• Eglons,
  • Krišs,
  • Ksenija
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Polijas faktiskais abortu aizliegums apdraud sieviešu dzīvību, brīdina EP

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 23:15, 28.11.2020

Polijas faktiskais abortu aizliegums apdraud sieviešu dzīvību, informēja Eiropas Parlamenta (EP) preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.


Avots: LETA

Jau ziņots, ka Polijas Konstitucionālā tiesa 22.oktobrī atzina, ka abortu veikšana nemaināmu, iedzimtu embrija defektu, arī Dauna sindroma un nāvējošu slimību, dēļ ir nelikumīga, jo konstitūcija aizsargā katra indivīda dzīvību. Tiesas lēmums ir faktisks abortu aizliegums, jo tiesas noraidītais nosacījums ir pamatojums gandrīz visiem legālajiem abortiem Polijā.

EP ceturtdien nosodīja sieviešu seksuālās un reproduktīvās veselības tiesību pasliktināšanos Polijā un uzsvēra, ka Eiropas Savienībai (ES) ir juridisks pienākums tās aizsargāt.

Rezolūcijā, ko pieņēma ceturtdien ar 455 balsīm par, 145 pret un 71 atturoties, EP norāda, ka Polijas 22.oktobra Konstitucionālā tribunāla nolēmums, kas aizliedz veikt abortu gadījumos, kad auglim ir nopietnas un neatgriezeniskas anomālijas vai slimības, "apdraud sieviešu veselību un dzīvību".

Aizliedzot šo iespēju, kas līdz šim bijusi juridiskais pamats liekākajai daļai Polijā likumīgi veikto grūtniecības pārtraukšanu - 1074 no 1110 abortiem 2019.gadā -, palielināsies "nedroši, slepeni veiktu un dzīvībai bīstamu abortu skaits", brīdina deputāti.

Tādējādi EP norāda, ka tiesību uz abortu ierobežošana vienīgi palielinās pagrīdes abortu skaitu un Polijā vairs netiek nodrošinātas sieviešu pamattiesības. EP atzīmē, ka nolēmumu nevajadzēja pasludināt laikā, kad sanitāro ierobežojumu dēļ bija aizliegta pulcēšanās, vienlaikus paužot nostāju, ka ES ir jāreaģē uz "tiesiskuma sistēmisko sabrukumu" Polijā.

Rezolūcijā arī uzsvērts, ka šo lēmumu pasludināja "tiesneši, kurus iecēluši un pilnībā pakļautībā tur" partijas "Likums un taisnīgums" vadītās koalīcijas politiķi.

EP deputāti atgādina par Eiropas Cilvēktiesību tiesas atzinumu, ka ierobežojošie tiesību akti abortu jomā pārkāpj sieviešu cilvēktiesības. Viņi uzsver, ka sieviešu cilvēktiesību un dzimumu līdztiesības nodrošināšanai ir būtiski sniegt netraucētu, savlaicīgu piekļuvi reproduktīvās veselības pakalpojumiem, kā arī garantēt sieviešu reproduktīvo autonomiju un tiesības pieņemt lēmumus.

Sieviešu tiesības ir pamattiesības, uzsver EP, atgādinot, ka ES iestādēm un dalībvalstīm ir juridisks pienākums tās ievērot un aizsargāt.

Deputāti pauž nožēlu, ka Polijas ārsti arvien biežāk izmanto iespēju nesniegt pakalpojumu morālo uzskatu dēļ, piemēram, atsakoties izrakstīt kontracepcijas līdzekļus vai liedzot piekļuvi pirmsdzemdību skrīningam.

Viņi arī pauž bažas, ka tūkstošiem Polijas sieviešu ir jāceļo uz ārvalstīm, lai piekļūtu tik būtiskam veselības aprūpes pakalpojumam kā aborts, un pauž satraukumu par to, ka vajadzība ceļot uz ārzemēm apdraud sieviešu veselību un labjutību.

Tādējādi EP deputāti pauž atbalstu un solidaritāti Polijas iedzīvotājiem, it īpaši poļu sievietēm un LGBTI+ personām, kas, "neraugoties uz sanitārajiem riskiem, izgāja ielās, protestējot pret nopietniem pamatbrīvību un tiesību ierobežojumiem". EP atgādina, ka nolēmums tika pasludināts laikā, kad Covid-19 pandēmijas otrā viļņa dēļ Polijā bija spēkā ierobežojumi, kas "nopietni kavēja pienācīgas demokrātiskas debates".

