• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Latvijā koksnes trūkums un mežizstrādes cenu kāpums

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 17:30, 21.09.2022

Šogad augustā bija izteikts koksnes iztrūkums un mežizstrādes izmaksu kāpums, kas papildus ģeopolitiskajai situācijai saistīts ar degvielas sadārdzinājumu un nepietiekamu darbaspēka pieejamību, liecina meža izsoļu sistēmas Latvijā "E-silva" apkopotā informācija.


Publicitātes foto.

Šobrīd ir novērojams koksnes un īpaši granulu iztrūkums Eiropā. Tāpēc pagaidām nav gaidāms, ka koksnes cenas varētu atgriezties pirmskara perioda līmenī, kad tā bija zemāka, liecina "E-silva" ekspertu prognozes.

Tā kā šobrīd ir stājušās spēkā Eiropas Savienības (ES) sankcijas, kas ierobežo koksnes izstrādājumu piegādi no Krievijas un Baltkrievijas, veidotie uzkrājumi noliktavās palēnām sāk tukšoties.

Tomēr "E-silva" norāda, ka tas nenotiek tik ātri, kā bija gaidīts, jo, ņemot vērā straujo inflāciju un kreditēšanas procentu likmju kāpumu, uzņēmumi kavējas uzsākt jaunus būvniecības projektus.

Vienlaikus līdz ar mežizstrādes straujo pieprasījuma kāpumu parādījies izteikts mežizstrādātāju trūkums nozarē - ir izveidojies "pudeles kakls" izstrādes sektorā. Cirsmu piedāvājums ir liels, bet zāģēšanas un pievešanas pakalpojumu pieejamība sarūk, un ir zāģētavas, kurām apaļkoki pietrūkst. Līdz ar to cenas cirsmu izstrādei ir sasniegušas jaunus augstumus.

Tomēr "E-silva" skaidroja, ka rudens laikapstākļi var ieviest izmaiņas - daudzas meža teritorijas lietus un mitruma dēļ var būt nesasniedzamas izstrādei. Tādējādi konkurence mežizstrādātāju vidū var palielināties sausākos apvidos, kas varētu pozitīvi ietekmēt pakalpojuma un līdz ar to cirsmu gala cenu.

LETA jau ziņoja, ka, pēc "E-silva" apkopotās informācijas, egles zāģbaļķu cenas augustā palielinājušās par 4%, bet priedes - par 7%. Tāpat, salīdzinot ar vasaras sākumu, par 25% ir palielinājušās bērza papīrmalkas cenas, bet egles un priedes papīrmalka - par 5,8%.

"E-silva" ir meža izsoļu platforma Latvijā, kas darbojas kā nozari vienojoša meža pārdošanas sistēma, kurā mežizstrādes uzņēmumi, vietējie un ārvalstu investori, sacenšas par iespēju iegādāties koku ciršanas tiesības un meža īpašumus. Uzņēmums pēdējo septiņu gadu laikā nostiprinājis pozīcijas Latvijas un ārvalstu klientu vidū. "E-silva" uzturētājs ir Latvijas pilna servisa meža apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Forest Mentor Group".

"Forest Mentor Group" apgrozījums 2021.gadā bija 423 131 eiro, kas ir vairāk par 2,4 reizēm nekā 2020. gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga 2,8 reizes un bija 25 966 eiro. Kompānija "Forest Mentor Group" reģistrēta 2015. gadā, un tās pamatkapitāls ir 3000 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Silva Šnikere (90%) un Normunds Valts Štolcers (10%).

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Valdība sniegs papildu atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmējiem ziemas sezonā

Valdība otrdien, 26. septembrī, atbalstīja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, iekļaujot tajā papildu atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un uzņēmumiem gaidāmajā ziemas sezonā.

Ekonomika Latvijā 49% iedzīvotāju uzskata 1 un 2 centu monētas nav nepieciešamas

Latvijā veiktajā atpaujā 49% iedzīvotāju atbalsta viena un divu centu monētu izņemšanu no apgrozības, kamēr pretējās domās ir 43% iedzīvotāju, liecina Latvijas Bankas publiskotā jaunākā "Maksājumu radara" dati.

Ekonomika PTO ģenerāldirektore: Pasaule virzās uz globālu recesiju

Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) ģenerāldirektore Ngozi Okondžo-Iveala otrdien brīdināja, ka pasaule virzās pretī globālai recesijai, ņemot vērā vairākas vienlaicīgas krīzes.

Ekonomika Piena cenas Latvijā - Zemkopības ministrija sniegusi jaunāko informāciju

Svaigpiena iepirkuma cena šogad jūlijā Latvijā bija 49,61 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 2,1% vairāk nekā jūnijā, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju svaigpiena iepirkuma cena pieaugusi par 63%, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta jaunākie dati.

Lasiet arī

COVID-19 Reģistrēti 1793 jauni Covid-19 gadījumi

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1793 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Jautājam speciālistam. Ko darīt ar iepelējušu maizi?

Iepērkos reizi nedēļā, jo biežāk uz veikalu netieku. Dzīve iemācījusi nebūt izšķērdīgam. Esmu redzējis kā tēvs nedaudz iepelējušu maizi (tieši pelējuma vietu) nogriež un lieto uzturā un par savu veselību nesūdzas. Bet tagad klausos, ka pelējuma sēne ir bīstama veselībai. Vai tas atbilst patiesībai?

Arnolds

Ekonomika Un atkal ASV gatavo 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai

Savienotās Valstis gatavo jaunu 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai, otrdien atklājušas ASV amatpersonas.