• Dzelde,
  • Zelda,
  • Zenta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Vai varētu tikt mīkstinātas sankcijas Krievijas minerālmesliem?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 17:16, 26.06.2022

Gan Apvienoto Nāciju organizācija, gan ASV un Eiropas Savienība arvien skaļāk runā par to, ka, neskatoties uz Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā, pasaules tirgos ir jāatgriež gan Ukrainas ostās iestrēgušie graudi, gan minerālmēslojums no Krievijas, jo pretējā gadījumā pasauli apdraud vēl neredzēta dārdzības krīze un bads.Latvija pagaidām nav paudusi oficiālu nostāju šajā jautājumā, taču ir skaidrs, ka minerālmēslojuma cenu pieaugums Krievijai noteikto sankciju dēļ ir dramatisks un tas var ļoti nopietni un pat nāvējoši ietekmēt vienu no stabilākajām Latvijas biznesa nozarēm – graudkopību.

Aptaujātie graudkopības un ar to saistīto nozaru pārstāvji attiecībā pret sankciju atcelšanu minerālmēslojumam no Krievijas un Baltkrievijas ir izvairīgi, jo Latvijas valsts oficiālā nostāja ir maksimālu sankciju noteikšana agresoram Krievijai. Līdz ar to ir skaidrs, ka pirmajam signālam par Latvijas pievienošanos starptautisko organizāciju un pasaules lielvalstu iniciatīvai par sankciju atcelšanu minerālmēslojumam no Krievijas un Baltkrievijas apmaiņā pret Ukrainā arestēto graudu atbrīvošanu ir jānāk no valdības vai ļoti spēcīgiem viedokļu līderiem, piemēram, Latvijas Bankas.

Tomēr pagaidām lauksaimnieki varonīgi iztiek bez tik nepieciešamā minerālmēslojuma, jo lielākoties saglabājušies vēl iepriekšējā gada krājumi, kā arī ir cerība, ka karš un sankcijas beigsies ātrāk nekā izsīks minerālmēslojuma krājumi. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrēšs oficāli preses konferencē paziņojis, ka Ukrainā pārtikas ražošana un Krievijas ražotā pārtika un mēslojums ir jāatgriež pasaules tirgos, neskatoties uz karu.

“Pārtikas cenas ir rekordaugstā līmenī. Mēslošanas līdzekļu cenas ir pieaugušas vairāk nekā divas reizes, skanot trauksmes signālam visur. Bez mēslojuma kukurūzas un kviešu deficīts izplatīsies uz visām galvenajām kultūrām, tostarp rīsiem, un tas postoši ietekmēs miljardiem cilvēku Āzijā un Dienvidamerikā,” norādījis ANO ģenerālsekretārs, piebilstot, ka nākamais gads var būt pārtikas trūkuma gads.

ASV valdība mudina lauksaimniecības un kuģniecības kompānijas pirkt un vairāk pārvadāt Krievijas mēslošanas līdzekļus, jo bažas par sankcijām ir izraisījušas krasu piegāžu samazināšanos, veicinot globālās pārtikas izmaksu spirāli. ES un ASV ir iestrādājušas izņēmumus savos ierobežojumos attiecībā uz darījumiem ar Krieviju, lai atļautu tirdzniecību ar minerālmēsliem, kura galvenais piegādātājs pasaulē ir Krievija. Taču daudzi nosūtītāji, bankas un apdrošinātāji ir atturējušies no tirdzniecības, baidoties, ka viņi netīšām varētu pārkāpt noteikumus.

Ģirts Cēlājs, kura vadītais uzņēmums AS Fertilizer Group (ietilpst starptautiskie uzņēmumi NPK Expert un CTEX) nodarbojas ar minerālmēslu ražošanu uzskata, ka laikā, kad citas pasaules valstis un pat dažas Eiropas valstis turpina iepirkt minerālmēslojumu no Krievijas un Baltkrievijas, nepastāv tāda akūta nepieciešamība turēties pie sankcijām, "jo tādā veidā mēs kaitējam tikai sev un saviem lauksaimniekiem". Latvijas zemniekiem un īpaši graudu audzētājiem ir jāsaglabā konkurētspēja globālajā tirgū, kur visu nosaka cena un kvalitāte. Attieksmi pret notiekošo Ukrainā, kā arī savu atbalstu varam sniegt nekaitējot savām interesēm.

