• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Gada otrajā pusē prognozē nopietnu ekonomikas bremzēšanos

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:38, 17.09.2022

Gada otrajā pusē sagaidāma nopietna ekonomikas bremzēšanās, sestdien uzrunā partijas "Vienotība" kongresā sacīja Eiropas Komisijas izpildviceprezidents Valdis Dombrovskis (JV).Viņš pauda, ka Krievijas iebrukums Ukrainā ir izraisījis lielāko ģeopolitisko krīzi kopš Otrā Pasaules kara.

"Šis karš ir uzlicis lielu jautājuma zīmi tai pasaules kārtībai, kurā šobrīd dzīvojam un kura balstās uz daudzpusējās sadarbības modeli gan politikā, gan ekonomikā. Krievijas iebrukums Ukrainā ir kā atgādinājums, ka demokrātija un neatkarība nav pašsaprotamas, kā tās ir jāattīsta un jāstiprina ikdienā, un jābūt gataviem aizstāvēt kritiskā brīdī," sacīja Dombrovskis.

Viņš arī norādīja, ka īstermiņā un, iespējams, arī ilgtermiņā, liela loma politikā būs drošības jautājumiem.

"Latvijai, kā NATO dalībvalstij, protams, ir drošības garantijas. Tomēr arī jāapzinās, ka ar tādu agresīvu kaimiņvalsti kā Krievija, Latvijai būtiski jākāpina arī savas aizsardzības spējas. Aizsardzības budžeta pieaugums un obligātā militārā dienesta atjaunošana ir tikai pirmie soļi šajā virzienā. Vienlaikus ir vajadzīga prasmīga ārpolitika, lai kritiskā brīdī valstij būtu arī nepieciešamais starptautiskais atbalsts," minēja Dombrovskis.

Viņš atzīmēja, ka ir jāsniedz viss nepieciešamais atbalsts Ukrainai, lai tā spētu aizstāvēt sevi un uzvarēt karā, tostarp jāsniedz politiskais, finansiālais, militārais un humanitārais atbalsts, pie kā strādā arī Eiropas Komisijā - pagājušajā nedēļā Eiropas Savienības dalībvalstis atbalstīja nākamo piecu miljardu eiro makrofinansiālās palīdzības piešķiršanu Ukrainai.

Tāpat Dombrovskis norādīja, ka gan Eiropas, gan Latvijas ekonomika šobrīd piedzīvo jaunus satricinājumus.

"Mēs pakāpeniski atguvāmies no Covid-19 krīzes, kad Krievijas agresija pret Ukrainu ekonomiku atkal nobremzēja. Redzam pieaugošu spriedzi enerģijas sektorā, kas savukārt strauji velk līdzi kopējo inflācijas līmeni. Šā gada pirmajā pusē vēl bija vērojama samērā strauja ekonomikas izaugsme, tomēr gada otrajā pusē ir sagaidāma nopietna ekonomikas bremzēšanās. Tuvākajos mēnešos ļoti aktuāli būs enerģētiskās drošības jautājumi," sacīja Dombrovskis, piebilstot, ka ekonomiku negatīvi ietekmē arī piegāžu ķēžu pārrāvumi un krītošie noskaņojuma rādītāji.

Dombrovskis uzsvēra, ka esošajā situācijā stratēģiskais virziens gan Eiropā, gan Latvijā ir skaidrs - pēc iespējas ātrāka atteikšanās no Krievijas fosilajiem kurināmajiem un energoneatkarības nodrošināšana. Tostarp maksimāli lietderīgi jāizmanto pieejamais Eiropas Savienības finansējums gan fondu, gan Ekonomikas atjaunošanas un noturības plāna un "RePowerEU" programmas ietvaros.

Tāpat Dombrovskis minēja, ka ir jāstrādā pie sociālās nevienlīdzības mazināšanas pasākumiem un pie atbalsta mazāk aizsargātajām sabiedrības daļām, kas īpaši aktuāli ir šobrīd, gan uz kopējā inflācijas pieauguma fona, gan tuvojoties jaunajai apkures sezonai.

