• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Būs varas maiņa? Norvēģijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi kreisā opozīcija

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 10:58, 14.09.2021

Norvēģijā pirmdien notikušajās parlamenta vēlēšanās ir uzvarējusi kreisā opozīcija kreisi centriskās Darba partijas (DNA) līdera Jūnasa Gara Stēres vadībā pēc vēlēšanu kampaņas, kurā dominēja jautājumi par naftas rūpniecības nākotni.


Avots:

Piecas opozīcijas partijas ir ieguvušas 98 no 169 parlamenta deputātu mandātiem, un tas ir pietiekami, lai nomainītu konservatīvās premjerministres Ernas Sūlbergas vadīto centriski labējo koalīciju, liecina aplēses uz priekšlaicīgā balsošanā nodoto balsu pamata.

Lai gan oficiālā balsošanas diena bija pirmdiena, gandrīz pusē pilsētu vēlēšanu iecirkņi bija atvērti jau svētdien. Iespēja nobalsot priekšlaicīgi bija pieejama jau agrāk, un to izmantoja aptuveni 1,65 miljoni norvēģu jeb 42% no 3,9 miljonus lielā balsstiesīgo kopskaita.

DNA, kuras līderim Stērem ir labas izredzes kļūt par premjerministru, kopā ar tās vēlamākajiem sabiedrotajiem Centra partiju un Sociālistisko kreiso partiju var pat iegūt absolūtu vairākumu parlamentā.

Šāds absolūtais vairākums likvidētu vajadzību paļauties uz divu citu opozīcijas partiju - Zaļo un kreisi radikālās partijas "Sarkanie" - atbalstu, kā arī atvieglotu koalīcijas veidošanas sarunas.

"Šie rezultāti izskatās ļoti daudzsološi; protams, vēl tiek skaitīti galīgie rezultāti, bet, pieņemot, ka prognoze ir pareiza, izskatās, ka ir ļoti spēcīgs mandāts pārmaiņām," sacīja DNA enerģētikas jautājumu pārzinis Espens Barts.

Trīs partiju koalīcijas iespējamība "ir tieši tāds iznākums, uz kādu mēs cerējām, un tas nozīmē, ka mēs varam sākt sarunas tuvākajās dienās", teica Barts.

Zaļie ir paziņojuši, ka atbalstītu kreisu valdību tikai tad, ja tā solītu nekavējoties izbeigt naftas iegulu izpēti Norvēģijā, kas ir Rietumeiropas lielākā naftas ieguvējvalsts. Stēre ir noraidījis šo ultimātu.

61 gadu vecais Stēre, kurš vēlēšanu kampaņā solīja cīnīties pret sociālo nevienlīdzību, līdzīgi Konservatīvajai partijai ir aicinājis uz pakāpenisku aiziešanu no naftas ekonomikas.

Priekšvēlēšanu kampaņā galvenā uzmanība tika pievērsta klimata pārmaiņu ierobežošanai un vides aizsardzībai, kā arī ar to saistītajai naftas ieguves politikai.

Naftas industrija palīdzējusi Norvēģijai kļūt par vienu no bagātākajām valstīm pasaulē, taču pieaugot satraukumam par klimata pārmaiņām, daļa norvēģu pieprasa pāreju uz ekonomiku, kas būtu mazāk atkarīga no naftas ieguves.

Drūmās prognozes, ko saturēja pirms mēneša publicētais ANO Klimata pārmaiņu starpvaldību padome (IPCC) ziņojums, vairojis DNA un vairāku mazāku partiju popularitāti, jo to programmas satur ambiciozus klimata pārmaiņu apkarošanas plānus.

Stēre ir ieņēmis ārlietu ministra amatu iepriekšējā valdībā, kuru vadīja toreizējais DNA līderis un pašreizējais NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Ir gaidāms, ka Stēre sāks sarunas par valdības veidošanu ar Centra partiju un Sociālistisko kreiso partiju. Centra partija gan ir paziņojusi, ka neveidos koalīciju ar Sociālistisko kreiso partiju.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Krievija neprasīs izdot aizbēgušos pilsoņus

Maskava nelūgs Kazahstānai, Gruzijai un citām ārvalstīm izdot Krievijas pilsoņus, kas tur patvērušies, bēgot no mobilizācijas, pavēstīja Krievijas Aizsardzības ministrija.

Pasaule Gruzijā katru dienu ierodas 10 000 Krievijas pilsoņu

Gruzijā dienā ierodas aptuveni 10 000 Krievijas pilsoņu, kas bēg no iesaukšanas Krievijas armijā, paziņojušas Gruzijas amatpersonas.

Pasaule ES plāno Krievijai noteiks jaunas sankcijas par pseidoreferendumiem

Eiropas Savienība (ES) noteiks sankcijas pseidoreferendumu organizētājiem Krievijas okupētajā Ukrainas daļā, otrdien pavēstīja ES augstā ārlietu pārstāvja Žuzepa Borela preses sekretārs Peters Stano.

Pasaule Ukraina iznīcinājusi trīs irāņu bezpilota lidaparātus

Ukrainas Jūras spēku pretgaisa aizsardzība otrdien notriekusi trīs irāņu bezpilota lidaparātus, ko Krievijas armija izmantoja uzbrukumiem Mikolajivas apgabalā, vietnē "Telegram" paziņojuši Ukrainas Gaisa spēki.

Lasiet arī

Veselība Jautājam speciālistam. Ko darīt ar iepelējušu maizi?

Iepērkos reizi nedēļā, jo biežāk uz veikalu netieku. Dzīve iemācījusi nebūt izšķērdīgam. Esmu redzējis kā tēvs nedaudz iepelējušu maizi (tieši pelējuma vietu) nogriež un lieto uzturā un par savu veselību nesūdzas. Bet tagad klausos, ka pelējuma sēne ir bīstama veselībai. Vai tas atbilst patiesībai?

Arnolds

Ekonomika Un atkal ASV gatavo 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai

Savienotās Valstis gatavo jaunu 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai, otrdien atklājušas ASV amatpersonas.

Pasaule Viesuļvētra Īens atstāj Kuba bez elektrības

Kubu otrdien skārusi viesuļvētra "Īens", sagraujot elektroapgādes tīklu un izpostot tabakas laukus valsts rietumos.