• Maksis,
  • Raivis,
  • Raivo
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latviešu valodā iztulkots UNESCO ziņojums par robotikas ētiku

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 10:20, 31.03.2020

Lai analizētu ar robotikas attīstību saistītos ētiskos izaicinājumus, UNESCO Pasaules Zinātnisko zināšanu un tehnoloģiju ētikas komisija sagatavojusi ziņojumu par robotikas ētiku, kas pēc UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas iniciatīvas ir iztulkots latviešu valodā, aģentūru LETA informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas komunikācijas konsultante Kitija Balcare.Viņa atzīmēja, ka pašreiz tas ir pirmais latviešu valodā pieejamais materiāls par robotikas ētiku.

Kā uzsvēra ziņojuma tulkojuma redaktore Signe Mežinska, robotika un roboti rada jaunus un iepriekš nebijušus juridiskus un ētiskus sarežģījumus. Ņemot vērā robotu pieaugošo autonomiju, piemēram, rodas jautājums, kam būtu jāuzņemas ētiskā un juridiskā atbildība par robotu rīcību.

"Robotikas tehnoloģijas nojauc robežu starp cilvēkiem, kas ir subjekti, un tehnoloģiskiem objektiem. Līdz ar to līdzās ētiski izvērtējamai ietekmei, ko tās atstāj uz sabiedrību, tās turklāt varētu mainīt arī ētikas pamatkategorijas - mūsu izpratni par rīcībspēju un atbildību - un mūsu vērtību sistēmas," sacīja Mežinska.

Viņa skaidroja, ka pieaugošā kognitīvo robotu līdzdalība sabiedrībā sniedz daudzus ieguvumus, tomēr vienlaikus rada arī ētiskas problēmas. Pēc viņas teiktā, robotu iesaiste ietekmē cilvēku uzvedību un rosina izmaiņas sabiedrībā un kultūrā, kā arī rada jaunas problēmas saistībā ar drošību, privātumu un cilvēka cieņu. Līdz ar to, šī ziņojuma uzdevums ir informēt, veicināt publisku apspriešanu un veidot iekļaujošu dialogu par tiem ētikas jautājumiem, kas attiecas uz autonomu, kognitīvu robotu dažādajiem lietojuma veidiem sabiedrībā.

Mežinska piebilda, ka ziņojumā iekļauti arī specifiskie ieteikumi robotikas ētikā.

UNESCO Pasaules Zinātnisko zināšanu un tehnoloģiju ētikas komisija izveidota 1998.gadā, un tās uzdevums ir formulēt ētikas principus, kas ļautu lēmumu pieņēmējiem izveidot pamatotus kritērijus ikdienas darbam noteiktās jomās, kas saistītas ar tehnoloģijām, vidi, bioloģisko daudzveidību un citām.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Ķīnas pētnieki dosies Everestā, lai izmērītu tā augstumu

Ķīnas pētniecības grupa Everesta augstuma mērīšanai trešdien sasniegusi kalna virsotni, un tā varētu būt šogad vienīgā grupa, kas uzkāpusi pasaules augstākajā kalnā.

Pasaule Vācijas seksa industrijas asociācija lūdz atļauju atsākt darbu

Vācijas seksa industrijas asociācija aicinājusi atcelt pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus šajā nozarē strādājošiem un atļaut atsākt dabu.

Pasaule Pasaulē inficēšanās gadījumu skaits ar Covid-19 pārsniedz 5,5 miljonus

Pasaulē inficēšanās gadījumu skaits ar jauno koronavīrusu otrdien pārsniedzis piecarpus miljonus, turklāt vairāk nekā divas trešdaļas inficēšanās gadījumu reģistrētas Eiropā un ASV, liecina aģentūras AFP apkopotie dati, kas iegūti no oficiāliem avotiem.

Pasaule Trešdien paredzēts "SpaceX" pirmais pilotējamais lidojums kosmosā (VIDEO)

ASV privātais uzņēmums "SpaceX" trešdien paredzējis veikt savu pirmo pilotējamo lidojumu kosmosā, nogādājot Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) divus amerikāņu astronautus.

Lasiet arī

Sabiedrība Izsludina pieteikšanos UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajam sarakstam

Līdz 30.jūnijam pašvaldības, nevalstiskās organizācijas un citas juridiskas personas var pieteikt Latvijas kultūras un dabas pieminekļus iekaušanai UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā, aģentūru LETA informēja UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas (LNK) komunikācijas konsultante Kitija Balcare.

Izklaide Ar plašu programmu Jūrmalā atzīmēs dzejnieces Aspazijas 155.gadskārtu

Ar plašu kultūras pasākumu programmu Jūrmalā atzīmēs dzejnieces Aspazijas 155.gadskārtu, aģentūru LETA informēja Jūrmalas pilsētas domes pārstāve Inese Krieviņa.

Sabiedrība Kultūras ministrija ir sākusi diskusijas par kultūrpolitikas prioritātēm

Iesaistot nozares un sabiedrības pārstāvjus, Kultūras ministrija (KM) ir sākusi diskusijas par kultūrpolitikas prioritārajiem uzdevumiem nākamajos septiņos gados, izstrādājot Kultūrpolitikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam, aģentūru LETA informēja KM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.