• Oļegs,
  • Vineta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Meži tiek pārdoti trīs reizes lētāk par tirgus vidējo cenu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 11:51, 27.07.2022

Mežu īpašnieki, nezinot, kā objektīvi noteikt cenu, nereti pārdod mežus vidēji trīs reizes lētāk par tirgus vidējo cenu, pauda nekustamā īpašuma kompānijas "Latio" pārstāvji.Vienlaikus kompānijā norāda, ka grozījumi Ministru kabineta noteikumos, atļaujot cirst kokus ar mazāku diametru, veicinās darījumus ar mežu, bet jaunie nosacījumi situāciju pārdevējiem var padarīt vēl sarežģītāku, jo uzticamu avotu objektīvas cenas uzzināšanai ir ļoti maz.

"Latio" dati liecina, ka darījumu skaits ar meža un lauksaimniecības zemēm strauju lejupslīdi sāka piedzīvot pērn - ja 2020.gadā ar platību, kas lielāka par vienu hektāru, kopējas darījumu skaits bija ap 10 000, tad 2021.gadā tas samazinājās par vidēji 15%, bet 2022.gada pirmajā pusgadā jau par aptuveni 25% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu.

"Latio" to skaidro ar to, ka, pieaugot pieprasījumam pēc koksnes un tai sadārdzinoties, daži mežu īpašnieki labāk izvēlas pārdot cirsmu, nevis zemi ar mežu. Turklāt vairums pārdot gribētāju savus darījumus jau bija paspējuši realizēt iepriekšējos gados. Tikmēr pieprasījums aizvien pieaug, sekmējot cenu kāpumu, par ko pārdevēji nereti nebija informēti, realizējot īpašumus pārāk lēti. Īpaši izteikti tas bijis senioru grupā.

Šobrīd, paverot iespējas ieplūst tirgū mežiem, kuru audze vēl nav sasniegusi galvenās cirtes vecumu, darījumu skaits nenoliedzami atkal augs, prognozē "Latio" pārstāvji. Tomēr, nozares politikas veidotājiem nesākot mērķtiecīgi strādāt pie tā, lai meža segmenta darījumus padarītu caurskatāmākus, pastāv iespēja, ka pieaugs arī to mežu īpašnieku skaits, kas saņems neatbilstošu atlīdzību.

"Latio" tirgus analītiķe Ksenija Ijevleva informē, ka 2021.gadā meža cenas pieauga vidēji par 30% un atsevišķos gadījumos pat divkāršojās. Tomēr daudzi pārdevēji par to nav informēti un ir pārdevuši mežus ne tikai zem tirgus vērtības, bet nereti pat par trīs reizes zemāku cenu.

Pārdevēju zināšanu trūkumu par objektīvu meža cenu apliecina arī "Latio" izsoles rīka dati - minimālais pieaugums šādiem īpašumiem bijis 10%, vidējais 20%, kamēr augstākais sasniedzis pat 320% no pārdevēja sākotnēji prasītā.

Ijevļeva uzsver, ka tas ir satraucoši, īpaši, ja ņem vērā, ka enerģētikas krīze ir tikai pastiprinājusi pieprasījumu pēc malkas un kokmateriāliem kopumā. Tikmēr, atļaujot šobrīd cirst kokus ar mazāku diametru, tirgū ieplūst jauns meža segments, bet negodprātīgi uzpircēji var censties potenciālajiem pārdevējiem iestāstīt, ka tas radījis cenu dempingu, kaut gan tā noteikti nebūs.

Viņa norāda, ka mežu cenas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem - cik mežs ir vecs, mežaudzes sastāva un lokācijas. Kamēr pircēji meža vērtību apzinās ļoti labi, mazs ir to īpašnieku skaits, kas mežu cenās orientējas. Daudzi šādi darījumi tiek veikti, izmantojot iespēju pārdot meža zemi un mežaudzi atsevišķi, tādējādi slēdzot divus līgumus - vienu par meža zemes un otru par mežaudzes vai bioloģisko aktīvu pārdošanu -, nereti darījumi notiek arī skaidrā naudā.

Šajā gadījumā publiskajās datubāzēs tiks reģistrēts tikai darījums ar meža zemi. Tāpēc oficiālas, visaptverošas statistikas par Latvijas mežu cenām vienkārši nav, uzsver Ijevļeva. Tikmēr, piemēram, Igaunijā nozare ir sakārtota, un dati ir pieejami dažādos rakursos - pa reģioniem, pēc kvalitātes un tamlīdzīgi.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijā samazinās aizdevēju skaits, kuriem parādus neatdod norunātajā laikā

Pēdējo četru gadu laikā Latvijā par septiņiem procentpunktiem samazinājies aizdevēju skaits, kuriem parādus neatdod norunātajā laikā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ekonomika Igaunijas uzņēmums saules parkos Latvijā ieguldīs 30 miljonus eiro 2 gados

Igaunijas atjaunojamās enerģijas ražotājs SIA "Evecon", kas šobrīd aktīvi paplašina darbību visās Baltijas valstīs, saules parkos Latvijā plāno ieguldīt 30 miljonus eiro 2022.-2023.gadā, pirmdien informēja SIA "Evecon" valdes priekšsēdētājs Gatis Lazda.

Ekonomika Uzņēmējiem varētu atcelt OIK un kompensēt sadales tarifa izmaksas

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) un ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) pirmdien vienojās virzīt sadarbības sanāksmē atbalsta risinājumus uzņēmējiem - pilnībā atteikties no obligātās iepirkuma komponentes (OIK) piemērošanas un pilnībā kompensēt sadales tarifa izmaksas juridiskām personām, kā arī piedāvāt risinājumus energointensīviem uzņēmumiem, pavēstīja Reira padomniece Mudrīte Grundule.

Ekonomika Vācija patērētājiem ieviesīs nodevu par gāzi

Vācija pirmdien paziņoja, ka patērētājiem par gāzi tiks piemērota valsts nodeva, kas veidos 2,4 centus par kilovatstundu.

Lasiet arī

Sabiedrība Pedagogu arodbiedrība vienojusies 19.septembrī sākt beztermiņa streiku

Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrības (LIZDA) plānotais pedagogu streiks sāksies 19.septembrī, pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Sabiedrība Valdība vienojusies par Tieslietu akadēmijas izveidi. Kas tā būs?

Valdība otrdien vienojās par Tieslietu akadēmijas izveidei nepieciešamo investīciju īstenošanu ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļu atbalstu.

Sports Di Marija pēc iespaidīgās debijas Juventus iedzīvojies savainojumā (+VIDEO)

Argentīniešu uzbrucējs Anhels di Marija pēc debijas Itālijas A sērijas futbola kluba Turīnas "Juventus" rindās iedzīvojies savainojumā, otrdien paziņoja viņa pārstāvētais klubs.