• Jadviga,
  • Laura
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Aktieri aicina domāt par mehānismu teātra mākslas atlabšanai

Teksta izmērs Aa Aa
Izklaide
LETA 17:28, 19.03.2021

Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), kultūras ministram Naurim Puntulim (NA) un Ministru kabinetam, kurā aicina Kultūras ministriju (KM) domāt par plānu un mehānismu teātra mākslas atlabšanai no Covid-19 krīzes.


Avots: LETA

Kā informēja LTDS pārstāvis Ričards Vorobjovs, vēstulē akcentēts, ka Latvijas kultūras dzīve gadu ir apstājusies, un mākslinieki saglabā radošo potenciālu un uztur profesionalitāti, tikai pateicoties valsts atbalstam un iestāžu vadītāju atbildīgam darbam.

Vēstulē, kuru LTDS vārdā parakstījis savienības valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis, norādīts, ka ilgstoša teātru dīkstāve nozīmē ne tikai ekonomisku strupceļu skatuves mākslas organizācijām, ņemot vērā, ka lielu daļu finansējuma nodrošina ieņēmumi no biļešu tirdzniecības, bet arī psihoemocionālo spriedzi radošo profesiju pārstāvjiem.

LTDS vērš uzmanību, ka ilgstoša teātru slēgšana neatgriezeniski ietekmēs arī teātra klātienes apmeklēšanas tradīcijas, kas atsauksies uz visu nozari un sabiedrības garīgo veselību pēc pandēmijas beigām. Savienības ieskatā, teātri ir pierādījuši spēju pielāgoties situācijai un strādāt ierobežotos apstākļos, ievērojot visus epidemioloģiskos nosacījumus, darbojoties klātienē no 2020.gada vasaras sākuma līdz novembra sākumam. Turklāt respektablos pētījumos apstiprināts, ka teātra apmeklējums ir viens no iedzīvotājiem drošākajiem pasākumiem pandēmijas laikā, uzsvēra LTDS.

Savienība pauda aicinājum KM blakus finansiālā atbalsta mehānisma modeļa izstrādei kapitālsabiedrību un citu profesionālo iestāžu darbības stabilizēšanai domāt par plānu, kādā sākt detalizēti analizēt šī brīža situāciju un veidot mehānismu atlabšanai pēc krīzes. LTDS ieskatā, tas nepieciešams, lai, sasniedzot zināmu sabiedrības vakcinācijas līmeni vai ievērojot jau apstiprinātos drošības pasākumus, maksimāli ātri atsāktu valsts, pašvaldību un nevalstisko teātru darbību, tos atverot vismaz daļējam publikas apmeklējumam.

Atsaucoties uz KM izveidotās darba grupas, kas, sadarbojoties ar epidemiologiem, gatavo plānu "garā Covid-19" apstākļiem un iziešanai no tā, jau izdarītiem secinājumiem, LTDS lūdza pievērst uzmanību vairākiem būtiskiem secinājumiem.

Pirmkārt, lai nozares atvēršana notiktu plānoti, nevis situitīvi un pasākumos būtu iespējams ievērot drošības pasākumus, tiem būtu jābūt iepriekš zināmiem, lai būtu laiks tiem sagatavoties un ieviest. LTDS atgādināja, ka kultūras nozare darbojas pēc inerces principa, tāpēc nepieciešams savlaicīgi - vismaz divi mēneši iepriekš - vienoties par šiem noteikumiem, kuri tiks ievēroti.

Otrkārt, LTDS atzīmēja, ka, apkopojot aktuālo informāciju par dažādu valstu "iziešanas" stratēģijām, savienība arīdzan aicināja ņemt vērā divus vācu pētījumus - Maksa Planka institūta pētījumu "Covid-19 aerosola pārnešanas un infekcijas riska aprēķins iekštelpās" un Vācijas pasākumu nozares sadarbībā ar pētniekiem izstrādāto "Manifest Restart", kas paredz integrētu pieeju apmeklētāju pakāpeniskai atgriešanai.

LTDS norādīja, ka pētījumi balstīti uz risku novērtēšanas metodiku individuālām vietām un individuāliem pasākumiem. Savienības ieskatā, šis ir ceļš, kuru tā saredz kā iespējamo risinājumu "garajam Covid-19", proti, vērtēt individuālu vietu jeb individuālu pasākumu riskus un uz tiem balstīt pasākumu nozares atvēršanu, nevis noteikt horizontālus vispārējus nozares ierobežojumus. LTDS uzsvēra, ka norises vietas ir dažādas, pasākumu raksturs ir dažāds un attiecīgi arī nozares atvēršana būtu tam jāpakārto.

"Mēs lūdzam politisku atbalstu kultūras nozares, īpaši profesionālo teātru un koncertorganizāciju centieniem nepazaudēt saikni ar skatītājiem, kā arī iestāties par profesionālās kultūras nozares prioritāro lomu sabiedrības atveseļošanas procesā, kas prognozējams un sekos pēc Covid-19 paguruma," akcentēts LTDS vēstulē.

LETA jau rakstīja, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai no 9.novembra līdz 6.aprīlim Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Izklaide Arī Režisoru ģildes galveno balvu iegūst Hloja Džao par filmu Nomadland (+VIDEO)

ASV Režisoru ģildes šā gada galveno balvu sestdien ieguva Hloja Džao par filmu "Nomadland" ("Klejotāju zeme").

Izklaide Aktieris Zāle pārsūdzēs sev nelabvēlīgo spriedumu strīdā ar Dailes teātri

Aktieris Kaspars Zāle grasās pārsūdzēt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu, ar kuru noraidīta viņa civilprasība pret Dailes teātri par vidējās izpeļņas un morālā kaitējuma atlīdzināšanu, aģentūrai LETA pavēstīja aktieris.

Izklaide Valsts prezidents piešķīris Cildinājuma rakstu muzikologam Klotiņam

Valsts prezidents Egils Levits ir piešķīris Cildinājuma rakstu muzikologam Arnoldam Laimonim Klotiņam, informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Izklaide Račs atcēlis iepriekš jau daudzkārt pārcelto jubilejas koncertu Liepājā

Mūziķis un dzejnieks Guntars Račs ir atcēlis 24.aprīlī plānoto 55 gadu jubilejas koncertu Liepājā, informēja izdevniecības "Micrec" pārstāve Līga Zemdega.

Lasiet arī

Sabiedrība Eksperts: videonovērošanas tīkls var izrādīties nevajadzīga naudas izsviešana

Ideja par vienotu visas valsts videonovērošanas tīklu nav slikta, tomēr ir vairākas nianses, kuras šo projektu var padarīt par milzīgas naudas nevajadzīgu izsviešanu, aģentūrai LETA atzina apsardzes kompānijas SIA "Koblenz drošība" valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks.

Sabiedrība Pie Cēsu vakcinācijas centra "dzīvā rinda" jau ir piepildīta un slēgta

Svētdienas rītā pie masu vakcinācijas centra Cēsīs "dzīvajā rindā" stāvošo cilvēku skaits jau pirms centra atvēršanas pārsniedza solīto pieejamo pošu skaitu, tāpēc neilgi pēc plkst.8 rinda tika slēgta, novēroja aģentūra LETA.

Sabiedrība Rosina 2.martu noteikt par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu

"Nacionālās apvienības" Saeimas deputāti rosina veikt grozījumus likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", 2.martu nosakot par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu.