• Sandis,
  • Uldis,
  • Ulvis
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


EK Latvijai šogad prognozē straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstīs

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:52, 16.05.2022

Eiropas Komisijas (EK) jaunākajās ekonomikas prognozēs lēsts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pieaugs par 2%, tādējādi uzrādot straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstu vidū.


Avots: LETA

Vienlaikus pirmdien publiskotajās prognozēs EK sagaida, ka Latvijas ekonomika nākamajā gadā pieaugs par 2,9%.

Savukārt inflācija Latvijā šogad lēsta 9,4% apmērā, bet nākamgad saskaņotā patēriņa cenu indeksa kāpums prognozēts 3,5% apmērā.

Komisija norāda, ka Latvijas ekonomika 2022.gadu iesāka ar spēcīgu izaugsmi, taču valsts salīdzinoši augstā atkarība no tirdzniecības ar Krieviju palēninās tautsaimniecības augšupeju. Šī ietekme būs jūtama gan ar zaudētiem eksporta ienākumiem, gan ar svarīgu izejmateriālu cenu kāpumu.

Latvijas budžeta deficīts šogad prognozēts 7,2% apmērā no IKP, bet deficītam nākamgad prognozēts kritums līdz 7,1% no IKP.

Otru straujāko ekonomikas izaugsmi šogad Baltijas valstīs EK prognozē Lietuvā, kur, pēc EK aplēsēm, IKP šogad palielināsies par 1,7%. Savukārt nākamgad Lietuvas ekonomikā prognozēts pieaugums par 2,6%.

Inflācija Lietuvā šogad lēsta 12,5% apmērā, bet nākamajā gadā tā prognozēta 3% apmērā.

Igaunijā EK šogad sagaida IKP pieaugumu par 1%, bet nākamajā gadā prognozēta izaugsme par 2,4%. Inflācija Igaunijā šogad un nākamgad prognozēta attiecīgi 11,2% un 2,5% apmērā.

EK pavasara ekonomikas prognozēs lēsts, ka šogad gan ES, gan eirozonas ekonomikā gaidāms kāpums par 2,7%, bet nākamgad būs pieaugums par 2,3%.

Inflācija ES šogad un nākamgad tiek gaidīta attiecīgi 6,8% un 3,2% apmērā, bet eirozonā tā atbilstoši EK prognozēm būs attiecīgi 6,1% un 2,7%.

EK šogad IKP kāpumu prognozē visām ES dalībvalstīm. Blokā straujāko ekonomikas izaugsmi šogad EK prognozē Portugālē (+5,8%) un Īrijā (+5,4%) bet mazākais IKP pieaugums gaidāms Igaunijā (+1%) un Vācijā un Somijā (abās valstīs +1,6%).

Neskatoties uz to, ka šis gads tika iesākts vāji, prognozes ES ekonomikai pirms Ukrainas kara sākuma paredzēja ilgstošu un spēcīgu augšupeju. Situācija ar koronavīrusa pandēmiju uzlabojās, bet vairumam šķēršļu, ko radīja loģistikas un piegāžu traucējumi, kā arī augstās enerģijas un izejmateriālu cenas, gada laikā bija paredzēts mazināties. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā šīs prognozes ir būtiski mainījis, radot jaunus traucējumus piegāžu tīklus, paaugstinot izejmateriālu cenas un radot jaunas neskaidrības, norāda EK.

EK katru gadu (pavasarī un rudenī) publicē divas visaptverošas prognozes un divas starpposma prognozes (ziemā un vasarā). Starpposma prognozes ietver gada un ceturkšņa IKP un inflāciju par attiecīgo gadu un nākamo gadu attiecībā uz visām dalībvalstīm, kā arī ES un eirozonu kopumā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Pārdots Draugiem Group uzņēmums Vendon. Taču neatklāj - par cik

Privātā un riska kapitāla investors "BaltCap" pārdod "Draugiem Group" uzņēmumu "Vendon" Spānijas starptautiskajam tehnoloģiju uzņēmumam "Azkoyen", aģentūru LETA informēja "BaltCap" pārstāvji.

Ekonomika Traģēdija uzņēmumā Latraps - bojā gājis darbinieks, iekrītot graudu elevatorā

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā (LPKS) "Latraps" gājis bojā vīrietis, iekrītot graudu elevatorā, informēja LPKS "Latraps" pārstāve.

Ekonomika Vēl pēdējo mēnesi var tirgot dzērienu iepakojumus bez Latvijas depozīta zīmes

Vēl tikai jūlijā tirgotāji varēs realizēt dzērienu iepakojumus bez Latvijas depozīta zīmes, informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Ekonomika Indulis Jansons: Noteikumiem par minerālmēslu iegādi visiem jābūt vienādiem

Kooperatīvās sabiedrības VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons nosoda Krievijas agresiju Ukrainā un uzskata, ka ikvienas sankcijas, kas ir noteiktas Krievijai, vājina tās ekonomiku.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas IKP deviņos mēnešos pieaudzis par 5,2%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 5,2%, salīdzinot ar 2020.gada attiecīgo periodu, tostarp trešajā ceturksnī pieaugums ekonomikā bijis straujāks, nekā sākotnēji lēsts - pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem, IKP audzis par 5,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Latvijai palielināja IKP pieauguma prognozi šim gadam

SEB palielinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no 4,3% līdz 4,5%, liecina bankas publiskotais jaunākais ekonomikas apskats "Nordic Outlook".

Ekonomika Neskatoties uz "lokdaunu", Latvijas IKP pieaugums šogad varētu sasniegt 5%

Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums, neskatoties uz esošo "lokdaunu", šogad varētu sasniegt iepriekš prognozētos 5%, kā arī nākamajā gadā ekonomikas izaugsme var sasniegt 5%, intervijā aģentūrai LETA pauda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).