• Antoņina,
  • Ņina,
  • Ninona,
  • Oksana
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pagājuši 30 gadi: Vai Austrumvācijai izdevies panākt Rietumus?

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 12:30, 18.09.2020

30 gadus pēc Vācijas atkalapvienošanās savulaik komunisma jūgā bijusī Austrumvācija ekonomiskā ziņā lielā mērā ir panākusi Rietumus, taču "osīšu" uzticība demokrātijai joprojām ir zemāka, liecina trešdien atklātībai nodotais ikgadējais ziņojums.Iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju kādreizējās tā dēvētās Vācijas Demokrātiskās Republikas (VDR) teritorijā sasniedzis 79,1% no IKP pārējā valsts teritorijā, teikts valdībai iesniegtajā ziņojumā.

Tajā pašā laikā atkalapvienošanās dienā 1990.gada 3.oktobrī Austrumvācijas IKP sastādīja tikai 37% salīdzinājumā ar Rietumvāciju.

"Dažas lietas prasījušas vairāk laika, nekā plānots, taču daudzās jomās mēs visumā varam teikt - apvienošanās ir pabeigta," atzinis valdības pilnvarotais bijušās Austrumvācijas zemju lietās Marko Vandervics.

Sarukusi arī ienākumu nevienlīdzība. 1918.gadā "osīšu" vidējie ienākumi bija 88,3% no "vesīšu" ienākumiem, un šo izlīdzināšanos daļēji nodrošinājusi mazo un vidējo tehnoloģiju uzņēmumu attīstība, norāda ziņojuma autori.

Taču atšķirības joprojām pastāv, un to daļēji var skaidrot ar zemāko iedzīvotāju blīvumu valsts austrumdaļā, kur ir plašāki lauku apvidi un nav tik attīstītas urbānās vides.

Kā vēl viens ekonomiskās nevienlīdzības iemesls tiek minēts austrumu ekonomikas "mazais mērogs", tas ir, lielo korporāciju štāba mītņu trūkums bijušās VDR teritorijā.

Ja 2005.gadā Vācijas austrumos bezdarba līmenis vēl pārsniedza 15%, tad tagad tas nokrities zem desmit procentiem, bet dažos apvidos nepārsniedz pat sešus procentus, kas jau pielīdzināms četriem procentiem, kas reģistrēti atsevišķos Dienvidvācijas reģionos.

Ziņojuma autori uzskata, ka tas daļēji skaidrojams ar iepriekšējo paaudžu pensionēšanos.

Dažās jomās "osīšiem" jau klājas pat labāk nekā "vesīšiem". Ziņojuma autori kā piemēru min faktu, ka pilna laika nodarbinātība sieviešu vidū Austrumvācijā sasniedz 74%, kamēr Rietumos - tikai 68%.

Neskatoties uz uzskaitītajiem panākumiem, daži indikatori neliecina par tik labvēlīgu situāciju.

Kamēr Rietumvācijā demokrātijai uzticību pauž 91% vāciešu, austrumos tādu ir tikai 78%.

Atšķirīga ir arī "osīšu" un "vesīšu" attieksme pret imigrantiem, norāda Vandervics.

Izņemot Berlīni, citās Austrumvācijas zemēs vērojams augstāks atbalsts pret imigrantiem noskaņotām partijām, kur tas sasniedz 20%.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Tramps svin uzvaru pirms vēlēšanām - Senāts apstiprina Baretu (+VIDEO)

ASV Senāts pirmdien apstiprināja konservatīvo juristi Eimiju Koniju Baretu Augstākās tiesas tiesneša amatā, nodrošinot pretrunīgi vērtētu uzvaru ASV prezidentam Donaldam Trampam astoņas dienas pirms prezidenta un Kongresa vēlēšanām.

Pasaule Skumji! Covid-19 dēļ jau sāk atcelt pat Ziemassvētku tirdziņus

Jaunā koronavīrusa dēļ Vācijas vidienes pilsēta Erfurte šogad atcēlusi tradicionālo Ziemassvētku tirdziņu, svētdien paziņojis pilsētas mērs Andreass Bauseveins.

Pasaule Krievija turpinājusi attīstīt Novičok programmu, vēsta pētnieciskie mediji

Krievija turpinājusi savu "Novičok" ķīmisko ieroču attīstības programmu, neskatoties uz solījumiem to pārtraukt un apgalvojumiem, ka tā līdz 2017.gadam iznīcinājusi visus savus ķīmisko ieroču krājumus, piektdien ziņoja vairāki pētnieciskās žurnālistikas izdevumi.

Pasaule Zelenska partija Ukrainas municipālās vēlēšanās cietusi pamatīgu neveiksmi

Svētdien notikušajās municipālajās vēlēšanās Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska pārstāvētā partija "Tautas kalps" cietusi nopietnu neveiksmi, liecina nobalsojušo vēlētāju aptaujas.

Lasiet arī

Sabiedrība Ļoti būtiski pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, darbotos tikai pirmās nepieciešamības preču veikali un slēgtu izklaides vietas
(Pievienota 7.-20.rindkopa.) Rīga, 27.okt., LETA. Latvijai nonākot augstākajā no četrām valdības šodien atbalstītajām Covid-19 izplatības riska kategorijām, līdz ar citiem ierobežojumiem darbotos tikai pirmās nepiecieša...
Pasaule Merkele: Mēs nonāksim atpakaļ situācijā, kas ir neapšaubāmi smaga

Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien paudusi nožēlu par to, ka Vāciju piemeklējis otrs jaunā koronavīrusa vilnis, kas ir vēl spēcīgāks par pirmo, lai gan par vīrusu iegūta jau daudz plašāka informācija.

Ekonomika Braucam mazāk: Samazinājies pasažieru skaits gan autobusos, gan vilcienos

Oktobra pirmajā pusē ir samazinājies reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos pārvadāto pasažieru skaits, informēja Autotransporta direkcijā.