• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Rīgas Zooloģiskajā dārzā top unikāla pilsētas pļava, svētdien - pirmā talka

Teksta izmērs Aa Aa
Izklaide
LETA 20:04, 09.09.2021

Svētdien, 12.septembrī, plkst.13 Rīgas Zooloģiskajā dārzā notiks projekta "Pilsētas pļavas" pirmā pļavas ierīkošanas talka, informēja Latvijas Dabas fonda komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.Talkā piedalīsies Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP), Rīgas Zoodārza valdes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis un LDF padomes locekle Inga Račinska.

Brizga-Kalniņa norādīja, ka ar šo pasākumu tiks atklāta projekta "Pilsētas pļavas" talku sezona, kas visu rudeni noritēs 20 Rīgas vietās, sadarbojoties ar apkaimju biedrībām un vietējiem iedzīvotājiem.

Projekta mērķis ir veidot ziedošas un daudzveidīgas pļavas pilsētvidē, tā bagātinot pilsētas bioloģisko daudzveidību un iepazīstinot iedzīvotājus ar pļavu kā ekosistēmu. Zoodārza pļava citu plānoto pilsētas pļavu vidū izceļas ar to, ka tās izveide notiek vietā, kur pļava iepriekš nav bijusi un tajā tiek izmantotas dažādas inovatīvas metodes, tāpēc šo pļavu var dēvēt par unikālu dabas atjaunošanas eksperimentu, piebilda Brizga-Kalniņa.

Pļavai atvēlētā teritorija Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā atrodas pie Latvijas abinieku un rāpuļu mājā izvietotās kameņu ekspozīcijas un parādīs dabisko pļavu daudzveidību, jo tajā apvienosies augi no dažādiem pļavu biotopiem. Lai to panāktu, izmantotas gan tradicionālas, gan inovatīvas dabisko zālāju atjaunošanas metodes.

Kā stāstīja LDF pārstāve Brizga-Kalniņa, jaunizveidojamā zālāja zemāko slāni veido no Vītiņu pļavām pie Liepājas pārnesta dabiskā zālāja velēna ar daudzveidīgu augu sugu sastāvu. Savukārt zālāja augstākajā daļā izkliedēta augsne no aizsargājamo ainavu apvidus Ziemeļgauja Valkas novadā, kas satur bagātīgu īpaši aizsargājamo biotopu sēklu banku.

Šie sagatavošanās darbi tika veikti jau augustā, bet talkas laikā Zoodārza pļavā tiks iesēts sausām pļavām raksturīgais sugu maisījums. Darbi pie pļavas izveides turpināsies arī pēc talkas, LDF kopīgi ar Zoodārzu uzraugot pļavas veidošanos, veicot uzturēšanas darbus un veidojot informatīvu ekspozīciju par pļavas augiem.

Pirmā pļavas augu ziedēšana būs vērojama jau nākamajā vasarā, bet kopumā pļava kā ekosistēma veidojas daudzu gadu garumā, līdz ar to Zoodārza apmeklētājiem būs iespēja sekot līdzi šim dabas procesam un priecāties par tādiem augiem kā Sibīrijas skalbes, lielziedu vīgriezes, ārstniecības pātaines, spradzenes, pļavas bitenes, vītolu staģes, krastkaņepes, pļavas vilkmēles un citiem.

LDF padomes locekle un "GrassLIFE" projekta vadītāja Inga Račinska uzsvēra, ka pilsētas pļavu iniciatīva ir īpaši būtiska un aktuāla laikā, kad ekosistēmu un dabas daudzveidības krīze pasaulē ir sasniegusi kritisko punktu.

