• Jadviga,
  • Laura
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Šveicieši referendumā lems par parandžu un hidžābu aizliegšanu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 17:16, 04.03.2021 1

Svētdien šveicieši dodas pie balsošanas urnām, lai izlemtu, vai aizliegt pilnīgu sejas aizsegšanu publiskās vietās, un aptaujas liecina, ka vairākums vēlētāju atbalsta šo iniciatīvu.Lai gan iniciatīvā tādas musulmaņu sieviešu tradicionālās galvassegas kā parandžas tieši nav minētas, nevienam nav šaubu, uz ko attiecas jau gadiem ilgušās debates.

Uz "Jā!" kampaņas plakātiem redzama melnā parandžā tērpta sieviete un lasāmi tādi saukļi kā "Apturiet radikālo islāmu!" un "Apturiet ekstrēmismu!" Savukārt uz iniciatīvas pretinieku plakātiem lasāms: "Nē absurdam, bezjēdzīgam un islāmofobiskam pretparandžu likumam!"

Iniciatīva paredz, ka jebkuram būs liegts pilnībā aizsegt seju publiskās vietās gan telpās, gan zem klajas debess. Paredzēti gan daži izņēmumi, tostarp reliģisku kultu piekopšanas vietas.

"Tas ir jautājums par civilizāciju. Brīvi vīrieši un sievietes sevi pasniedz ar atklātu seju," uzsver "Jā!" kampaņas preses sekretārs Žans Luks Adors, kas pārstāv labējo Šveices Tautas partiju (SVP).

Viņš gan atzīst, ka, par laimi, Šveicē nav daudz tādu sieviešu, kas valkātu parandžas. Tomēr Adors piebilst, ka problēma jārisina, pirms tā kļuvusi nekontrolējama.

Lai gan aptaujās "Jā!" kampaņas atbalstītāji joprojām ir vadībā, pārsvars, kādu tie baudīja janvārī, februārī ir sarucis.

Pret parandžu aizliegumu valsts mērogā iebilsts arī valdība un parlaments.

Alternatīvais priekšlikums, kas tiks automātiski akceptēts, ja vēlētāji iniciatīvu noraidīs, paredz, ka ļaudīm būs seja jāatklāj, ja tas būs nepieciešams personas identificēšanai, piemēram, šķērsojot robežu. Ikvienam, kas to atteiksies darīt, varēs piemērot 10 000 Šveices franku (9040 eiro) lielu sodanaudu.

Tieslietu ministre Karīna Kellere-Zutere, norādījusi, ka vairums sieviešu, kas Šveicē redzamas, valkājot parandžas, ir tūristes.

Šveicē referendumam var tikt nodots jebkura iniciatīva, ja to parakstījuši vismaz 100 000 vēlētāju.

Iniciatīvu aizliegt sejas aizsegšanu izvirzījusi tā dēvētā Egerkingenas komiteja un to aktīvi atbalsta arī SVP. Taču ''Jā!" kampaņai pieslējusies arī daļa liberāļu un kreiso, kas iestājas par sieviešu tiesību aizsardzību.

Tajā pašā laikā dažas feministu organizācijas iestājas pret parandžu aizliegumu. Musulmaņu feministu organizācijas "Purpura lakati" pārstāve Inese el Šiha apgalvo, ka iniciatīva esot "rasistiska un seksiska".

"2021.gadā no Šveices konstitūcijas viedokļa ir nepieņemami aizliegt sievietēm valkāt, ko tās vēlas," sarunā ar aģentūru AFP uzstāj el Šiha, apgalvojot, ka parandžu aizliegums nav iecerēts sieviešu labā, bet gan vērsts pret tām.

Viņa arī norāda, ka Šveicē esot tikai 30 sievietes, kas nēsā parandžas.

Savukārt Adors norāda, ka iniciatīva neattiecas uz musulmaņiem, bet uz sievietēm, kuras, bieži pret savu gribu, tiek pārvērstas pat "galējā politiskā islāma kareivjiem".

