• Oļegs,
  • Vineta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Haoss saules paneļu uzstādīšanā? Par uzraudzības trūkumu maksās patērētāji

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 16:08, 04.08.2022

Gatis Lazda, enerģētikas eksperts, SIA “Evecon” valdes loceklis

Šobrīd Latvijas tirgū pieprasījums pēc saules paneļu uzstādīšanas pārsniedz piedāvājumu. Kā jau tas parasti notiek līdzīgās situācijās – šādos apstākļos tirgū iesaistās arī dažādi šaubīgi uzņēmumi un ātras peļņas tīkotāji – nosacīti izsakoties, vakar likām bruģi, bet šodien uzstādām saules paneļus.Taču patiesie cietušie šajā situācijā būs patērētāji – saņemot nekvalitatīvus pakalpojumus saules paneļu uzstādīšanā viņi būs paši radījuši sev problēmas dzīvojamo ēku turpmākajā ekspluatācijā, bet ilgtermiņā tas radīs zināmas sabiedrības daļas negatīvu attieksmi pret saules paneļu uzstādīšanu.

Aprakstīšu gadījumu, kuru esmu redzējis personiski, jo tas notika ar manu kaimiņu. Viņš noslēdza līgumu ar Latvijas pazīstamāko enerģētikas uzņēmumu par saules paneļu uzstādīšanu. Ieradās uzstādītāju brigāde – divi latviešu valodu nesaprotoši kādas mūsu kaimiņvalsts pārstāvji, kas diez vai arī bija spējīgi izlasīt projekta dokumentāciju. Rezultāts – saules paneļu stiprinājumi saskrūvēti šķībi greizi ar celtniecības veikalā nopirktiem leņķīšiem tieši pie jumta seguma, nevis tādiem, kas paredzēti saules paneļu stiprināšanai, urbjot sabojāti mājas elektroinstalācijas kabeļi, invertors (viena no būtiskākajām saules paneļu sastāvdaļām, ierīce, kas paneļu radīto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā) brutāli piestiprināts ar dībeļnaglām un invertora iestatījumus klientam arī neviens nemāk ne paskaidrot, ne iestatīt, cietusi arī mājas fasāde un notekcaurules. Jumtam lai piestiprinātu vadus brutāli ieskrūvētas skrūves, kas paredzētas iekšdarbiem. Kopējais izskats – šausmīgs, bija jāgriežas pēc palīdzības pie apdrošinātāja, lai novērstu šādu “montāžas darbu” rezultātus. Ņemot vērā to, ka klientu uztverē atpazīstamākie uzņēmumi, ar kuriem tiek parasti noslēgti līgumi, vienlaikus arī ir visdārgākie, tad patiesībā par lielu naudu tiek nopirkta ļoti slikta kvalitāte.

Aprakstītais gadījums ilustrē visu ar saules paneļu uzstādīšanu radušos problēmu kopumu. Cilvēks, neslēdzot līgumu ar lielu un pazīstamu uzņēmumu par šāda pakalpojuma saņemšanu, ir pārliecināts, ka uzņēmuma atpazīstamais vārds un zīmols garantē saņemamā pakalpojuma kvalitāti. Taču patiesībā pakalpojuma kvalitāte ir atkarīga nevis no pazīstamiem zīmoliem, bet gan apakšuzņēmumiem, kas veic reālo saules paneļu uzstādīšanu. Pēc būtības elektroenerģijas tirgotāji, elektromateriālu tirgotāji ir tikai starpnieki nevis sistēmu instalatori, tie patur daļu no peļņas no katra objekta. Un šajā ziņā valsts ir pieļāvusi būtisku kļūdu – netiek veikta šo uzņēmumu licencēšana vai sertificēšana, sabiedrībai nav pieejami arī nekādi sertificēto (lasi – tādus, kas darbus paveic kvalitatīvi) šādus pakalpojumus sniedzošo uzņēmumu saraksti, netiek veikta nekāda uzraudzība par paveikto darbu kvalitāti. Tā kā saules paneļu uzstādīšanai uz privātmājas jumta nav vajadzīgs būvprojekts, tad nav arī noteiktu standartu, kā to vajadzētu darīt un nav arī dokumentācijas, pēc kuras varētu pārbaudīt montāžas kvalitāti.

