RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Domas par pašnāvību un depresija jauniešu vidū ir ļoti izplatīta

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:38, 09.10.2019

Latvijā ir pietiekami daudz speciālistu, kas var profesionāli palīdzēt pusaudžiem tikt galā ar depresiju un domām par pašnāvību, taču trūkst apzināti veidotu pakalpojumu, lai šie speciālisti jauniešiem būtu pieejami, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina bērnu psihoterapeits un Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs.Viņš pastāstīja, ka šogad neatliekamās palīdzības mediķi ir saņēmuši ap 111 izsaukumus, kas saistīti ar līdz 20 gadu vecu jauniešu pašnāvības mēģinājumiem. "Protams, tie pārsvarā ir nepabeigti mēģinājumi. Līdz ar to tas skaits ir diezgan liels," vērtēja speciālists, piebilstot, ka domas par pašnāvību un depresija patlaban starp pusaudžiem Latvijā un citviet Eiropā "ir ļoti izplatīta problēma".

Konstantinovs atzīmēja, ka teju visos gadījumos, kad jaunietis izdarījis pašnāvību, viņš jau ilgu laiku pirms tam ir signalizējis par savu emocionālo stāvokli un problēmām, taču apkārtējie, iespējams, nav to pamanījuši vai arī nav mācējuši pareizi reaģēt. Speciālists norādīja, ka pirmie, kas pamana jauniešu psihoemocionālās problēmas, parasti ir ģimenes locekļi un skolotāji, tomēr pēdējā laikā arvien pieaug tādu gadījumu skaits, kad pusaudži paši konstatē problēmas un vēršas pie atbildīgajiem speciālistiem.

Vaicāts, kas ir tas, kas līdz šim trūcis, lai sekmīgi palīdzētu pusaudžiem tikt galā ar depresiju un domām par pašnāvību, Konstantinovs atbildēja, ka, pirmkārt, ir nepieciešams veidot pilnvērtīgu pusaudžu resursu centru reģionālo pārklājumu, lai veicinātu pakalpojuma pieejamību, bet, otrkārt, pastāvīgi jāinvestē speciālistu izglītošanā un viņu redzesloka paplašināšanā. "Vismaz šobrīd mēs redzam, ka Veselības ministrija šajā ziņā ir ļoti atsaucīga, un mēs varam ieviest diezgan jaunu metožu, kuras gan izmaksu, gan efektivitātes ziņā ir sevi jau pierādījušas citur," sacīja Pusaudžu resursu centra vadītājs.

Viņa skatījumā, Latvijā drīzāk trūkst nevis speciālistu, kas varētu profesionāli palīdzēt pusaudžiem tikt galā ar depresiju un domām par pašnāvību, bet gan "apzināti veidoti pakalpojumi". "Trūkst gan pieejamības, gan metodoloģijas, gan konkrēti veidotu pakalpojumu, jo grūtības, ar kurām saskaras pusaudži, ir ļoti sarežģītas un daudzslāņainas, tāpēc viens speciālists nekad nevarēs palīdzēt. To mēs redzam gan no Latvijas, gan pasaules prakses, ka reālais veids, kā palīdzēt, ir strādājot komandās - pietiekami daudz speciālistiem vienuviet," norādīja Konstantinovs.

Kā ziņots, šodien plkst.12 Rīgā, Aleksandra Čaka ielā 83/85, tiks atklātas Bērnu slimnīcas fonda izveidotā Pusaudžu resursu centra jaunās telpas, aģentūru LETA informēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Pasākumā arī informēs par tikko sākto atbalsta programmu jauniešiem depresijas un pašnāvību riska mazināšanai. Tāpat pasākuma laikā Pusaudžu resursu centra jaunieši demonstrēs vēlamo pašnāvības riska situācijas vadību, ko var veikt ikviens cilvēks, kurš vēlas palīdzēt līdzcilvēkam, ja pastāv pašnāvības risks.

