• Lida,
  • Lidija
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvija ar 34 karavīru lielu vienību plāno piedalīties NATO misijā Irākā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 17:00, 29.07.2020

Latvija ar 34 karavīru lielu vienību plāno piedalīties NATO misijā Irākā, kur viens no uzdevumiem būs pārvietošanās ārpus militārajām bāzēm, noskaidroja aģentūra LETA.


Avots: LETA

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Aizsardzības ministrija (AM) sagatavojusi Saeimas lēmuma projektu par Latvijas karavīru dalību NATO misijā Irākā līdz 2022. gada 1.novembrim.

AM skaidro, ka 2016.gada oktobrī NATO aizsardzības ministri apstiprināja NATO iesaisti apmācību un vietējo drošības spēku spēju celšanas aktivitātes Irākā un tās reģionā. 2017.gada janvārī mobilās apmācību grupas sāka apmācību un spēju celšanas aktivitātes, liekot uzsvaru uz mācībspēku sagatavošanu.

2018.gada jūlijā pēc NATO samita tika pieņemts lēmums iesaistīties Irākas drošības spēku apmācībā plašākā mērogā, un paplašināt līdzšinējās aktivitātes, piešķirot tām misijas statusu, tādējādi izveidojot NATO misiju, kas pilnvērtīgi tika sākta 2018.gada oktobrī.

Pēc drošības situācijas saasināšanās šī gada sākumā, NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga savstarpējo konsultāciju laikā ar Irākas premjerministru Al-Kadhimi, Irākas premjers vairākkārtīgi ir lūdzis NATO pastiprināt atbalsta sniegšanu Irākas drošības spēku stiprināšanai.

Minētā NATO misija ir apmācību un padomu došanas misija, kas neietver kaujas uzdevumu funkcijas. Misijas galvenie uzdevumi ir atbalsta sniegšana un padomu došana efektīvai, ilgtspējīgai, pārskatāmai un visaptverošai Irākas valsts aizsardzības un drošības institūciju un civilā sektora izveidei.

Tas dod ieguldījumu Irākas spējai efektīvi cīnīties pret terorismu, jo sevišķi cīņā pret teroristu grupējumu "Daesh", un veicina Irākas spēju stabilizēt valsti kopumā, skaidro AM. Misijas sastāvā ir 550 līdz 600 liels militārais un civilais personāls un tās vadību līdz šī gada decembrim uzņēmusies Kanāda.

Savukārt no 2021.gada misijas vadību uzņemsies Dānija.

Ņemot vērā līdzšinējo Latvijas veiksmīgo sadarbību ar Dāniju globālās koalīcijas operācijā "Inherent Resolve" Irākā, Dānija ir piedāvājusi Latvijai pievienoties minētajai NATO misijai Dānijas kontingenta sastāvā, sākot ar šī gada novembri.

AM pārstāvis Roberts Skraučs aģentūrai LETA atgādināja, ka kopš 2016.gada neliela Latvijas karavīru vienība jau piedalās operācijā "Inherent Resolve" Irākā, kur nodarbojas ar vietējo drošības spēku apmācību.

Latvijas instruktori šajā operācijā atradās līdz pat šī gada sākumam, taču pēc Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanas drošības situācija saasinājās un uz laiku Latvijas karavīri atgriezās dzimtenē. Latvija no minētās operācijas nav izstājusies, jo Saeima jau šī gada sākumā nolēma pagarināt termiņu dalībai pretterorisma operācijā Irākā līdz 2022.gada 1.februārim.

Attiecībā uz jau pieminēto NATO misiju, AM norāda, ka Latvijas dalība tajā dotu iespēju Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) pilnveidot savas kaujas spējas, kā arī turpināt taktisko sadarbību un veicināt savstarpējo savietojamību ne tikai ar Dānijas bruņotajiem spēkiem, bet arī NATO kopumā.

Ņemot vērā, ka patlaban operācijas "Inherent Resolve" uzdevumi tiek optimizēti, un notiek NATO misijas apmācības funkciju paplašināšana, ir būtiski pārfokusēties un sniegt atbalstu NATO izvirzīto mērķu un uzdevumu īstenošanai, atzīmē AM.

Ministrija akcentē, ka drošības situācija Irākā vēl joprojām ir nestabila, un neskatoties uz to, ka Irākas spējas ir ievērojami uzlabojušās, tomēr Irākas valdībai ir nepieciešams arī turpmāks atbalsts. "Daesh" Irākā darbojas pagrīdē, galvenokārt īstenojot uzbrukumus atsevišķos Irākas Ziemeļu, Austrumu un Dienvidu reģionos.