"Mēs nevaram runāt par vienlīdzību un vienlaikus paciest demonstratīvu sieviešu pakļāvības un atsvešinātības izrādīšanu," uzsver "Jā!" kampaņas pārstāvis.

Saskaņā ar Federālā statistikas biroja datiem 2019.gadā 5,5% Šveices iedzīvotāju bija musulmaņi, no kuriem liela daļa cēlusies no kādreizējās Dienvidslāvijas.

Šveicieši jau iepriekš balsojuši pret pieaugošās musulmaņu kopienas simbolu demonstrēšanu publiskās vietās.

2009.gadā šveicieši referendumā nobalsoja par minaretu celtniecības aizliegumu.

Savukārt parandžu nēsāšanu jau aizlieguši divi Šveices kantoni - Sanktgallene un Tičīno.

Svētdien Šveicē notiks vēl divi referendumi, kuros vēlētājiem jāizšķiras par federālā līmenī atzīta elektroniskā paraksta ieviešanu un par tirdzniecības līgumu ar Indonēziju.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 05.03.2021 23:16
    :) Nav nepieciešamības. Tagad visiem jālieto maskas.
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Blinkens: mērķi sasniegti, ASV izvedīs karaspēku no Afganistānas

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens trešdien paziņojis, ka pienācis laiks izvest karaspēku no Afganistānas un ka Vašingtona strādās kopā ar NATO sabiedrotajiem pie koordinēta karavīru izvešanas procesa.

Pasaule EK gatavojas piesaistīt līdz 800 miljardiem eiro ekonomikas atveseļošanai

Eiropas Komisija (EK) izmantos diversificētu finansēšanas stratēģiju, lai līdz 2026.gadam piesaistītu aptuveni 800 miljardus eiro faktiskajās cenās, veicot pasākumus, kas nodrošinās, ka aizdevumi no pagaidu atveseļošanās instrumenta "Next Generation EU" tiks finansēti ar visizdevīgākajiem noteikumiem Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un to iedzīvotājiem.

Pasaule Lietuvā pret Covid-19 vakcinēto skaits pārsniedzis pusmiljonu

Lietuvā turpinoties prioritāro sabiedrības grupu potēšanai pret Covid-19, kopējais vakcinēto skaits valstī pārsniedzis pusmiljonu - vismaz vienu poti līdz šodienai saņēmuši 508 983 cilvēki, bet 193 007 cilvēki jau vakcināti arī atkārtoti.

Pasaule Saeimas komisija atbalsta Latvijas pozīciju par digitālo zaļo sertifikātu

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti šodien lēma atbalstīt Latvijas nacionālo pozīciju Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par digitālo zaļo sertifikātu, kā arī lēma ieviest dažas korekcijas.

Lasiet arī

Sabiedrība Arvien biežāk vecāki šķiroties nespēj vienoties par bērna aizgādību

Ievērojami ir pieaugusi nepieciešamība sagatavot bāriņtiesu atzinumus lietās, kad vecāki šķiršanās gadījumā nespēj vienoties par bērna saskarsmes un aizgādības tiesībām, apkopojot bāriņtiesu sniegto informāciju par darbu aizvadītajā gadā, secinājusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI).

COVID-19 Latvijā turpina augt Covid-19 saslimstības rādītājs

Aizvadītajā diennaktī Latvijā atklāti kopumā 337 Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par piecu sasirgušo nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.

Sabiedrība Eksperts: videonovērošanas tīkls var izrādīties nevajadzīga naudas izsviešana

Ideja par vienotu visas valsts videonovērošanas tīklu nav slikta, tomēr ir vairākas nianses, kuras šo projektu var padarīt par milzīgas naudas nevajadzīgu izsviešanu, aģentūrai LETA atzina apsardzes kompānijas SIA "Koblenz drošība" valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks.