RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Pētījums: Izklaides TV mazina vēlētāju prāta spējas un pakļauj tos populismam

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
BB.LV 15:36, 12.07.2019

Jaunā pētījumā Itālijā secināts, ka zemas kvalitātes izklaides televīzijas skatīšanās mazina cilvēku prāta spējas, tāpēc viņi vairāk balso par populistiem, un pētījuma autori norāda, ka rezultātus var attiecināt arī uz citām valstīm.Jaunā pētījumā Itālijā secināts, ka zemas kvalitātes izklaides televīzijas skatīšanās mazina cilvēku prāta spējas, tāpēc viņi vairāk balso par populistiem, un pētījuma autori norāda, ka rezultātus var attiecināt arī uz citām valstīm.

Spānijas, Itālijas un Lielbritānijas pētnieki analizējuši plašus datus par privāto televīzijas sabiedrību skatīšanos dažādos Itālijas reģionos. Pētījumā secināts, ka reģionos, kur agrāk kļuva pieejami bijušā premjera Silvio Berluskoni kontrolētie izklaides kanāli, bija lielāka iespējamība, ka skatītāji par viņu balsos, kad viņš pirmo reizi kandidēja 1994.gadā.

Žurnālā «American Economic Journal» publicētā pētījuma autori norāda, ka televīzijā redzētajiem vieglās izklaides raidījumiem, ziepju operām un reklāmām uz vēlētāju uzvedību var būt tikpat liela ietekme kā neobjektīviem televīzijas ziņu raidījumiem, jo tie «atspoguļo noteiktus kultūras modeļus».

Lai gan atbalsts Berluskoni un viņa partijai «Uz priekšu, Itālija!» («Forza Italia») Itālijā ir gaisis un viņa populisms bija labējāks, tās pašas demogrāfiskās grupas, kas pagājušā gadsimta 90.gados aktīvi balsoja par Berluskoni, tagad balso par populistisko Pieczvaigžņu kustību (M5S). Lai gan M5S sakņojas kreisi noskaņotā politikā, tai ar «Forza Italia» ir kopīga izteikti populistiska retorika, secināts pētījumā.

Tajā atzīts, ka izklaides televīzijas saturs cilvēkus padara kognitīvi un kulturāli seklākus.

Privātie televīzijas kanāli Itālijā savulaik bija aizliegti, bet Berluskoni «Mediaset» bija viena no pirmajām kompānijām, kas izmantoja likuma nepilnības, lai privātie televīzijas kanāli, kas darbojās lokālā līmenī, savu saturu nacionālā līmenī varētu izplatīt ar sindikācijas līgumu starpniecību.

Atšķirībā no Itālijas sabiedriskās raidorganizācijas RAI, kuras saturs bija balstīts uz ziņām un izglītojošām programmām, «Mediaset» kanālos līdz 90.gadiem gandrīz nemaz nebija ziņu pārraižu un tika rādītas lētas izklaides programmas un filmas, kurām kritiķu vērtējumā bija zema kvalitāte.

Pētnieki «Mediaset» satura pieejamību un izplatību salīdzināja ar vēlētāju datiem no visas Itālijas.

Aplūkojot datu kopainu, pētnieki secinājuši, ka «izklaides televīzijas satura patērēšana, jo īpaši agrīnā vecumā, var veicināt cilvēka kognitīvu un kulturālu seklumu, un galu galā padarīt viņu neaizsargātāku pret populistu retoriku». Pētnieki norāda, ka tas gan neattiecas tikai uz labējo populismu, bet gan politisko spektru, kura viedokļi cilvēkiem biežāk tiek pasniegti.

Tāpat pētījumā secināts, ka bērni un vecāka gadagājuma cilvēki ir vairāk pakļauti populistu vēstījumam un izklaides satura ietekmei uz prāta spējām.

«Cilvēkiem, kas „Mediaset“ saturam pirmo reizi bija pakļauti bērnībā, mēs atklājām, ka izklaides televīzija ir negatīvi ietekmējusi viņu kognitīvās spējas jau pieaugušā vecumā,» atzinusi pētnieku grupa, piebilstot, ka «šie cilvēki arī būtiski mazākā līmenī iesaistās pilsoniskajās aktivitātēs».

Dati tika analizēti ar «standartizētiem rēķināšanas un lasītprasmes pārbaudījumiem», ka arī ar «interesi par politiku un dalību brīvprātīgās asociācijās».

Pētījumā secināts, ka «tajā atklātais ir pirmie sistemātiskie pierādījumi, ka izklaides televīzijas saturs ietekmē vēlētāju uzvedību» un varētu būt attiecināms ne tikai Itāliju, bet arī citām valstīm.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība Ziema Latvijā varētu būt silta un mitra

Pasaules vadošās meteoroloģijas institūcijas prognozē, ka 2019.-2020.gada ziema Eiropā gaidāma silta, Ziemeļeiropā - arī mitrāka nekā ierasts.

Ekonomika Starbucks šobrīd pieejams uz visiem Tallink Grupas pasažieru kuģiem

Tallink Grupa šonedēļ paziņoja, ka tā ir pabeigusi Starbucks® We Proudly Serve koncepta ieviešanu visā kompānijas pasažieru kuģu flotē un uz visiem 11 pasažieru kuģiem – uz ātrgaitas kuģiem un kruīza kuģiem – tagad tiek pasniegta pasaulē slavenā un populārā kafija, portālu lat.bb.lv informēja Baiba Muceniece, Attīstības un komunikāciju direktore, AS Tallink Latvija.

Sabiedrība Rīgā atsūknēs lielākās peļķes

Pārvietošanās apstākļu uzlabošanai Rīgā kopš pirmdienas rīta ir sākta lielāko lietus ūdens peļķu atsūknēšana vietās, kur tās ievērojami apgrūtina satiksmi, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Satiksmes departamenta Sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Dimante.

Sabiedrība Atsevišķu jomu speciālistu noturēšanai valsts pārvaldē ieviesīs īpašu koeficientu lielākai algai

Atsevišķu jomu speciālistu noturēšanai valsts pārvaldē ieviesīs īpašu koeficientu atalgojuma palielināšanai - tirgus koeficientu, paredz Valsts kancelejas izstrādātais valsts un pašvaldību institūcij...

Sabiedrība Londonā notiks seminārs Latvijas valsts piederīgajiem par gaidāmajām izmaiņām saistībā ar breksitu

Londonā šodien notiks seminārs Latvijas valsts piederīgajiem par gaidāmajām izmaiņām saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) jeb breksitu, informēja Finanšu min...

Sabiedrība Rinkēvičs piedalīsies ES Ārlietu un Vispārējo lietu padomes sanāksmēs

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) šodien piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā, kurā plānota ministru diskusija par Afganistānu, ņemot vērā septembra beigās no...

Sabiedrība Darbdienu vidū vilcienu biļetēm būs 25% atlaide

No šodienas līdz 2020.gada 17.aprīlim darbdienu vidū vilcienu biļetēm vienam braucienam būs 25% atlaide, pērkot tās vilcienu biļešu tirdzniecības kasēs vai vilcienā pie konduktora/kontroliera...

Sabiedrība Finanšu ministrs Saeimā iesniegs 2020.gada budžeta likumprojektu

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) šodien Saeimā iesniegs 2020.gada budžeta likumprojektu, informēja Finanšu ministrijā. Finanšu ministrs no ministrijas uz Saeimu nesīs budže...

Sabiedrība VDI pārstāvji dosies pie darba devējiem, lai stāstītu par psihoemocionālās vides uzlabošanu darba vietā
Rīga, 14.okt., LETA. Valsts darba inspekcija (VDI) no šodienas dosies uz uzņēmumiem un iestādēm, lai pārrunātu un sniegtu informāciju par veicamajiem pasākumiem, kas darba devējam būtu jāveic psihoemocionālās darba vides...