“Gāzes cenu iespaidā, daudzas pasaules ražotnes būtiski samazināja vai pat apstādīnāja slapekļa minerālmēslu ražošanu un to iekrātie daudzumi pasaules noliktavās pamazām beidzas. Tāpēc problēmu ir jārisina tagad, lai 2023 gadā mēs nesaskartos ar krīzi,” saka Cēlājs. Iespējams, šajā situācijā Eiropas Savienībai jāņem piemērs no Amerikas Savienotām valstīm, kura faktiski atcēla sankcijas Krievijas minerālmēsliem, iekļaujot tos vitāli svarīgo produktu sarakstā kopā ar lauksaimniecības produktiem, medikamentiem un medicīnas precēm.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe uzskata, ka šajā situācijā Latvijai, tāpat kā pārējās abām Baltijas valstīm, kā arī Somijai un Polijai, kas vistiešāk Krievijas tuvumu, nevajadzētu palikt kā muļķa pastarīšiem, kad pārējā pasaule atsakās no sankcijām, bet mēs joprojām paliekam stingri savās pozīcijās, ka sankcijas pret Krieviju jāievēro pilnā apmērā. ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels uzsvēris, ka ES sankcijas nav vērstas pret pārtiku un mēslošanas līdzekļiem. “Ikviens, kurš vēlas iegādāties Krievijas pārtiku un minerālmēslus, to drīkst darīt. Nav šķēršļu,” sacīja Borels, norādot, ka ekonomikas darbiniekiem ir jāzina – ir produkti no Krievijas, kas neietilpst sankciju darbības jomā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Kaļiņingradas tuvums aizbiedējis kuģotājus no Liepājas jahtu ostas

Liepājas jahtu ostā šī sezona ārvalstu viesu uzņemšanas ziņā ir diezgan pašķidra, šoreiz tam iemesls ir ģeopolitiskā situācija, iespējams, arī augstā degvielas cena, kas ievieš korekcijas ceļotāju plānos, spriež Liepājas jahtu ostas vadītājs Kārlis Kints, vēsta portāls liepajniekiem.lv.

Ekonomika Valdības partijas sola atbalstu arī uzņēmējiem energocenu pieauguma dēļ

Valdību veidojošās koalīcijas partijas konceptuāli vienojušās par atbalsta sniegšanu arī uzņēmējiem energocenu pieauguma dēļ, par ko sīkāk plānots spriest nākamnedēļ, pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ekonomika Maksājumi uz Krieviju tagad ir ļoti augsta riska un dārgs pakalpojums - Swedbank

Maksājumu nodrošināšana uz Krieviju un Baltkrieviju pašlaik ir ļoti augsta riska un arī dārgs pakalpojums, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis.

Ekonomika Pieprasījums pēc skolas somām esot atgriezies pirmspandēmjas līmenī

Tuvojoties jaunajam mācību gadam mugursomu pārdošanas apjomi, kas bija samazinājušies divus gadus pēc kārtas, sasnieguši pirmspandēmijas līmeni, un to cenas saglabājušās 2021.gada līmenī, pavēstīja internetveikala "220.lv" pārstāvji.

Lasiet arī

Sabiedrība Valsts aizsardzības dienestā plānots iesaukt arī dubultpilsoņus, taču katru gadījumu rūpīgi vērtēšot
Rīga, 14.aug., LETA. Valsts aizsardzības dienestā (VAD) plānots iesaukt arī Latvijas dubultpilsoņus, aģentūrai LETA atzina Aizsardzības ministrijā (AM).
Sabiedrība Aglonā norisināsies Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki
Rīga, 14.aug., LETA. Šodien un rītdien Aglonā norisināsies Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki.
Sabiedrība LNOB sāks jauno sezonu ar koncertu "Inga Kalna. Verdi"
Rīga, 14.aug., LETA. Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) šodien plkst.19 sāks jauno sezonu ar koncertu "Inga Kalna. Verdi", aģentūru LETA informēja LNOB pārstāve Irbe Treile.