• Sandis,
  • Uldis,
  • Ulvis
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Grībauskaite brīdina: Laiks gatavoties krīzei, kas var sākties jau rudenī

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 09:03, 17.06.2022

Lietuvas politiķiem laiks apzināties, ka ekonomikas pieauguma periods beidzies un jāsāk gatavoties ekonomiskajai krīzei, kas var sākties jau rudenī, tādēļ būtu jāvairās dalīt "helikoptera naudu", ceturtdien brīdinājusi bijusī valsts prezidente Daļa Grībauskaite.


Avots: LETA

Runājot ar žurnālistiem pēc prezidenta Gitana Nausēdas ikgadējā ziņojuma Seimam, viņa sacījusi, ka nekomentēs sava pēcteča runu, bet, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, vēlētos politiķu retorikā un rīcībā redzēt gatavošanos šai iespējamajai krīzei.

"Ne šai runā, ne valdības runās vai politiskajos plānos es nedzirdu, ka būtu jārēķinās ar ģeopolitiskās ekonomiskās situācijas pasliktināšanos. Pastāv liela varbūtība, ka globālā ekonomika no stagflācijas teorijām pāries uz recesiju, un to mēs varēsim ieraudzīt jau šajā rudenī un ziemā, kas nozīmē, ka arī Lietuvā pēc diviem trim mēnešiem var pieteikties ekonomiskā krīze," norādījusi Grībauskaite.

"Jebkuros plānos par papildu finansējumu, par pretinflācijas paketēm jāņem vērā globālās ekonomikas palēnināšanās, un jārēķinās (..), ka tāds finansējums var nebūt pieejams. Bet to es nesaklausu, es dzirdu tās pašas runas, kas bija arī miera, izaugsmes un labklājības laikā. Diemžēl šis laiks tuvojas beigām," viņa izteikusies.

Pēc Grībauskaites teiktā, valstij būtu jāparūpējas tieši par tiem, kuriem klājas visgrūtāk, jo populistiska ekonomikas stimulēšana novedusi līdz globālai inflācijai, taču politiķu runas neliecina, ka viņi to izprot.

Bijusī prezidente uzsvērusi, ka vajadzīga "mērķtiecīga, nevis horizontāla palīdzība, ņemot vērā sociālo iztikas latiņu".

"Tas jādara precīzi un nopietni, lai neveicinātu inflāciju. Vienreizēji pabalsti, vienreizējas injekcijas ekonomikā tikai veicinās inflāciju. Tik augsta inflācija kopā ar ekonomikas lejupslīdi nozīmē absolūti neizbēgamu ekonomisko krīzi," viņa piebildusi.

"Nepamatota ekonomikas stimulēšana, tīri populistiska, politiska ekonomikas stimulēšana pandēmijas laikā - es runāju par visu pasauli, ne tikai par Lietuvu - naudas kaisīšana no helikoptera, vienreizēji pabalsti - faktiski jau atzīts, ka tas bija viens no galvenajiem tik augstas globālās inflācijas iemesliem. Un mēs pēc inerces turpinām darīt to pašu, mēs piedāvājam to pašu. Politiskā elite joprojām neņem vērā, ka šis periods ir beidzies, ka viegla nauda rada inflāciju, hiperinflāciju un ka tas ir jāaptur. Līdz šim es mūsu politiķu runās nedzirdu, ka viņi saprastu, kur virzās ģeopolitika, kur virzās visas pasaules ekonomika, kur virzās Lietuvas ekonomika," sacījusi Grībauskaite.

Viņa atzinusi, ka tādu mērķtiecīgu pabalstu taktika nebūs viegla un "var izraisīt diskusijas, pat konstitucionālas diskusijas, ka visi nesaņem vienādi", tomēr tas jāpatur prātā.

"Pagaidām saklausu tikai mierlaika entuziasmu, labklājības un dalīšanās entuziasmu. Līdzekļu vairs nav, visa pasaule kopā ar Lietuvu virzās uz recesiju," izteikusies Grībauskaite, kas bija Lietuvas prezidente no 2009. līdz 2019.gadam, bet pirms tam - no 2004. līdz 2009.gadam - ieņēma Eiropas Savienības (ES) finanšu un budžeta komisāra amatu.

Vienlaikus viņa atzinusi, ka politiķu runās nesaklausa arī bažas par to, ka Lietuva "dzīvo netālu no kara".

"Dzīvojam kā burbulī - gaiši, jauki, saulīte spīd. Nekādā ziņā neaicinu jūs kļūt par pesimistiem un skumt, bet mūsu pienākums ir adekvāti reaģēt uz situāciju, kamēr tā veidojas, nevis pēc tam sacīt - jā, esam vainīgi, nogulējām," piebildusi Grībauskaite.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Pasaules bagātākie cilvēki gada pirmajā pusē zaudējuši 1,4 triljonus dolāru

500 pasaulē bagātākie cilvēki 2022.gada pirmajā pusē zaudējuši 1,4 triljonus dolāru, aplēsusi biznesa ziņu aģentūra "Bloomberg".

Pasaule Leiena aicina Ukrainu ātrāk veikt reformas cīņai pret korupciju

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena piektdien aicinājusi Ukrainas parlamenta deputātus ātrāk veikt reformas, lai apkarotu korupciju.

Pasaule Vairāk nekā 50 Ukrainas bēgļu atteikušies pamest Rīgu; 6 nosūtīti uz Gulbeni

Šodien seši no Rīgas atbalsta centrā reģistrētajiem Ukrainas iedzīvotājiem nogādāti Gulbenē, bet vēl vairāk nekā 50 atteikušies pamest Rīgu, aģentūra LETA noskaidroja Rīgas domē.

Pasaule Boršča gatavošana Ukrainā ir apdraudēts kultūras mantojums - UNESCO

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) piektdien atzinusi boršča gatavošanas kultūru Ukrainā par apdraudētu nemateriālo kultūras mantojumu, kam nepieciešama steidzama aizsardzība.

Lasiet arī

Sabiedrība Valsts prezidents pateicas iedzīvotājiem par ieguldījumu labdarības kustībā karā cietušās Ukrainas atbalstam
Rīga, 3.jūl., LETA. Šovakar Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits un Andra Levite izteica pateicību uzņēmējiem un nevalstiskajām organizācijām, kas visaktīvāk ir iesaistījušies ziedojumu, atbalsta un labdarības kustībā, lai palīdzētu Ukrainas bēgļiem un karā postītajai Ukrainai.
Sports Liepājas rallija visos ātrumposmos uzvar Sesks un Francis

Latvijas pilots Mārtiņš Sesks un stūrmanis Renārs Francis svētdien uzvarēja arī Eiropas rallija čempionāta (ERC) piektā posma - Liepājas rallija - pēdējos trīs ātrumposmos un svinēja panākumu posma kopvērtējumā.

Sabiedrība Pirmdien saglabāsies silts laiks, valsts austrumos gaidāmas pērkona lietusgāzes

Pirmdien - tāpat kā svētdien - gaisa temperatūra Latvijā paaugstināsies līdz +22..+27 grādiem, prognozē sinoptiķi.