• Leonīda,
  • Leonīds
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pētījums: Upes nēģu patēriņš pārtikā Latvijā ir ievērojami lielāks nekā Lietuvā

Teksta izmērs Aa Aa
Izklaide
LETA 14:32, 30.09.2020

Upes nēģu patēriņš pārtikā Latvijā ir ievērojami lielāks nekā Lietuvā, liecina Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "BIOR" (BIOR) veiktais pētījums par upes nēģu populāciju Kurzemes, Telšu un Klaipēdas novados.


Avots: LETA

Kā aģentūrai LETA norādīja BIOR sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Dimante, pētījuma aktualitāti noteica nēģu skaits, kas pēdējā desmitgadē būtiski ir samazinājies upju aizsprostu dēļ, ko radījuši cilvēki, piemēram, Papes fabrikas aizsprosti pietekām Rīvā, Lubes dzirnavas Rojas upē un citi šķēršļi. Vadošie zinātnieki pētījumā sekoja līdzi zvejnieku noķerto nēģu skaitam, veica nēģu populācijas veicināšanu, pārceļot vaisliniekus pār aizsprostiem upēs, kā arī papildināja upju biotopus ar nēģu kāpuriem.

Dimante pauda, ka pētījumā secināts, ka upes nēģis ir nozīmīgākā suga Latvijas iekšējos ūdeņos. Tieši nēģi sastāda ceturto daļu no kopējā nozvejoto zivju daudzuma, tikai pēc tam seko plauži un līdakas. Gada lielākās nozvejas parasti tiek reģistrētas novembrī un decembrī.

Tāpat pētījumā veikts arī sociālekonomisks novērtējums par nēģu nozīmi abās kaimiņvalstīs, kultūrvēsturisko mantojumu un to patēriņu pārtikā. Secināts, ka nēģu resursu pieejamība Latvijas ūdeņos ir ierobežota, tomēr Kurzemē nēģu zveja ir svarīga gan saimnieciskā, gan tradicionālo vērtību saglabāšanā. Zvejas sezonā tie sniedz papildu ienākumus zvejniekiem. Turklāt, lai arī nēģu zvejā un apstrādē tiek izmantoti mūsdienīgi materiāli, pati nodarbe ir saglabājusi vēsturisko pieeju, atklāja BIOR pārstāve.

Viņa atzīmēja, ka, salīdzinot Latvijas un Lietuvas nēģu krājumus un to nozveju, pētnieki secināja, ka kaimiņzemes zvejnieki noķer tikai sešas līdz septiņas tonnas nēģu gadā, kamēr Kurzemes zvejnieku lomi svārstās no 14 līdz 30 tonnām gadā. Turklāt, kā liecina pētījuma rezultāti, lietuviešiem nēģu ēšanas tradīcijas ir gandrīz zudušas un tikai nedaudzi tos lieto uzturā. Kaimiņvalsts pārstāvji labprātāk izvēlas ikdienas uzturā salakas, kas ir daudz populārākas un augstāk novērtētākas zivis nekā nēģi. Arī nozvejoto nēģu cenas abās valstīs būtiski atšķiras, tāpēc Lietuvas zvejnieki tos labprātāk pārdod Latvijas uzņēmējiem.

Vienlaikus Dimante pauda, ka Lietuvā uzsver - lai atjaunotu kultūrvēsturiskās tradīcijas un ieviestu nēģus ikdienas ēdienkartē, nepieciešams mērķtiecīgs darbs. Patlaban tikai viens restorāns Lietuvā, kas turpina tradīcijas un savā ēdienkartē iekļāvis svaigus nēģus, kurus piedāvā un pasniedz viesiem.

BIOR pārstāve informēja, ka pētījumā piedalījās pētnieki no BIOR, Klaipēdas universitātes Lietuvā un Lietuvas dabas fonda pārstāvji. Ar pētījumu iespējams iepazīties institūta BIOR mājas lapā www.bior.lv.

Pētījums veikts ar Zinātniskās un vides aizsardzības organizācijas no Latvijas un Lietuvas projektā "Pārrobežu nēģu krājumu novērtēšana un apsaimniekošana Lietuvā un Latvijā" Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.

BIOR ir starptautiski konkurētspējīgs valsts nozīmes pētniecības centrs, kas izstrādā inovatīvas pētniecības metodes, rada jaunas praktiski pielietojamas zināšanas sabiedrības un vides veselības, pārtikas, zivsaimniecības un veterinārmedicīnas zinātņu jomā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Izklaide VIDEO. Dailes teātrī izrāde Elpa noslēdzas ar ko neticamu - īstu bildinājumu!

Otrdien pavisam negaidīti Dailes teātrī noslēdzās izrāde "Elpa" - viens no skatītājiem kāpa uz skatuves, lai spertu kādu ļoti drosmīgu soli. Proti, teātra publikas priekšā viņš bildināja savu mīļoto.

Izklaide VIDEO. Aminatai piedāvāts palielināt krūtis ar silikonu. Ko viņa par to saka?

Foto: facebook.com/aminata.savadogo / 9Vīri Toms Norde

Dziedātāja Aminata dalījusies savā pieredzē, atklājot, kāds bijis vismuļķīgākais reklāmas piedāvājumus, kādu viņa jebkad saņēmusi.

Izklaide Aktrise Rēzija Kalniņa devusies veikt DNS testu. Par ko viņai ir bažas?

Aktrise Rēzija Kalniņa atklājusi, kāpēc viņa veikusi ģenētisko testu un vēlējusies izpētīt savu DNS.

Izklaide Positivus šefs Majors: Izklaides nozare apturēta, nekā nebūs vismaz līdz vasarai

Izklaides pasākumu nozares darbība joprojām ir apturēta, tāpēc mēs plānojam lūgt valsts un valdības atbalstu, teica koncertaģentūras "PositivusMusic" vadītājs, koncertzāles "Palladium" līdzīpašnieks Ģirts Majors.

Lasiet arī

Sabiedrība Uz Rīgas domes terases izvietos bišu stropus

Lai veicinātu zaļās domāšanas un ekoloģisko projektu attīstību pilsētā, trešdien, 17.jūnijā, uz Rīgas rātsnama 3.stāva āra terases simboliski tiks izvietoti trīs bišu stropi, informē pašvaldībā.

Sabiedrība Uz Rīgas Latviešu biedrības jumta izvietos 20 bišu saimes

Rīgas Latviešu biedrība jau trešo gadu uz sava nama jumta Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laikā izvietos 20 medus bišu saimes, aģentūru LETA informēja šī projekta vadītāja Marija Heislere-Celma.

Sabiedrība Vides organizācijas aicina parakstīt petīciju bišu glābšanai

Latvijas Dabas fonds, Pasaules dabas fonds, Ekodizaina kompetences centrs, kā arī Latvijas Biškopības biedrība aicina parakstīt petīciju, kas pieprasa Eiropas Savienībā (ES) pakāpeniski samazināt sintētisko pesticīdu lietošanu, aģentūru LETA informēja organizāciju pārstāvji.