiski saīsinās un tos nākas priekšlaicīgi realizēt, tāpēc to nedrīkst pieļaut," sprieda eksperts, norādot, ka tālredzīgākie saimnieki ābolus novāca agrāk nekā citus gadus.

LLKC Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā atzina, ka ābolu raža šogad Latvijā ir ienākusies ārkārtīgi maza salīdzinājumā ar ierasto, un nedaudzie saimnieki ar labu ražu var būt ļoti laimīgi. Tāpat ābolu vidējais izmērs pavasara sausuma ietekmē šogad ir mazāks nekā ierasts. Kopumā ražas ievākums ir atkarīgs arī no ābolu šķirnes. Pret sausumu izturīgu ābolu izmērs neatpaliek no optimālā, bet pret sausumu "jūtīgāki" augļi padevušies sīkāki. 

Narvils arī atzina, ka nestandarta izmēra augļu kvalitāti šogad negatīvi ietekmēja arī ābolu kraupis, kas aktivizējies dārzos, kuru saimnieki mazāk strikti sekoja līdzi ekspertu brīdinājumiem. Šādu augļu kvalitāte ir bēdīga. Tādēļ iespējams, ka šogad vāktie vietējie āboli noliktavās varētu izbeigties agrāk nekā parasti.

Arī bumbieru veģetācija iestājās agrāk nekā ierasts, un to raža ir maza. Bumbierus Latvijā audzē nedaudz, līdz ar to tie skaitās samērā ekskluzīvs auglis, sprieda eksperts.

Komentējot pašreizējo situāciju dārzos, viņš atzina, ka mitro laika apstākļu dēļ aktivizējas augļkoku slimības, līdz ar to augļkopjiem jāseko līdzi aktuālajai situācijai un jāveic preventīvi pasākumi pret augļu puvi, kuras ierosinātāji bagātīgi attīstījušies mitruma dēļ. Pēc eksperta sacītā, augļu dārzos vēlams veikt sakopšanas darbus, tostarp savākt visus nestandarta un bojātos augļus, lai tie neizraisītu primāro infekciju nākamgad. Jāparūpējas arī par slāpekļa smidzinājumiem, lai nokritušās lapas labāk sadalītos. Augļkoku vainagus vēlams apstrādāt ar slāpekļa šķīdumu, kā arī var veikt sanitāro zaru izgriešanu. Tikmēr kaļķošanu var atlikt uz vēlāku rudeni.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijas teritorijā. Tā pastāvēšanas mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība Baraņņiks ministru Pūci vaino politiskā šantāžā

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēršanās Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību, lemjot par vēršanos pret bijušo SIA "Rīgas satiksme" valdi, ir politiska šantāža, uzskata uzņēmuma kapitāldaļu turētājs un Rīgas vicemērs Vadims Baraņņiks.

Izklaide Rīgas zoodārzs atklātaj "Āfrikas savannu" un aicina nesabiedēt dzīvniekus

Rīgas zoodārzs apmeklētājus aicina ar pietāti izturēties pret šodien atklātajā "Āfrikas savannas" ekspozīcijā aplūkojamajiem dzīvniekiem, jo tiem vēl jāpierod savai jaunajai mītnei un pārmērīgs troksnis var tos izbiedēt.

Sabiedrība Tavars: Pēc iejaukšanās Ģenerālprokuratūras darbā Bordānam jāatkāpjas no amata

Pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) darba grupas paustajām bažām par tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) iejaukšanos Ģenerālprokuratūras darbā un Augstākās tiesas (AT) atzinuma, ka nav pamata Bordāna rosinātajai ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanai, tieslietu ministram būtu jāatkāpjas, uzskata Latvijas Zaļās partijas un vienlaikus pašlaik arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Izklaide Biļetes uz filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrādi izpārdod nedēļas laikā

Biļetes uz filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrādi "Kino Citadele" tika izpirktas nedēļas laikā, tāpēc seansu plānojumu iecerēts papildināt arī uz visu nākamo svētku nedēļu pēc pirmizrādes, aģentūrai LETA pastāstīja sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Lagzdiņa.

Izklaide Žagars komentējis Dailes teātra direktora Vītola aiziešanu

Dailes teātris nav "bezdibeņa malā" un turpina funkcionēt ar labām izrādēm, labu aktieru trupu un profesionāliem tehniskajiem darbiniekiem, tomēr tam ir nepieciešamas pārmaiņas, aģentūrai LETA norādīja Dailes teātra aktieris Juris Žagars, atklājot, ka amatu pamest nolēmušajam teātra direktoram neizdevās izveidot iecerēto māksliniecisko padomi.

Sabiedrība Rīgas domnieki budžeta grozījumu skatīšanu atliek uz pusotru nedēļu

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja līdz 28.oktobrim atlikusi pašvaldības šī gada budžeta grozījumu skatīšanu.

Sports Kas ir pelnošākie KHL hokejisti? Publicēts ikgadējais saraksts

Krievijas sporta medijs "Sport-Express" publicējis ikgadējo KHL apmaksātāko spēlētāju sarakstu. Sarakstā nav neviena latvieša un, protams, neviena Rīgas "Dinamo" spēlētāja.

Ekonomika "Swedbank" šefs Rubenis neesot oficiāli uzrunāts kandidēt uz LB prezidenta amatu

Latvijas "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis nav oficiāli uzrunāts kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu.

Izklaide Sporta bārs – atpūta, izklaide un azarts vienuviet

Mūsdienās izklaižu vietu netrūkst, taču plašais piedāvājums vienlaikus arī liek cilvēkiem lauzīt galvas par to, kur doties, lai izklaidētos kopā ar draugiem, kolēģiem un citiem domubiedriem. Kādam patīk skaļi klubi, kuros jālaužas cauri cilvēku pūļiem, citi dod priekšroku klusiem restorāniem ar intīmu gaisotni. Taču, ko darīt, ja esi no tiem, kas meklē atšķirīgu, aizraujošu pieredzi? Mēs Tev piedāvājam Optibet sporta bāru!