• Dzelde,
  • Zelda,
  • Zenta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Bijušais Latvijas armijas komandieris pastāstīja par ASV kļūdu

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
BB.LV 16:28, 06.09.2021 1

ASV kļūda bija veidā kā tika iziets no Afganistānas, jo nepastāvēja skaidri karaspēka izvešanas nosacījumi, pirmdien intervijā Latvijas radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.


Avots:

Graube uzskata, ka ārvalstu koalīcijas viena no stratēģiskajām kļūdām Afganistānā bija tāda, ka vajadzēja laicīgi pieradināt afgāņus pašiem uzņemties atbildību un veikt kaujas operācijas. "Mēs vēl līdz 2012.gada karojām afgāņu vietā," uzsvēra Graube un atsaucoties uz koalīcijas karavīru secinājumiem, norādīja, ka vēl pirms pāris gadiem afgāņu vienības baidījušās darboties bez koalīcijas atbalsta.
Afganistānas gadījumā kā papildus faktori jāņem vērā arī nacionālās īpatnības un korupcija.

Lai arī ārvalstu militārais kontingents Afganistānu ir pametis, Graube sliecas piekrist tiem ekspertiem, kas prognozē pilsoņu kara atsākšanos, turklāt šādos apstākļos var veidoties radikālā islāma centri.

Vaicāts, vai ASV aiziešana bija kļūda, Graube atbildēja, ka kļūda bija veidā, kā tika iziets no Afganistānas, jo nebija skaidri iziešanas nosacījumi. Afganistānas gadījumā nebija izpildīti valstiski plāni un priekšnoteikumi par efekta sasniegšanu.

ASV paziņojot konkrētu datumu karaspēka izvešanai, talibi saprata, ka varēs gaidīt un pēc tam rīkoties, jo Afganistānas armijas un politiskajai vadībai nebija vēlēšanās iestāties par savu valsti.

Bijušais NBS komandieris kā piemēru sasteigtai un nepārdomātai aiziešanai minēja Bagramas gaisa spēku bāzes pamešanu. "Faktiski tā tika pamesta vienā, lai gan tai bija ļoti nozīmīga loma, jo bija viena no lielākajām lidostām. Šie plāni bija nepareizi, tomēr lielos uzstādījumos piekrītu, ka mūžam nevarējām tur palikt un rūpēties par šo valsti," uzsvēra Graube.

Runājot par rietumvalstu sagādātā Afganistānas armijas ieroču arsenāla nokļūšanu talibu rokās, NBS komandieris mierināja, ka sarežģītas tehnikas vienības, piemēram, helikopterus ASV padarīja lietošanai nederīgus, turklāt bruņumašīnas arī nevarēs ilgstoši lietot, jo tām nebūs rezerves daļas. Tajā pašā laikā vieglos strēlnieku ieročus un munīciju, kā arī nelielas tehnikas vienības talibi izmantos vēl ilgi.

Graube neuzskata, ka ASV ieiešana Afganistānā pirms 20 gadiem bija kļūda, jo tolaik pierādīts, ka šajā valstī darbojas teroristi. Tāpat šajā laikā tika nodibināta valdība, atvērtas universitātes un attīstījās ekonomiskie procesi.

"Esmu 14 reizes bijis Afganistānā, un tiekoties ar vietējiem bija redzams, ka lielajās pilsētās normāla dzīve attīstījās, lai gan Afganistānā pastāv liela atšķirība starp pilsētām un laukiem," uzsvēra Graube.

Latvija Afganistānas operācijas laikā zaudēja četrus karavīrus. Graube norādīja, ka dzīvības ir liels zaudējums, taču Latvija šajā laikā ir apliecinājusi, ka ir uzticīga NATO dalībvalsts, tādējādi pamatoti cerot, ka NATO līguma 5.pants strādās arī pasliktinoties mūsu valsts drošībai.

Tāpat šajos gados Afganistānā kopumā dienējuši aptuveni 3000 Latvijas karavīri, kas ieguvuši lielu pieredzi. Tas savukārt stiprina armiju. "Var pirkt dzelžus, bet ja nav uzkrāta pieredze. Mācībās tāda netiek iegūta," uzsvēra Graube, un piebilda, ka attiecībā uz nacionālajām interesēm Latvija tās ir stiprinājusi politiski un militāri.

Jau ziņots, ka noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Augsto elektrības cenu dēļ Vīnē ierobežos apgaismojumu

Pielāgojoties augošajām elektroenerģijas cenām, Vīnes pašvaldība nolēmusi ierobežot pilsētas apgaismojumu.

Pasaule Krievija pašlaik ir lielākais drauds Eiropai - ASV aizsardzības ministrs

Krievija pašlaik ir lielākais drauds Eiropai, trešdien Rīgā žurnālistiem uzsvēra ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins, kurš ieradies vizītē Latvijā.

Pasaule Maz ticams, ka Krievija vainos Ukrainu aviācijas bāzes apšaudē - eksperts

Maz ticams, ka Krievija vainos Ukrainu aviācijas bāzes apšaudē Krimā, sacīja Nacionālo bruņoto spēku kapteinis Jānis Slaidiņš.

Pasaule Harkivas apgabalā kopš kara sākuma nogalināti vairāk nekā 1000 civiliedzīvotāju

Kopš kara sākuma Krievijas bruņotie spēki Ukrainas Harkivas apgabalā nogalinājuši vairāk nekā 1000 civiliedzīvotāju, viņu vidū - 50 bērnu, pavēstījis Harkivas apgabala prokurors Oleksandrs Fiļčakovs.

Lasiet arī

Sabiedrība Rinkēvičs uzsver nepieciešamību turpināt palīdzēt Afganistānas iedzīvotājiem

Eiropas Savienībai (ES) nepieciešams turpināt palīdzēt Afganistānas iedzīvotājiem, kuri palīdzējuši un atbalstījuši ES un NATO klātbūtni Afganistānā, ES neformālajā ārlietu ministru sanāksmē uzsvēris Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Pasaule Blinkens: mērķi sasniegti, ASV izvedīs karaspēku no Afganistānas

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens trešdien paziņojis, ka pienācis laiks izvest karaspēku no Afganistānas un ka Vašingtona strādās kopā ar NATO sabiedrotajiem pie koordinēta karavīru izvešanas procesa.

Pasaule ASV saskaņojušas ar talibiem septiņu dienu plānu vardarbības samazināšanai

Miera sarunu ietvaros Savienotās Valstis panākušas vienošanos ar talibiem par "septiņu dienu plānu vardarbības mazināšanai", ceturtdien paziņojis ASV aizsardzības ministrs Marks Espers.