Viņš piebilda, ka šonedēļ Eiropas Komisija nāca klajā ar jaunu priekšlikumu paketi enerģētiskās krīzes risināšanai. Piedāvātā pakete paredz pasākumus elektroenerģijas patēriņa mazināšanai, ieņēmumu griestus tiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri reālās izmaksas ir zem pašreizējām cenām, kā arī solidaritātes iemaksu no virspeļņas, ko tagad gūst fosilo energoresursu uzņēmumi. Ieņēmumus, kas pārsniedz noteiktos griestus, kā arī solidaritātes iemaksu dalībvalstis varēs izmantot, lai palīdzētu enerģijas patērētājiem samazināt rēķinus. Tāpat dalībvalstīm būs iespēja noteikt regulētas elektroenerģijas cenas ne tikai mājsaimniecībām, bet arī mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

"Kamēr būs spēkā ārkārtas pasākumi enerģijas tirgū, Eiropas Komisija sagatavos priekšlikumus strukturālai elektroenerģijas tirgus reformai, atsakoties no elektroenerģijas cenu sasaistes ar dabasgāzes cenām," pauda Dombrovskis.

Tāpat viņš atzīmēja, ka, neraugoties uz straujajām ģeopolitiskajām izmaiņām, joprojām aktuāls ir jautājums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju nākotnē. "Tā būs atkarīga no tā, cik veiksmīgi iekļausimies pašreiz notiekošajos ekonomikas zaļās un digitālās transformācijas procesos. Ieguldījumi cilvēkkapitālā un pētniecībā un inovācijās būs izšķirošie faktori, kas noteiks, cik veiksmīgi Latvija spēs iekļauties būtiskākajās nākotnes vērtību ķēdēs," sacīja Dombrovskis.

Jau vēstīts, ka 14.Saeimas vēlēšanas paredzētas oktobra pirmajā dienā, sestdienā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Valdība sniegs papildu atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmējiem ziemas sezonā

Valdība otrdien, 26. septembrī, atbalstīja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, iekļaujot tajā papildu atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un uzņēmumiem gaidāmajā ziemas sezonā.

Ekonomika Latvijā 49% iedzīvotāju uzskata 1 un 2 centu monētas nav nepieciešamas

Latvijā veiktajā atpaujā 49% iedzīvotāju atbalsta viena un divu centu monētu izņemšanu no apgrozības, kamēr pretējās domās ir 43% iedzīvotāju, liecina Latvijas Bankas publiskotā jaunākā "Maksājumu radara" dati.

Ekonomika PTO ģenerāldirektore: Pasaule virzās uz globālu recesiju

Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) ģenerāldirektore Ngozi Okondžo-Iveala otrdien brīdināja, ka pasaule virzās pretī globālai recesijai, ņemot vērā vairākas vienlaicīgas krīzes.

Ekonomika Piena cenas Latvijā - Zemkopības ministrija sniegusi jaunāko informāciju

Svaigpiena iepirkuma cena šogad jūlijā Latvijā bija 49,61 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 2,1% vairāk nekā jūnijā, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju svaigpiena iepirkuma cena pieaugusi par 63%, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta jaunākie dati.

Lasiet arī

Veselība Jautājam speciālistam. Ko darīt ar iepelējušu maizi?

Iepērkos reizi nedēļā, jo biežāk uz veikalu netieku. Dzīve iemācījusi nebūt izšķērdīgam. Esmu redzējis kā tēvs nedaudz iepelējušu maizi (tieši pelējuma vietu) nogriež un lieto uzturā un par savu veselību nesūdzas. Bet tagad klausos, ka pelējuma sēne ir bīstama veselībai. Vai tas atbilst patiesībai?

Arnolds

Ekonomika Un atkal ASV gatavo 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai

Savienotās Valstis gatavo jaunu 1,1 miljarda dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai, otrdien atklājušas ASV amatpersonas.

Pasaule Viesuļvētra Īens atstāj Kuba bez elektrības

Kubu otrdien skārusi viesuļvētra "Īens", sagraujot elektroapgādes tīklu un izpostot tabakas laukus valsts rietumos.