RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


No siltuma cenām paliek karsti: Rīgas radiators ir kļuvis vairākas reizes dārgāk

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 20:34, 07.10.2019

Latvijas galvaspilsētas iedzīvotājiem pakāpeniski sāka pieslēgt siltumu. Šosezon tā cena ir ievērojami pieaugusi. Ja ieskatās attālākā pagātnē, redzēsim, ka tarifi ir kāpuši vēl būtiskāk.Kur ir visdārgāk?

Neskatoties uz neseno siltuma cenu paaugstinājumu Rīgā, pašlaik tas nepavisam nav visdārgākais Latvijā. Bet nav arī vislētākais.

Starp valsts lielākajām pilsētām augstākais apkures tarifs ir Siguldā un zemākais – Daugavpilī, kā liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati.

Kaut gan Daugavpilī bija vismazākais siltuma tarifs, tas palika spēkā tikai līdz 30. septembrim, bet sākot ar 1. oktobri tas būs 48,44 eiro par megavatstundu (MWh).

Siguldā, kur apkuri nodrošina uzņēmums "Wesemann-Sigulda", tarifs ir 60,92 eiro/MWh. Otrajā vietā ir Cēsis – "Cēsu siltumtīklu" cena ir 60,58 eiro/MWh. Valmierā apkuri nodrošina "Valmieras ūdens" par 58,06 eiro/MWh.
Talsos tarifs ir 57,09 eiro/MWh, Saldū – 56,86, Salaspilī – 55,24, Liepājā – 54,95, Ventspilī – 54,90, Jūrmalā – 54,61, Jelgavā – 54,28, Jēkabpilī – 54,22, Bauskā – 53,22, Rēzeknē – 52,14 eiro/MWh.

Savukārt Rīgā apkures tarifs ir 51,9 eiro par megavatstundu, Tukumā – 51,37, Kuldīgā – 49,80, Olainē – 46,45 un Dobelē – 45,01 eiro/MWh.

Pēc SPRK informācijas, apkures tarifi šogad biežāk ir pazeminājušies nekā pieauguši, kas ir saistīts ar šķeldu un dabasgāzes cenu samazināšanos.

Tarifu palielināšana, kas notika Rīgā, Jelgavā un Ķekavā, ir saistīta ar iepriekš uzkrātajām neparedzētajām izmaksām šķeldu un dabasgāzes netipiski augsto cenu dēļ 2018. gadā.

Arvien augstāk un augstāk

Pēdējo 20 gadu laikā siltuma cena Latvijā pieaugusi gandrīz 2,5 reizes. Tas izriet no Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem.

Sākot ar 2000. gadu, siltums kļuva dārgāks pakāpeniski, 1-2 % gadā. Straujais tarifu kāpums sācies 2005. gadā. Rezultātā līdz 2008. gadam siltums kļuva dārgāks divas reizes salīdzinājumā ar 2000. gadu, bet līdz 2009. gada sākumam – trīs reizes! Tad gan valstī plosījās inflācija, jo šis ir bijis pirmskrīzes laiks.

Pēc tam tarifi uz neilgu laiku samazinājās (sākusies krīze, un cilvēkiem vienkārši nebija ar ko maksāt), lai atkal uzņemtu augstumu līdz 2012. gadam. Pēc tam siltums pakāpeniski kļuva lētāks, ko var saistīt ar energonesēju cenu samazināšanos pasaules līmenī.

Taču pēdējo pāris gadu laikā siltumenerģijas cena atkal pieaug, tiesa gan, ar zināmām svārstībām un ne tik ātri.
Saskaņā ar pēdējiem CSP rīcībā esošajiem datiem par 2019. gada augustu, siltuma cena Latvijā, salīdzinot ar 2000. gadu, ir palielinājusies 2,47 reizes.

Gribētos bez ekscesiem

Atliek cerēt, ka siltuma pieslēgšana Rīgas mājām šoreiz notiks bez ekscesiem. Pērn, kā mēs atceramies, ar to bija pamatīgas problēmas.