Staķa ieskatā pilsēta nav tikai mūra ēkas un ielas. Cilvēkiem draudzīgā un dzīvesprieka piepildītā pilsētvidē ir arī zaļās zonas, rekreācijas un atpūtas vietas. "Rīga, pievienojoties LDF projektam, atbalsta īstu lauku pļavu ienākšanu pilsētvidē. Tas dod iespēju rīdziniekiem ieraudzīt dabisko pļavu savā ikdienā, kā arī pašiem piedalīties šo zaļo zonu uzturēšanā. Šī iniciatīva, līdzīgi kā daudzas citas, Rīgā sākas ar pašu apkaimju iedzīvotāju aktivitāti un vēlmi līdzdarboties savas apkārtnes labiekārtošanā," piebilda Rīgas mērs.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis norādīja, ka tāpat kā Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs katram asociējas ar Mežaparka ainavu un priedēm, dzīvnieku daudzveidība neatraujami saistīta ar augu daudzveidību, tāpēc zoodārza iesaistīšanās "Pilsētas pļavu" projektā ir likumsakarīga. "Galvenais iemesls neskaitāmu dzīvnieku sugu izzušanai ir piemērotas dzīves vides iznīcināšana un tas ir simboliski, ka viens no apdraudētākajiem biotopiem nu atradis vietu Zooloģiskajā dārzā," atzina Rudzītis.

Šoruden pilsētas pļavu ierīkošana sadarbībā ar apkaimju biedrībām un vietējiem iedzīvotājiem turpināsies 20 teritorijās Rīgas apkaimēs, kurās LDF ekspertu vadībā notiks zālāju dabiskošanas talkas, izmantojot dabisko pļavu sugu sēklu piesēšanu. Šīm teritorijām LDF eksperti arī sagatavos apsaimniekošanas plānu un sekos līdzi izmaiņām zālāju sugu sastāvā, lai izvērtētu pilsētas pļavu veidošanas sekmes un papildinātu zināšanu bāzi par savvaļas augu ieviešanu pilsētvidē.

Projekts tiek īstenots Sabiedrības integrācijas fonda finansētā projekta "Dabas interešu aizstāvība Latvijas Dabas fonda darbības ietvaros" sadarbībā ar projektu "GrassLIFE", ko finansē Eiropas Savienības LIFE programma.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Izklaide Cinovskas vadībā televīzijas kanāls PBK piedāvās saturu latviešu valodā

Par "Pirmā Baltijas kanāla" (PBK) radošo direktori kļuvusi Žaklīna Cinovska, un no 27.septembra telekanāls skatītājiem piedāvās saturu latviešu valodā, aģentūru LETA informēja Cinovska.

Izklaide Izveidota galda spēle par Latvijas Neatkarības karu

Sadarbojoties Latvijas Kara muzejam, SIA "Brain Games Publishing" un Aizsardzības ministrijai, tapusi galda spēle "Latvijas Neatkarības karš 1918 - 1920", kuras spēlētājiem būs iespēja izzināt Latvijas vēsturi un "cīnīties par valsts neatkarību", aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrija.

Izklaide Neticami! Veikals Rīgā paziņo, ka visu preci atdod bez maksas

Rīgā, Cēsu ielā 23, ir veikals, kurā visas tajā esošās pārdošanā izliktās preces iespējams iegūt pilnīgi bez maksas.

Izklaide Ventspils 2.vidusskolā pašlaik klātienē mācās tikai 1.-4.klase

Ventspils 2.vidusskolā pašlaik klātienē mācās tikai 1.-4.klase, jo pārējie skolēni atklāto Covid-19 gadījumu dēļ atrodas karantīnā, preses konferencē atklāja pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij").

Lasiet arī

Sabiedrība Ap 1200 Valkas iedzīvotāju deklarējušies Igaunijā, paziņo pilsētas mērs

Pašlaik Igaunijā ir deklarējušies ap 1200 Valkas iedzīvotāju, intervijā Latvijas Radio lēsa Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Pasaule Sociālās vietnes TikTok aktīvo lietotāju skaits pasaulē pārsniedzis miljardu

Sociālā platforma "TikTok" pirmdien paziņoja, ka tās aktīvo lietotāju skaits pasaulē ir pārsniedzis miljardu.

Sabiedrība Aktīvisti vēlas velo un sabiedriskā transporta joslu izveidi arī Brīvības ielā

Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" ir iesniegusi Rīgas domē iniciatīvu par velojoslu un sabiedriskā transporta joslu ierīkošanu Brīvības ielā, kuru parakstījuši ap 3300 iedzīvotāji, informēja apvienībā.