• Klaudijs,
  • Sabīne,
  • Sarma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvija ievietos paraugus Globālajā sēklu bankā Norvēģijā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 14:57, 25.10.2021

Otrdien, 26.oktobrī Norvēģijas Karalistes Svalbāras Globālajā sēklu bankā plānots ievietot ilgtspējīgai glabāšanai 153 Latvijas izcelsmes lauksaimniecībā un pārtikā izmantojamo augu sēklu paraugi, tādejādi stiprinot Latvijas tradicionālo augu ģenētisko resursu saglabāšanu, aģentūrai LETA pavēstīja Zemkopības ministrijā (ZM).Tajā informēja, ka galvenokārt tās ir laukaugu sugas - labības, pākšaugi, lini, kaņepes un arī dārzeņi. Kopumā tiks izvietotas 30 sugas.

ZM atklāja, ka Svalbāras Globālajā sēklu bankā, kas ir lielākā un drošākā globālā augu sēklu glabātuve pasaulē, Latvijas izcelsmes šķirņu kultūraugu sēklas tiks ievietotas pirmo reizi. Vēl aptuveni 40 sēklu paraugi tiek gatavoti nosūtīšanai 2022.gadā, jo šobrīd ievāktās sēklas tiek žāvētas un tiek pārbaudīta sēklas materiāla dīgtspēja. Latvijai sēklu uzglabāšana Svalbāras Globālajā sēklu bankā neprasa finansiālos ieguldījumus, tā ir bezmaksas.

Ministrijā uzsvēra, ka sēklu glabāšana Svalbārā ir ļoti būtiska saistībā ar straujajām klimata izmaiņām. Klimata pārmaiņas, situāciju pasaulē maina kardināli, reizē ar klimata pārmaiņām spiesti ir mainīties arī mūsu augi - tiem jāspēj pielāgoties gan pēkšņam karstumam un sausumam, gan lielam mitruma līmenim. Iespējams, sēklu paraugi, kas glabājas gan Latvijas, gan citu valstu nacionālajās gēnu bankās, satur ģenētisko daudzveidību, ko var izmantot selekcijā, lai izveidotu jaunas šķirnes, kuras ir pielāgotākas nākotnes apstākļiem.

"Ģenētiskie resursi - tie ir visas cilvēces bagātība, sēklu uzglabāšana nākotnes lauksaimniecībai un vienlaikus arī kultūrvēsturisko vērtību saglabāšana," pauda ministrijā.

Pašreiz 66 pasaules valstu 87 gēnu bankas savu sēklu paraugus glabā Norvēģijā, Svalbārā, mūžīgā sasaluma zonā klintī izveidotā glabātuvē. Aukstā temperatūra, kā arī sēklu vakuuma iesaiņošana un samazināts skābekļa saturs noliktavās nodrošina materiāla saglabāšanu tūkstoš gadus. Glabātuve atbilst visiem ilgtermiņa un kvalitatīvas sēklu uzglabāšanas nosacījumiem.

Sēklu paraugi tiek uzglabāti pēc tā sauktās 'melnās kastes' principa - izņemot Latvijas pārstāvjus, nevienam citam nav tiesības atvērt kastes, izsniegt paraugus vai veikt jebkādas citas darbības ar sēklu paraugiem. Nepieciešamības gadījumā Latvija var pieprasīt uzglabāto sēklu paraugus saņemt atpakaļ.

Plānots, ka Latvijas izcelsmes šķirņu sēklu paraugus svinīgos apstākļos nodos zemkopības ministra Kaspara Gerharda (NA) padomnieks, Ogres mērs Egils Helmanis (NA) un Latvijas kultūraugu gēnu bankas direktors Dainis Edgars Ruņģis. Oasākumā piedalīsies arī Latvijas vēstnieks Norvēģijā Mārtiņš Klīve.

Sēklu nodošanas delegācijā būs arī vairāki eksperti no Latvijas, kam plānotas tikšanās ar Svalbāras Globālās sēklu glabātuves un Ziemeļvalstu ģenētisko resursu centra pārstāvjiem. Tiks apspriesta turpmākā sadarbība gēnu banku jomā un jautājumi saistībā ar Ziemeļvalstu, Igaunijas un Latvijas kopējās augu ģenētisko resursu datu bāzes darbību un tās pilnveidošanu.

Latvijas izcelsmes šķirņu sēklu paraugu nodošana Svalbāras Globālajai sēklu bankai notiek sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Kijeva esot gatava jebkādiem konflikta noregulējuma sarunu formātiem

Kijeva ir gatava jebkādiem Donbasa konflikta noregulējuma miera sarunu formātiem, paziņoja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

Pasaule Vikipēdijas dibinātāja dators un pirmā ieraksta NFT tiek piedāvāti izsolē

Personālais dators, kuru interneta bezmaksas enciklopēdijas Vikipēdijas dibinātājs Džimijs Veilss izmantoja tās programmēšanai pirms 20 gadiem, un neaizstājamais blokķēžu žetons (NFT) ar viņa pirmo ierakstu šajā platformā tiek piedāvāti izsolē, piektdien paziņoja izsoļu nams "Christie's".

Pasaule PVO: Covid-19 omikrona paveids konstatēts jau 38 valstīs

Jaunais Covid-19 omikrona paveids tagad ir konstatēts jau 38 valstīs, bet vēl nav ziņots par nāves gadījumiem saistībā ar to, piektdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO).

Pasaule Itālija iesaista armiju, lai ar Covid testu programmu saglabātu atvērtas skolas

Itālijā Covid-19 testēšanas programmai atbalstu sniegs armija, sekmējot centienus, lai skolas varētu turpināt darbu klātienē, trešdien pavēstīja valdība.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijā jau sāk novākt labības ražu

Šā gada graudu ražas apmēru varēs novērtēt pēc trijām, četrām nedēļām, aģentūrai LETA sacīja biedrības "Zemnieku saeimas" priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Ekonomika Darbaspēka trūkuma dēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka

Lai gan šogad kļuva iespējams nokārtot atļaujas sezonas strādnieku no ārvalstīm nodarbināšanai, tas tapa zināms novēloti, kad vairums potenciālo darba ņēmēju jau bija atraduši darbu citviet un kamdēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka, aģentūrai LETA atzina Latvijas Augļkopju asociācijas biroja vadītāja Renāte Kajaka.

Sabiedrība Siltais laiks veicinājis kaitēkļu izplatību un attīstību

Pēdējās nedēļās retie nokrišņi un karstais laiks sekmējis dažādu kaitēkļu attīstību un izplatību, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informācija.