Precīzi zināms ir tas, ka pilsētas vara joprojām nav atrisinājusi parādnieku problēmas. Nesen izskanēja informācija, ka 72 dzīvokļu māja saņēma paziņojumu – tai netiks pieslēgta apkure. Parādi ir tikai astoņiem dzīvokļiem. Mazi bērni sals un slimos tāpēc vien, ka kādi onkuļi un tantes negrib vai nevar apmaksāt rēķinus. Vai patiešām nav nekādu iespēju nesodīt par svešiem grēkiem cilvēkus, kas nav vainīgi?!

Skaitlis

2,47 reizes dārgāks kļuva siltums Latvijā salīdzinājumā ar 2000. gadu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sports Dadzīte pasaules čempionātā izcīna zeltu šķēpmešanā (+FOTO)

Latvijas paravieglatlēte Diāna Dadzīte pirmdien Dubaijā pasaules čempionātā izcīnīja zeltu šķēpmešanā, startējot F55 medicīniskās grupas konkurencē.

Sabiedrība Sita, draudēja nogalināt un ierakt kapā... 6 vīrieši nežēlīgi izspiež naudu

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesai krimināllietu, kurā par izspiešanu grupā, pielietojot draudus un vardarbību, apsūdzētas sešas personas, informēja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Sabiedrība Šmits: Liegums deputātiem saņemt atalgojumu par amatiem biedrībās ir muļķīgs

Likuma grozījumi, kas deputātiem liegs saņemt atalgojumu par amatiem biedrībās, nodibinājumos vai sociālajos uzņēmumos, ir muļķīgi, uzskata ilggadējais Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents un nesen Latvijas Zivsaimnieku asociācijas prezidenta amatā ieceltais pie frakcijām nepiederošais Saeimas deputāts Didzis Šmits.

Pasaule Par jauno Hannoveres mēru kļuvis turku imigrantu dēls

Par Hannoveres mēru svētdien ievēlēts "zaļo" kandidāts Belits Onajs, kurš kļuvis par pirmo turku imigrantu atvasi federālās zemes galvaspilsētas vadītāja amatā.

Sabiedrība Bondars: Stulbi pieņemt tādus likumus, kurus nevar izpildīt

Stulbi ir pieņemt tādus likumus, kurus nevar izpildīt, strīdoties par mediķiem dotā solījuma nepildīšanu, šodien norādīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP).

Sabiedrība Neticami! Slavenā Marijas ielas grausta 1.stāvā būšot restorāns

Rīgā, Marijas ielā 6, esošajai ēkai mainījies viens no īpašniekiem, kā arī Rīgas domei beidzot iesniegts nama atjaunošanas projekts minimālā sastāvā, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

Sabiedrība Aizvainojums: sieviete kolēģi slepkavojusi ar nazi un sitot ar āmuru pa galvu

Valsts policija (VP) lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret sievieti par savas bijušās kolēģes, Ogres novada pašvaldības aģentūras "Mālkalne" Ēku un teritoriju apkopes iecirkņa vadītājas slepkavības atbalstīšanu.

Izklaide Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma par Māru Zālīti

Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma “Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”. Režisore Zita Kaminska un scenārija autore Ilze Strenga dokumentējušas Māras dzīvi viena gada laikā, esot viņai blakus un ieskatoties viņas ikdienā.

Ekonomika Eksperts: Īres cenas Rīgā - vienas no dārgākajām starp Eiropas galvaspilsētām

Mārtiņš Āboliņš, bankas Citadele ekonomists

Dzīvokļa īres cenas Rīgā varētu būt varētu būt vienas no dārgākajām starp visām Eiropas galvaspilsētām. Šis ir secinājums, kas rodas salīdzinot īres cenas, algas un dzīvošanas izmaksām Rīgā ar citām Eiropas galvaspilsētās. Šī relatīvā īres tirgus dārdzība arī varētu būt svarīgs iemesls, kādēļ, neskatoties uz rekordzemo bezdarbu Rīgā un publiskās telpas diskusijām par darbaspēka deficītu, cilvēki no Latvijas reģioniem joprojām vairāk izvēlas doties uz ārzemēm nevis Rīgu vai kādu no reģionālajiem attīstības centriem. Ja tā, tad mājokļu jautājums galvaspilsētā un atsevišķās citas pilsētās iespējams ir kļuvusi par vienu no Latvijas ekonomikas šaurākajām vietām.