Pateicoties Veselības ministrijas finansējumam un sadarbībai ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, Pusaudžu resursu centrā pieejamais atbalsts kļūst plašāks, un jau no šī gada 1.oktobra pusaudži bez maksas var saņemt profesionālu, pierādījumos balstītu palīdzību Garastāvokļa traucējumu programmas ietvaros, teica Dambiņa.

Centra atklāšanā piedalīsies un vairāk par jauno pakalpojumu pusaudžiem pastāstīs Veselības ministre Ilze Viņķele (AP), Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa, Pusaudžu resursu centra klīniskais vadītājs Konstantinovs, kā arī Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība Baraņņiks ministru Pūci vaino politiskā šantāžā

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēršanās Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību, lemjot par vēršanos pret bijušo SIA "Rīgas satiksme" valdi, ir politiska šantāža, uzskata uzņēmuma kapitāldaļu turētājs un Rīgas vicemērs Vadims Baraņņiks.

Izklaide Rīgas zoodārzs atklātaj "Āfrikas savannu" un aicina nesabiedēt dzīvniekus

Rīgas zoodārzs apmeklētājus aicina ar pietāti izturēties pret šodien atklātajā "Āfrikas savannas" ekspozīcijā aplūkojamajiem dzīvniekiem, jo tiem vēl jāpierod savai jaunajai mītnei un pārmērīgs troksnis var tos izbiedēt.

Sabiedrība Tavars: Pēc iejaukšanās Ģenerālprokuratūras darbā Bordānam jāatkāpjas no amata

Pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) darba grupas paustajām bažām par tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) iejaukšanos Ģenerālprokuratūras darbā un Augstākās tiesas (AT) atzinuma, ka nav pamata Bordāna rosinātajai ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanai, tieslietu ministram būtu jāatkāpjas, uzskata Latvijas Zaļās partijas un vienlaikus pašlaik arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Izklaide Biļetes uz filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrādi izpārdod nedēļas laikā

Biļetes uz filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrādi "Kino Citadele" tika izpirktas nedēļas laikā, tāpēc seansu plānojumu iecerēts papildināt arī uz visu nākamo svētku nedēļu pēc pirmizrādes, aģentūrai LETA pastāstīja sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Lagzdiņa.

Izklaide Žagars komentējis Dailes teātra direktora Vītola aiziešanu

Dailes teātris nav "bezdibeņa malā" un turpina funkcionēt ar labām izrādēm, labu aktieru trupu un profesionāliem tehniskajiem darbiniekiem, tomēr tam ir nepieciešamas pārmaiņas, aģentūrai LETA norādīja Dailes teātra aktieris Juris Žagars, atklājot, ka amatu pamest nolēmušajam teātra direktoram neizdevās izveidot iecerēto māksliniecisko padomi.

Sabiedrība Rīgas domnieki budžeta grozījumu skatīšanu atliek uz pusotru nedēļu

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja līdz 28.oktobrim atlikusi pašvaldības šī gada budžeta grozījumu skatīšanu.

Sports Kas ir pelnošākie KHL hokejisti? Publicēts ikgadējais saraksts

Krievijas sporta medijs "Sport-Express" publicējis ikgadējo KHL apmaksātāko spēlētāju sarakstu. Sarakstā nav neviena latvieša un, protams, neviena Rīgas "Dinamo" spēlētāja.

Ekonomika "Swedbank" šefs Rubenis neesot oficiāli uzrunāts kandidēt uz LB prezidenta amatu

Latvijas "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis nav oficiāli uzrunāts kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu.

Izklaide Sporta bārs – atpūta, izklaide un azarts vienuviet

Mūsdienās izklaižu vietu netrūkst, taču plašais piedāvājums vienlaikus arī liek cilvēkiem lauzīt galvas par to, kur doties, lai izklaidētos kopā ar draugiem, kolēģiem un citiem domubiedriem. Kādam patīk skaļi klubi, kuros jālaužas cauri cilvēku pūļiem, citi dod priekšroku klusiem restorāniem ar intīmu gaisotni. Taču, ko darīt, ja esi no tiem, kas meklē atšķirīgu, aizraujošu pieredzi? Mēs Tev piedāvājam Optibet sporta bāru!