Kāda ir izeja no šīs situācijas un kā klienti var nodrošināt adekvātu saņemto pakalpojumu kvalitāti, nevis par dārgu naudu nopirkt sev slikti funkcionējošus saules paneļus un tekošu jumtu jau nākošajā ziemā? Vieglas atbildes uz šo jautājumu nav jau aprakstīto pieļauto kļūdu dēļ. Ko var izdarīt? Pirmais, ko vajadzētu darīt – līgumu par saules paneļu uzstādīšanu slēdzot būtu jāpārliecinās, kāds apakšuzņēmums izpildīs montāžas darbus un kādas šo darbu kvalitātes garantijas ir iekļautas līgumā. Otrkārt, klientam noteikti vajadzētu pieprasīt, lai montāžas darbu veicēji uzrāda atbilstošu sertifikātu (kas satur elektroietaišu montāžu, kabeļliīnijās līdz 1kV, Elektrostaciju mikroģeneratoru montāža līdz 1kV, ēku elektroinstalācija līdz 1kV, Elektrotehniskās kontroles, vadības un automatizācijas sistēmas līdz 1kV)

Treškārt – pārliecināties publiski pieejamajās datu bāzēs – Lursoft, firmas.lv un līdzīgās, vai uzņēmums, kas sniedz jums pakalpojumu nav dibināts dažas nedēļas atpakaļ un vai tam nav nodokļu parādu – ilgāk tirgū strādājoši uzņēmumi parasti spēj nodrošināt arī nepieciešamo daru kvalitāti, atbilstoši maksāt darbu veicējiem un nomaksāt nodokļus, tādiem būtu dodama priekšroka. Ja uzņēmums pastāv pietiekami ilgu laiku, tad parasti tā mājas lapā var uzzināt arī par agrāk paveiktajiem darbiem un iepazīties ar tiem. Visbeidzot – ja finansiāli ir tāda iespēja, noteikto būtu vēlams piesaistīt būvuzraugu saules paneļu montāžas darbu uzraudzībai. Sertificēto būvuzraugu saraksts ir atrodams caur Būvniecības valsts kontroles biroja mājas lapu. Viss pārējais, diemžēl, ir atkarīgs no paša klienta vēlmes izglītoties un iedziļināties procesā, izpratnes par to, kā izskatās kvalitatīvs rezultāts. Diemžēl šīs zināšanas nav iegūstamas ne viegli, nedz arī lēti.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijā samazinās aizdevēju skaits, kuriem parādus neatdod norunātajā laikā

Pēdējo četru gadu laikā Latvijā par septiņiem procentpunktiem samazinājies aizdevēju skaits, kuriem parādus neatdod norunātajā laikā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ekonomika Igaunijas uzņēmums saules parkos Latvijā ieguldīs 30 miljonus eiro 2 gados

Igaunijas atjaunojamās enerģijas ražotājs SIA "Evecon", kas šobrīd aktīvi paplašina darbību visās Baltijas valstīs, saules parkos Latvijā plāno ieguldīt 30 miljonus eiro 2022.-2023.gadā, pirmdien informēja SIA "Evecon" valdes priekšsēdētājs Gatis Lazda.

Ekonomika Uzņēmējiem varētu atcelt OIK un kompensēt sadales tarifa izmaksas

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) un ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) pirmdien vienojās virzīt sadarbības sanāksmē atbalsta risinājumus uzņēmējiem - pilnībā atteikties no obligātās iepirkuma komponentes (OIK) piemērošanas un pilnībā kompensēt sadales tarifa izmaksas juridiskām personām, kā arī piedāvāt risinājumus energointensīviem uzņēmumiem, pavēstīja Reira padomniece Mudrīte Grundule.

Ekonomika Vācija patērētājiem ieviesīs nodevu par gāzi

Vācija pirmdien paziņoja, ka patērētājiem par gāzi tiks piemērota valsts nodeva, kas veidos 2,4 centus par kilovatstundu.

Lasiet arī

Pasaule Navaļnija komanda aicina Parīzi un Berni arestēt Putina ekssievas īpašumus

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija komanda trešdien pavēstīja, ka vērsusies pie Francijas un Šveices varasiestādēm ar aicinājumu arestēt Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušās sievas Ludmilas un viņas jaunā vīra Artura Očeretnija īpašumus.

Sabiedrība Pedagogu arodbiedrība vienojusies 19.septembrī sākt beztermiņa streiku

Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrības (LIZDA) plānotais pedagogu streiks sāksies 19.septembrī, pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Sabiedrība Valdība vienojusies par Tieslietu akadēmijas izveidi. Kas tā būs?

Valdība otrdien vienojās par Tieslietu akadēmijas izveidei nepieciešamo investīciju īstenošanu ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļu atbalstu.