• Klaudijs,
  • Sabīne,
  • Sarma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


PVO eksperts izskaidro, kāpēc Latvijā ir tik liela mirstība

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 18:27, 17.10.2021

Latvijā ilgstoši pastāvošais veselības pakalpojumu nepietiekamais finansējums veicina augstu mirstību Latvijā, no kuras iespējams izvairīties, uzskata Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Barselonas Veselības sistēmu stiprināšanas biroja vadītājs Tamāšs Evetovits.


Avots: LETA

Viņš šonedēļ piedalījās parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) sēdē, kurā eksperts informēja par PVO skatījumus uz Latvijas veselības aprūpes finansēšanu starptautiskā salīdzinošā perspektīvā.

Evetovita rādītā tabula liecina, ka veselības izdevumi uz vienu iedzīvotāju Latvijā ir vieno no zemākajiem, kā arī mirstības ziņā Latvija atrodas otrajā vietā, uzreiz aiz Rumānijas. Viņaprāt, Latvijā ir milzīgs potenciāls veselības rezultātu uzlabošanai.

Tāpat eksperts akcentēja, ka valsts izdevumi veselībai Latvijā ir zemāki nekā būtu gaidāms, ņemot vērā fiskālo līmeni.

Viņš arī skaidroja, kas nosaka valsts izdevumu līmeni veselībai, stāstot, ka valdības atvēlētos izdevumus veselībai iegūst reizinot fiskālo kontekstu un veselības prioritāti.

Eksperts atklāja, ka valstīs ar vidēji augstiem ienākumiem budžetā palielinās vieta veselībai pārsvarā tāpēc, ka palielinās valdības kopējie tēriņi ne tāpēc, ka veselība kļūst par augstāku prioritāti. Viņš norādīja, ka arī Latvijā galvenokārt palielinājās valsts izdevumi veselībai valsts kopējo izdevumu pieauguma dēļ, nevis tāpēc, ka veselība ieguva augstāku prioritāti. Savukārt valstīs ar augstākiem ienākumiem situācija esot citādāka.

Komisijas sēdē prezentētie dati liecina, ka veselībai atvēlētā finansējuma daļa valsts budžetā Latvijā ir viena no zemākajām starp Eiropas valstīm ar augstiem ienākumiem. "Veselība kā prioritāte ir politiska izvēle," akcentēja eksperts.

Viņš arī minēja, ka valdība steidzami reaģēja Covid-19 pandēmijas laikā, piešķirot papildu līdzekļus veselībai, tomēr budžeta prognozē netika ņemta vērā jaunā realitāte - veselības nozarei ir vajadzīgs augstāks valsts izdevumu līmenis.

Vienlaikus viņš klāstīja, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm ar augstu ienākumu līmeni, iedzīvotāji daudz tērē no "savas kabatas", kad rada neapmierinātas vajadzības un finansiālas grūtības. Kad no "pašu kabatas" segtie izdevumi ir augsti, tiek ietekmēta nabadzība, veselība un nevienlīdzība.

Neapmierinātas sabiedrības vajadzības ir rādītājs nepietiekamiem valsts izdevumiem, atklāja eksperts.

vienlaikus piebilstot, ka vairāk tērējot veselības jomā, var nodrošināt finansiālo aizsardzību un veselības uzlabošanos.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Baidens sagaida ilgas diskusijas par Ukrainu videosamitā ar Putinu

ASV prezidents Džo Baidens piektdien paziņoja, ka videosamitā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kas, kā tiek prognozēts, notiks jaunnedēļ, sagaida "ilgas diskusijas" par Krievijas-Ukrainas krīzi.

Pasaule Kijeva esot gatava jebkādiem konflikta noregulējuma sarunu formātiem

Kijeva ir gatava jebkādiem Donbasa konflikta noregulējuma miera sarunu formātiem, paziņoja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

Pasaule Vikipēdijas dibinātāja dators un pirmā ieraksta NFT tiek piedāvāti izsolē

Personālais dators, kuru interneta bezmaksas enciklopēdijas Vikipēdijas dibinātājs Džimijs Veilss izmantoja tās programmēšanai pirms 20 gadiem, un neaizstājamais blokķēžu žetons (NFT) ar viņa pirmo ierakstu šajā platformā tiek piedāvāti izsolē, piektdien paziņoja izsoļu nams "Christie's".

Pasaule PVO: Covid-19 omikrona paveids konstatēts jau 38 valstīs

Jaunais Covid-19 omikrona paveids tagad ir konstatēts jau 38 valstīs, bet vēl nav ziņots par nāves gadījumiem saistībā ar to, piektdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO).

Lasiet arī

Sabiedrība Fiziskas sāpes ikdienā izjūt 46,9% Latvijas iedzīvotāju

Fiziskas sāpes ikdienā izjūt 46,9% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem, kas ir par 2,6 procentpunktiem vairāk nekā pirms pieciem gadiem, aģentūrai LETA pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē, atsaucoties uz Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujas datiem.

Sabiedrība Medicīnas iestādēs līdz šim noņemtas 15 ērces

Medicīnas iestādēs līdz šim noņemtas 15 ērces, tajā skaitā desmit Latvijas infektoloģijas centrā un vēl piecas citos stacionāros, aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Sabiedrība Pakāpeniski atsākas nodarbības Rīgas sociālās aprūpes centros

Rīgas pašvaldības trīs sociālās aprūpes centros "Mežciems", "Gaiļezers" un "Stella Maris" pēc ārkārtējās situācijas beigām pakāpeniski atsākas nodarbības, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvalde.