• Jadviga,
  • Laura
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Muzeji nemierā: Ir luksofora princips, bet kaut kas tiek haotiski vērts vaļā

Teksta izmērs Aa Aa
Izklaide
LETA 14:02, 26.02.2021

Latvijas muzeji drīzumā cer vērt durvis individuāliem apmeklētājiem, 24. februārī pēc tikšanās ar kultūras ministru Nauri Puntuli un Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāra vietnieku Uldi Zariņu atzinuši muzeju pārstāvji. Latvijas Muzeju biedrības (LMB) valdes locekle Elīna Vikmane norādīja, ka muzeji ir gatavi un vēlas vērt durvis apmeklētājiem, bet gaida ekspertu lēmumu, kad to darīt būtu atbildīgi, vēsta LSM.

Avots: LETA

Kā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja Elīna Vikmane, fakts, ka ierobežojumi tiek mīkstināti atsevišķās nozarēs, bet ne citās, muzeju pārstāvjiem radot apmulsumu. Vikmane norādīja:

“Kāpēc mums it kā ir šis luksofora princips, bet vienlaikus kaut kas tiek haotiski vērts vaļā, to neievērojot. Tad, protams, ka mēs kā muzeji sakām, ka mēs neesam epidemioloģiski nedrošākas publiskās telpas kā veikali vai skaistumkopšana.” Arī kultūras ministrs iepriekš izteicies līdzīgi, skaidrojot, ka situācijā, kurā noteiktie ierobežojumi tiek mīkstināti vienai nozarei, jārēķinās ar līdzīgām prasībām no citām nozarēm.

Vikmane uzsvēra, ka muzeji jau iepriekš pierādījuši, ka spēj ievērot stingru sanitāro protokolu. Šobrīd LMB saskaņošanai piedāvājot papildinātu sanitāro protokolu, kuru arī plānots vērtēt marta pirmajā nedēļā Kultūras ministrijas sarunās ar Veselības ministriju. Kā skaidroja Vikmane, muzeji šobrīd piedāvājot durvis vērt tikai individuāliem apmeklētājiem un apmeklētājiem no vienas mājsaimniecības. Jau iepriekš spēkā bijušais sanitārais protokols papildināts ar jaunām prasībām, piemēram, 25 kvadrātmetru platības nodrošināšanu uz vienu apmeklētāju un masku lietošanu. Darbu atsākt varētu tikai tie muzeji, kas spētu izpildīt sanitārā protokola prasības.

Tomēr LMB valdes locekle uzsvēra"ir redzams, ka saslimstība ar Covid-19 valstī šobrīd ir augsta un muzeju interesēs nav radīt “veselības katastrofu”, tāpēc muzeji gaidīs ekspertu viedokli par to, kad un kā iespējams drošā veidā atkal vērt durvis apmeklētājiem.

LMB arī aicina muzejus skatīt kā palīgus sabiedrības psiholoģiskās un emocionālās veselības uzlabošanā Covid-19 krīzes laikā. Vikmane skaidroja:

“Ir divi aspekti. Viens ir emocionālā labsajūta un psihoemocionālā sajūta. Mēs aicinām uz muzejiem skatīties nevis kā uz tādiem kājas piecirtējiem un pieprasītājiem, lai muzeji būtu vaļā, bet kā uz palīgiem, kas ļautu mazināt sabiedrības spriedzi un ļautu cilvēkiem mazliet atpūsties no tās ikdienas realitātes. [..] Arī starptautiskie Eiropas un pasaules ziņojumi aicina valdības skatīties uz muzejiem kā palīgiem šīs lietas novēršanā. Ir, piemēram, valstis, kurās muzeja apmeklējumu izraksta ārsts. [..]

Otrs būtisks faktors ir nevienlīdzības mazināšana. Daudz tiek runāts par attālināto, digitālo apmācību un vispār dzīvi, un šī plaisa palielinās, atstumtība palielinās. Savukārt muzeji atrodas faktiski visās apdzīvotās vietās, un biļetes cena ir patiešām ļoti pieticīga vai pat muzeji ir bez maksas, un tas ļautu novērst arī sociālo atstumtību. Man šķiet, šie divi aspekti ir ļoti svarīgi, un par to mēs ļoti maz runājam. Mēs runājam par epidemioloģiju un ekonomiku, bet nerunājam par to, ka cilvēks nesastāv tikai no sava fiziskā ķermeņa.”

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Izklaide Arī Režisoru ģildes galveno balvu iegūst Hloja Džao par filmu Nomadland (+VIDEO)

ASV Režisoru ģildes šā gada galveno balvu sestdien ieguva Hloja Džao par filmu "Nomadland" ("Klejotāju zeme").

Izklaide Aktieris Zāle pārsūdzēs sev nelabvēlīgo spriedumu strīdā ar Dailes teātri

Aktieris Kaspars Zāle grasās pārsūdzēt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu, ar kuru noraidīta viņa civilprasība pret Dailes teātri par vidējās izpeļņas un morālā kaitējuma atlīdzināšanu, aģentūrai LETA pavēstīja aktieris.

Izklaide Valsts prezidents piešķīris Cildinājuma rakstu muzikologam Klotiņam

Valsts prezidents Egils Levits ir piešķīris Cildinājuma rakstu muzikologam Arnoldam Laimonim Klotiņam, informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Izklaide Račs atcēlis iepriekš jau daudzkārt pārcelto jubilejas koncertu Liepājā

Mūziķis un dzejnieks Guntars Račs ir atcēlis 24.aprīlī plānoto 55 gadu jubilejas koncertu Liepājā, informēja izdevniecības "Micrec" pārstāve Līga Zemdega.

Lasiet arī

Sabiedrība Arvien biežāk vecāki šķiroties nespēj vienoties par bērna aizgādību

Ievērojami ir pieaugusi nepieciešamība sagatavot bāriņtiesu atzinumus lietās, kad vecāki šķiršanās gadījumā nespēj vienoties par bērna saskarsmes un aizgādības tiesībām, apkopojot bāriņtiesu sniegto informāciju par darbu aizvadītajā gadā, secinājusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI).

COVID-19 Latvijā turpina augt Covid-19 saslimstības rādītājs

Aizvadītajā diennaktī Latvijā atklāti kopumā 337 Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par piecu sasirgušo nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.

Sabiedrība Eksperts: videonovērošanas tīkls var izrādīties nevajadzīga naudas izsviešana

Ideja par vienotu visas valsts videonovērošanas tīklu nav slikta, tomēr ir vairākas nianses, kuras šo projektu var padarīt par milzīgas naudas nevajadzīgu izsviešanu, aģentūrai LETA atzina apsardzes kompānijas SIA "Koblenz drošība" valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks.