• Lida,
  • Lidija
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvija piedalīsies ES jaunajā militārajā operācijā Vidusjūras reģionā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 10:30, 17.09.2020

Saeima šodien akceptēja divu Latvijas karavīru dalību Eiropas Savienības (ES) militārajā operācijā Vidusjūras reģionā "Eunavfor Med Irini".


Avots: LETA

Aizsardzības ministrijā (AM) skaidro, ka, pasliktinoties drošības situācijai Lībijā un saskaroties ar jauniem izaicinājumiem, ES 31.martā Vidusjūras reģionā sāka jaunu militāro operāciju "Eunavfor Med Irini".

Šī operācija nomainīja reģionā līdz tam darbojošos ES jūras operāciju "Eunavfor Med Sophia", kuras galvenais uzdevums bija ES ārējās robežas stiprināšana un nelegālās imigrācijas ierobežošana. Vienlaikus operācijai bija arī vairāki papilduzdevumi, proti, apmācīt Lībijas krasta apsardzi un jūras spēkus, kā arī palīdzēt īstenot ANO ieroču embargo un veikt uzraudzības pasākumus un apkopot informāciju par nelikumīgu no Lībijas eksportētās naftas tirdzniecību.

Ar jauno operāciju ES nomainīja savu prioritāti no nelegālās imigrācijas ierobežošanas uz ANO Drošības padomes rezolūcijas noteikto ieroču embargo Lībijai, izmantojot gaisa, satelītu un jūras aktīvus.

Operācija paredz arī uzraudzīt nelegālu naftas, jēlnaftas un rafinētu naftas produktu eksportu no Lībijas, sniegt ieguldījumu Lībijas krasta apsardzes un jūras spēku spēju veidošanā un apmācībā, kā arī sniegt ieguldījumu cilvēku kontrabandas un tirdzniecības tīklu darbības modeļu graušanā.

Lībijā jau kopš 2011.gada valda politiskā un militārā krīze, kura vēl vairāk ir saasinājusies pēc 2019.gada. Neatrisinātais iekšējais konflikts un ārvalstu spēlētāju pieaugošā loma turpina destabilizēt situāciju, tajā skaitā būtiski pasliktinot cilvēktiesību stāvokli Lībijā.

Patlaban jaunajā ES operācijā piedalās 20 ES dalībvalstis. Tajā ir nodrošināta ar aptuveni 60% no nepieciešamā personālsastāva. Šāds karavīru skaits ir nepietiekams, lai sasniegtu misijas mērķus.

Ņemot vērā, ka situācija Lībijā, kurā savu ietekmi nostiprina gan Turcija, gan Krievija, ir dinamiska, ES interesēs ir saglabāt reģionālo balansu, mazinot tajā eskalāciju.

Patlaban tiek plānots, ka Nacionālie bruņotie spēki (NBS) turpinās aizpildīt vienu pozīciju operacionālajā štābā Itālijā, Romā, kā arī tiks aizpildīta viena amata pozīcija uz operācijas spēku kuģa. Atkarībā no drošības situācijas un operācijas vajadzībām nākotnē AM, ja nepieciešams, var izskatīt iespēju palielināt NBS kontingentu šajā operācijā.

Šī operācija Latvijas un ES kontekstā ir būtiska ne tikai lai ierobežotu ieroču plūsmu uz Lībiju un tādējādi mazinātu tur esošo nestabilitāti, bet arī lai mazinātu nelegālo imigrāciju. Raugoties no politiskā viedokļa, Latvijas aktīvāka iesaistīšanas operācijā apliecinātu Latvijas solidaritāti gan ar ES centieniem nelegālās imigrācijas apkarošanā kopumā, gan ar ES dienvidu valstīm, jo īpaši Itāliju un Spāniju, kuras, izrādot savu iniciatīvu nosūtījušas uz Latviju savus kontingentus Latvijas drošībai.

Patlaban operācijas pilnvaras ar ES lēmumu ir noteiktas līdz 2021.gada 31.martam.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule ASV labējie radikāļi vervējot atbalstītājus armijā, paziņojis Pentagons

Galēji labējie ekstrēmisti un balto pārākuma ideoloģijas piekritēji aktīvi vervē sekotājus ASV bruņotajos spēkos un pēdējā gada laikā panākuši atbalsta vairošanos, ceturtdien pavēstīja ASV Aizsardzības ministrija.

Pasaule Arī Telegram bloķējuši vairākus Trampa atbalstītāju kanālus

Vairākplatformu tūlītējās ziņojumapmaiņas lietotne "Telegram" izdzēsusi 15 ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāju kanālus ar "ekstrēmu saturu", ceturtdien pavēstīja telekanāls NBC, atsaucoties uz saviem avotiem.

Pasaule Bloķēts Krievijas pretkovida vakcīnas Sputņik V tvitera konts

Bloķēts tvitera konts, kas izveidots Krievijā radītās Covid-19 vakcīnas "Sputņik V" popularizēšanai, ceturtdien paziņojis Krievijas Tiešo investīciju fonds, kas finansēja vakcīnas izstrādi.

Pasaule Traģēdija Indonēzijā: Zemestrīcē vismaz 45 bojāgājušie (+VIDEO)

Indonēzijas Sulavesi salā piektdien notikusi 6,2 magnitūdu zemestrīce, kurā gājuši bojā vismaz 35 cilvēki un vairāk nekā 600 ievainoti, paziņojušas amatpersonas.

Lasiet arī

Sabiedrība Rīt atklāj Ādažu bāzes jauno sporta kompleksu - izmaksas ir iespaidīgas

Ādažu bāzē par 19,3, miljoniem eiro tapis jauns Nacionālo bruņoto spēku Sporta komplekss, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

Ekonomika AM plāno atvieglot militāro preču biznesu Latvijā

Valdība nākamnedēļ, 11.jūnijā, lems par grozījumiem likumā, kas paredz atvieglot militāro preču biznesu Latvijā.

Pasaule Latvija ar 34 karavīru lielu vienību plāno piedalīties NATO misijā Irākā

Latvija ar 34 karavīru lielu vienību plāno piedalīties NATO misijā Irākā, kur viens no uzdevumiem būs pārvietošanās ārpus militārajām bāzēm, noskaidroja aģentūra LETA.