• Sandis,
  • Uldis,
  • Ulvis
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Sadarbības padome vienojusies par minimālas algas paaugstināšanu Kāda tā būs?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:30, 17.06.2022

Nacionālajā trīspusējā sadarbības padomes sēdē (NTSP) sociālie partneri vienojušies par minimālas algas paaugstināšanu, informēja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Birkenfelde.Labklājības ministrs Gatis Eglītis (K) rosināja minimālo darba algu nākamgad celt līdz 620 eiro, savukārt LBAS aicināja to paaugstināt līdz 640 eiro, atgādinot Saeimas Eiropas lietu komisijas vienprātīgi pieņemto lēmumu, kā arī to, ka pat pie šī paaugstinājuma nav ņemta vērā šī gada augstā inflācija un straujā pirktspējas krišanās.

LBAS akcentēja, ka minimālās darba algas paaugstināšana neietekmēs Latvijas konkurētspēju salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju, bet paaugstinās zemu atalgoto darbinieku pirktspēju. Darbaspēka izmaksas šobrīd, darbiniekam saņemot minimālo algu, Latvijā ir 618 eiro, Lietuvā - 743 eiro un Igaunijā - 875 eiro.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) norādīja, ka konceptuāli atbalsta minimālās algas attiecību pret vidējo darba samaksu iepriekšējā gadā, izstrādājot sabalansētus kritērijus minimālās algas prognozētai noteikšanai un ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvā par adekvātu minimālo algu Eiropas Savienībā noteikto. Neiebilstot minimālās algas pakāpeniskai celšanai, LDDK aicināja ņemt vērā vairākus apstākļus, tostarp, ka strauja minimālās algas paaugstināšana palielina darbaspēka izmaksas, kā arī tā rada spiedienu uz lielāku atalgojuma pieaugumu citās algu grupās.

NTSP sēdē tika pieņemts lēmums diskusiju par minimālās algas paaugstināšanu 2023.gadā atsākt augustā NTSP Budžeta un nodokļu apakšpadomē, kad sāksies diskusijas par izmaiņām nodokļu politikā.

Tāpat sēdē tika skatīts jautājums par pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku turpmākajam periodam un par minimālās mēneša darba algas paaugstināšanu 2023.gadā.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K) informēja par pedagogu darba samaksas finansējuma modeļa maiņu, kas ietver arī izmaiņas valsts mērķdotācijas sadalē pašvaldībām. Ministre uzsvēra, ka šis jautājums virzās ļoti smagnēji, ir grūti panākt vienprātību, un aicināja virzīties uz lēmuma pieņemšanu.

LBAS un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicināja Ministru kabinetu apstiprināt pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku un paredzēt tam atbilstošu finansējumu 2023.gada un vidēja termiņa budžetā.

Tāpat abas iestādes aicināja nodrošināt sabalansētu pedagogu darba slodzi un ņemt vērā LIZDA priekšlikumus un iebildumus par jauno mērķdotācijas sadales kārtību, lai nodrošinātu pārskatāmu, pārdomātu un godīgu pedagogu darba samaksas finansēšanas sistēmu un nodrošinātu Izglītības attīstības pamatnostādnēs noteiktos rezultatīvos rādītājus, kas paredz, ka pedagogu algas nav mazākas par vidējo tautsaimniecībā nodarbināto ar vismaz bakalaura grādu darba algu.

LDDK sanāksmē norādīja, ka atbalsta nepieciešamību nodrošināt pedagogiem konkurētspējīgu atalgojumu un sabalansētu darba slodzi, uzsverot, ka ir jāmeklē veidi, kā efektīvāk tērēt esošos līdzekļus izglītības sistēmā.

NTSP tika lemts līdz Ministru kabineta sēdei organizēt vēl vienu sociālo un sadarbības partneru tikšanos pirmdien, 20.jūnijā, plkst.11 Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Pārdots Draugiem Group uzņēmums Vendon. Taču neatklāj - par cik

Privātā un riska kapitāla investors "BaltCap" pārdod "Draugiem Group" uzņēmumu "Vendon" Spānijas starptautiskajam tehnoloģiju uzņēmumam "Azkoyen", aģentūru LETA informēja "BaltCap" pārstāvji.

Ekonomika Traģēdija uzņēmumā Latraps - bojā gājis darbinieks, iekrītot graudu elevatorā

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā (LPKS) "Latraps" gājis bojā vīrietis, iekrītot graudu elevatorā, informēja LPKS "Latraps" pārstāve.

Ekonomika Vēl pēdējo mēnesi var tirgot dzērienu iepakojumus bez Latvijas depozīta zīmes

Vēl tikai jūlijā tirgotāji varēs realizēt dzērienu iepakojumus bez Latvijas depozīta zīmes, informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Ekonomika Indulis Jansons: Noteikumiem par minerālmēslu iegādi visiem jābūt vienādiem

Kooperatīvās sabiedrības VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons nosoda Krievijas agresiju Ukrainā un uzskata, ka ikvienas sankcijas, kas ir noteiktas Krievijai, vājina tās ekonomiku.

Lasiet arī

Sabiedrība Pirmdien saglabāsies silts laiks, valsts austrumos gaidāmas pērkona lietusgāzes

Pirmdien - tāpat kā svētdien - gaisa temperatūra Latvijā paaugstināsies līdz +22..+27 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Pasaule Sprādzienos Belgorodā vismaz 4 bojāgājušie, sagrautas ēkas

Krievijas pilsētā Belgorodā, kas atrodas apmēram 40 kilometrus no Ukrainas robežas, svētdien notikuši spēcīgi sprādzieni, kuros sagrautas ēkas un gājuši bojā četri cilvēki, bet vēl četri ievainoti, paziņojis Belgorodas apgabala gubernators Vjačeslavs Gladkovs.

Sports Portugāļu futbola superzvaigzne Ronaldu vēloties pamest Mančestras United

Portugāļu futbola superzvaigzne Krištianu Ronaldu šovasar vēlas pamest Anglijas premjerlīgas klubu Mančestras "United", ja saņems atbilstošu piedāvājumu, sestdien liecināja vairāki informācijas avoti.