Parlaments asi nosoda pārmērīgu un nesamērīgu spēka un vardarbības izmantošanu pret protestētājiem, ko īsteno tiesībaizsardzības iestādes un nevalstiski dalībnieki, piemēram, galēji labēji nacionālistiski grupējumi.

Parlaments norāda, ka Konstitucionālā tribunāla nolēmums ir "vēl viens piemērs tiesu varas politiskai pārņemšanai un tiesiskuma sistēmiskam sabrukumam Polijā". Viņi aicina Eiropas Komisiju izvērtēt Konstitucionālā tribunāla sastāvu, kura prettiesiskums varētu būt pamats apstrīdēt tā nolēmumus un tā spēju ievērot Polijas konstitūciju.

Savukārt Eiropas Padomei, atbilstoši EP paustajam, vajadzētu iekļaut šos jautājumus uzklausīšanā par situāciju Polijā, kas pašlaik tiek veikta saskaņā ar ES līguma 7.panta 1.punktu.

Jau ziņots, ka Polijas policija pagājušajā nedēļā Varšavā pielietojusi asaru gāzi pret protestētājiem, kas piedalījās demonstrācijā pret abortu aizliegumu.

18.novembra vakarā vairāki tūkstoši cilvēku piedalījās protestā Varšavas centrā, kur bija izvietoti lieli policijas spēki. Protestēju mērķis sākotnēji bija bloķēt parlamenta ēku, taču dienas laikā to norobežoja policijas spēki.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Dānija paziņo: Tās mērķis ir panākt, lai valstī vispār nav patvēruma meklētāju

Dānijas premjerministre Mete Fredriksena piektdien paziņoja, ka valsts mērķis ir panākt, lai neviens tajā nepieteiktos patvērumam.

Pasaule Krievijā sievieti soda par pārāk skaļu kliegšanu, kamēr vīrs viņu sit (+FOTO)

Samaras apgabalā, Krievijā, Zoļnoje ciemata iedzīvotājai Olgai uzlikts naudas sods par pārāk skaļu kliegšanu brīdī, kad vīrs viņu sita, ziņo KP.

Pasaule Krievijas sākas Navaļnija atbalsta demonstrācijas; uz Maskavu dodas bruņutehnika

KrievijasTālajos Austrumos un Sibīrijā sestdien sākušās apcietinātā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas, tiek ziņots par vairākiem desmitiem aizturēto.

Pasaule Vācijā tiesa karantīnu atzīst par antikonstitucionālu un attaisno tās pārkāpēju

Vācijā tiesa attaisnojusi vīrieti par karantīnas pasākumu pārkāpšanu, atzīstot tos par "katastrofāli kļūdainu lēmumu". Saskaņā ar tiesas secinājumu, karantīna ir pretrunā ar valsts konstitūciju, ziņo vācu izdevums Focus.

Lasiet arī

Sabiedrība Rīgā 14 dienu kumulatīvais ar Covid-19 saslimušo skaits pieaudzis līdz 3450
Rīga, 23.janv., LETA. Rīgā aizvadītajā diennaktī reģistrēti vairāk nekā trešdaļa jeb 347 no visā valstī reģistrētajiem 910 jaunajiem Covid-19 gadījumiem, un kopumā 14 dienu kumulatīvais saslimušo skaits galvaspilsētā paš...
Sabiedrība KNAB aizliedzis Krapam ieņemt Jēkabpils mēra amatu
Rīga, 23.janv., LETA. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par Jēkabpils pilsētas pašvaldības iepirkumiem aizdomās turētajam pašvaldības vadītājam Aivaram Krapam (LA) liedzis ieņemt mēra ama...
Sabiedrība Latvijas starptautiskās atzīšanas "de iure" priekšvakarā Rinkēvičs noliks ziedus Meierovica atdusas vietā
Rīga, 24.janv., LETA. Latvijas starptautiskās atzīšanas "de iure" priekšvakarā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) šodien noliks ziedus pirmā Latvijas ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica atdusas vietā Meža kapo...