• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Paskaties, kā Homo Democraticus nakts aizsegā pamet krastmalu! (+FOTO)

Teksta izmērs Aa Aa
Izklaide
LETA 18:12, 13.09.2021

Ursus Forwarding

Pandēmijas laikā 2020. gadā varēja šķist, ka kultūras dzīve ir apstājusies, taču kultūras dzīve turpināja pastāvēt. Rīgā parādījās vairāki jauni mākslas objekti, kuri aicināja skatītāju domāt par dažādām mūsdienu problēmām.Viens no “Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2020” ietvaros radītā projekta bija “Homo Democraticus”. Skulptūras autors ir Donatas Mockus. Skulptūras tēls ir „monstrs”, par kādu pārvēršas ievēlētie tautas pārstāvji. Tā vietā, lai, kā vienots organisms, tas virzītos uz kopīgu mērķi, principu vai vērtībām, nonākuši pie varas tie apvienojas un meklē tikai peļņu un apmierina savas, nevis sabiedrības intereses. Kustības un progresa vietā notiek neveikla mīņāšanās uz vietas.

Trešdien, 8. septembrī, nakts aizsegā nepilnus 4,5 metru augstais laikmetīgās mākslas piemineklis “Homo Democraticus” profesionāļu pavadībā sekmīgi tika nocelts un nogādāts māksliniekam. Darba atrašanās vieta bija uz kādreizējā dzelzceļa tilta balsta Daugavas labajā pusē blakus dzelzceļa tiltam.Laikmetīgās mākslas piemineklis bija viens no apspriestākajiem kultūras notikumiem Rīgā. Bet kāds tad ir laikmetīgās mākslas uzdevums? Daudzi viegli uzelpos, bet daļa padomās, cik žēl, ka pilsētvidē šādas mākslinieciski laikmetīgas skulptūras pilsētvides objekti arvien nespēj iesakņoties un iemanto sabiedrības vienas daļas smagu kritiku.

Donāts Mockus ir lietuviešu tēlnieks, kurš izglītojies Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas filiālē, bet jau septiņus gadus dzīvo un strādā Rīgā. Mockus darbnīcā, kā viņš pats smejas, tapis šis mākslas objekts. Autors uzskata, ka varu ieguvušo cilvēku pārstāvji meklē labumus un vadās tikai no savām personīgajām interesēm, nevis sabiedrības interesēm.

Donatas darbi ir labi zināmi, to vidū ir koka vārnas, Mežaparka akmeņēdāji. Tāpat meistars vairākkārt piedalījies ledus un smilšu skulptūru festivālos. Interesants starpgadījums piemeklēja skulptūru vasaras laikā - pēc stiprākām vēja brāzmām viena no skulptūras rokām tika nolauzta un iekrita Daugavā. Par laimi, roka tika izskalota kāda uzņēmuma teritorijā, kas diezgan ātri pazudušo ķermeņa daļu atpazina un sazinājās ar attiecīgajām instancēm. Bez rokas, skulptūru iecienījuši knābju asināšanai bija vietējie putni, lielākie bojājumi skāruši ausis un skulptūras pirkstus.

Skulptūra, kas augstumā sasniedz nepilnus 4,5 metrus, nav ikdienas kravas pārvadājums Ņemot vērā, ka skulptūra tika izgatavota no putuplasta un laikapstākļi to nebija saudzējuši, projektam bija jāpieiet ar īpašu rūpību. Zālājam tika izmantoti gumijoti paklāji, lai tehnika nesabojātu krastmalas promenādes ainavu. Nocelšanas laikā, daļēji tika ierobežota gājēju un velosipēdistu kustība, lai netraucētu apkārtējo drošībai.

Ar laiku skulptūra savu stabilitāti bija daļēji zaudējusi, tādēļ to pārvietoja lēni un piesardzīgi. Demontāžas procesā ar celtņa palīdzību uz tilta balsta tika nogādāts mākslinieks un palīgi, kas veiksmīgi atdalīja konstrukcijas, kas noturēja skulptūru. Tam sekoja iepriekš izplānota skulptūras nocelšana ar celtņa palīdzību, ko novietoja uz speciālas kravas automašīnas piekabes. Rīgas satiksmes pavadībā un tumsas aizsegā tā mēroja ceļu līdz mākslinieka darbnīcai, radot izbīli Rīgas naksnīgās dzīves baudītājos. Par skulptūras tālākiem plāniem vēl nav skaidri zināms, taču mākslinieks apgalvo, ka tā tiks restaurēta, kā arī interesi par mākslas darbu ir izrādījusi Lietuva. Ursus Forwarding atbalsta mākslas brīvību, tādēļ ar lepnumu ņēmām dalību šajā projektā.

Mūsu kolēģi joprojām jūsmo par gandarījumu, kas bijis mirklī, kad statuja atstāja savu vietu uz balsta – visa projekta plānošana, organizēšana un detaļu paredzēšanas kulminācijas brīdī. Mēs ceram ņemt dalību arī citos Latvijas vides izdaiļošanas projektos!

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Izklaide Cinovskas vadībā televīzijas kanāls PBK piedāvās saturu latviešu valodā

Par "Pirmā Baltijas kanāla" (PBK) radošo direktori kļuvusi Žaklīna Cinovska, un no 27.septembra telekanāls skatītājiem piedāvās saturu latviešu valodā, aģentūru LETA informēja Cinovska.

Izklaide Izveidota galda spēle par Latvijas Neatkarības karu

Sadarbojoties Latvijas Kara muzejam, SIA "Brain Games Publishing" un Aizsardzības ministrijai, tapusi galda spēle "Latvijas Neatkarības karš 1918 - 1920", kuras spēlētājiem būs iespēja izzināt Latvijas vēsturi un "cīnīties par valsts neatkarību", aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrija.

Izklaide Neticami! Veikals Rīgā paziņo, ka visu preci atdod bez maksas

Rīgā, Cēsu ielā 23, ir veikals, kurā visas tajā esošās pārdošanā izliktās preces iespējams iegūt pilnīgi bez maksas.

Izklaide Ventspils 2.vidusskolā pašlaik klātienē mācās tikai 1.-4.klase

Ventspils 2.vidusskolā pašlaik klātienē mācās tikai 1.-4.klase, jo pārējie skolēni atklāto Covid-19 gadījumu dēļ atrodas karantīnā, preses konferencē atklāja pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij").

Lasiet arī

Sabiedrība Ap 1200 Valkas iedzīvotāju deklarējušies Igaunijā, paziņo pilsētas mērs

Pašlaik Igaunijā ir deklarējušies ap 1200 Valkas iedzīvotāju, intervijā Latvijas Radio lēsa Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Pasaule Sociālās vietnes TikTok aktīvo lietotāju skaits pasaulē pārsniedzis miljardu

Sociālā platforma "TikTok" pirmdien paziņoja, ka tās aktīvo lietotāju skaits pasaulē ir pārsniedzis miljardu.

Sabiedrība Aktīvisti vēlas velo un sabiedriskā transporta joslu izveidi arī Brīvības ielā

Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" ir iesniegusi Rīgas domē iniciatīvu par velojoslu un sabiedriskā transporta joslu ierīkošanu Brīvības ielā, kuru parakstījuši ap 3300 iedzīvotāji, informēja apvienībā.