NBS plāno sākt dalību misijā ar vada lieluma vienību 34 karavīru sastāvā, taču ja nepieciešams vienību var palielināt līdz 40 karavīriem. NBS kontingenta plānotais uzdevums būtu nodrošināt spēku aizsardzību, fokusējoties uz bāzes aizsardzības nodrošināšanu, un misijas padomnieku drošas pārvietošanās nodrošināšanu misijas rajonā.

Skraučs nenoliedza, ka patlaban nevienā no lielākajām starptautiskajām misijām un operācijām, proti, Afganistānā un Mali Latvijas karavīru uzdevumos neietilpst pārvietošanās ārpus bāzēm.

Viņš skaidroja, ka dienests konflikta zonās vienmēr ir saistīts ar augstāku drošības risku. "NBS karavīri tiek sagatavoti dienestam šādos rajonos, turklāt Latvijai jau ir pieredze pirms vairākiem gadiem notikušajās starptautiskajās operācijās Irākā un Afganistānā, kur viens no karavīru uzdevumiem bija saistīts ar pārvietošanos ārpus bāzes," norādīja Skraučs.

AM Latvijas dalību NATO misijā nodrošinās no aizsardzības resoram piešķirtā budžeta.

Kā vēstīts, jūnijā kļuva zināms, ka pēc aptuveni 11 gadu pārtraukuma Latvija plāno atgriezties starptautiskajā operācijā Kosovā (KFOR), līdz ar to šī varētu būt patlaban skaitliski lielākā NBS starptautiskā operācija, liecina AM sagatavotais Saeimas lēmuma projekts.

Kontingenta skaitliskais sastāvs nepārsniegtu 160 karavīru, un galvenie uzdevumi būtu patrulēšana, savu spēku aizsardzība, kaujas spēju uzturēšana jeb pašapmācība un ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu pildīšana. Saeima par Latvijas karavīru sūtīšanu uz Kosovu vēl nav lēmusi.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Ķīnā būvē jaunu karantīnas centru - atkal pieaugo Covid-19 gadījumu skaits

Ķīnas ziemeļos Hebei provincē, kur pēdējā laikā konstatēts jaunu koronavīrusa gadījumu skaita kāpums, tiek būvēts karantīnas centrs ar 3000 vietām, varasiestādēm šādi gatavojoties iespējamajam pacientu skaita pieaugumam.

Pasaule Baltkrievijā apsvērta iespēja veidot koncentrācijas nometni režīma pretiniekiem

Baltkrievijas iekšlietu ministra vietnieks Nikolajs Karpenkovs runājis par iespēju izveidot koncentrācijas nometni Aleksandra Lukašenko režīma pretinieku izolēšanai, liecina nopludināts audioieraksts.

Pasaule ASV liek Tesla atsaukt 158 000 automobiļu. Kur ir problēma?

ASV Ceļu satiksmes drošības pārvalde (NHTSA) likusi elektromobiļu ražošanas uzņēmumam "Tesla Motors" valstī atsaukt 158 000 automašīnu saistībā ar defektu, kas ietekmē to drošību.

Pasaule ASV labējie radikāļi vervējot atbalstītājus armijā, paziņojis Pentagons

Galēji labējie ekstrēmisti un balto pārākuma ideoloģijas piekritēji aktīvi vervē sekotājus ASV bruņotajos spēkos un pēdējā gada laikā panākuši atbalsta vairošanos, ceturtdien pavēstīja ASV Aizsardzības ministrija.

Lasiet arī

Sabiedrība Citi var tikai sapņot! Pabriks ir lepns par Ādažu bāzes jauno sporta kompleksu

Ādažu bāzē atklātais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Sporta komplekss ir tādā līmenī, ka daudzās citās sabiedroto un NATO bāzēs par šādu būvi var tikai sapņot, šodien atkāšanas pasākumā paziņoja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Sabiedrība Rīt atklāj Ādažu bāzes jauno sporta kompleksu - izmaksas ir iespaidīgas

Ādažu bāzē par 19,3, miljoniem eiro tapis jauns Nacionālo bruņoto spēku Sporta komplekss, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

Ekonomika AM plāno atvieglot militāro preču biznesu Latvijā

Valdība nākamnedēļ, 11.jūnijā, lems par grozījumiem likumā, kas paredz atvieglot militāro preču biznesu Latvijā.