• Ilvija,
  • Marlēna,
  • Ziedone
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Jaunajos projektos dzīvokļus izpērk vēl pirms uzbūvēšanas

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 23:00, 18.01.2022 1

Jaunu mājokļu trūkuma dēļ nekustamo īpašumu tirgus atkal piedzīvo pirms pusotras desmitgades pieredzēto scenāriju, kad dzīvokļi tika izpirkti jau labu laiku pirms ēkas uzbūvēšanas. Augstais pieprasījums «dzen augšup» dzīvojamās platības cenu, turklāt potenciālie pircēji ir spiesti rīkoties ātri, lai iegādātos noskatīto īpašumu. Taču pat šādos apstākļos ir ārkārtīgi svarīgi rūpīgi salīdzināt banku hipotekārā kredīta piedāvājumu, lai sapņu dzīvokļa vai mājas pirkums nekļūtu par grūti panesamu slogu uz vairākām desmitgadēm.


Avots: pixabay

Nepietiekama piedāvājuma dēļ pieprasījums pēc jauniem mājokļiem joprojām ir nemainīgi augsts. Taču šā gada aktualitāte ir jauno projektu pieejamības samazināšanās. To ietekmēja pērn novērotais mājokļu būvniecībai nepieciešamo materiālu cenu pieaugums, savukārt resursu sadārdzinājums īpašu ietekmi uz mājokļu cenām atstās tieši šogad.

"Ja 2021. gadā vēl bija pieejami un tika reģistrēti iepriekšējos periodos rezervētie dzīvokļi ēkās, kuras vēl nebija skāris aktuālais cenu sadārdzinājums, tad jau šogad ekonomiskās klases mājokļu cenas sasniedz 2 000 EUR/m². Fakts, ka dzīvokļi tiek izpirkti pirms ēkas būvniecības pabeigšanas, ir normāls pārdošanas plānošanas rezultāts, ja rezervācija ir vienmērīga no ēkas būvniecības uzsākšanas līdz nodošanai ekspluatācijā. Ja dzīvokļi ir izpirkti un ēkas nodošana ekspluatācijā vēl tālu, tad noteiktā cena ir bijusi par zemu un attīstītājs ir zaudējis iespējamo apgrozījuma palielinājumu," skaidro nekustamo īpašumu kompānijas ARCO REAL ESTATE un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

Vislielākais pieprasījums nemainīgi ir pēc ekonomiskās klases dzīvokļiem – šobrīd jau par cenu ap 2 000 EUR/m². Pašpatēriņam pieprasītākie mājokļi ir funkcionāli, platību ziņā nelieli 2-4 istabu dzīvokļi vietās ar attīstītu infrastruktūru. Iegādei investīciju nolūkā pieprasītākie ir 1-2 istabu dzīvokļi. Pagājušajā gadā tika novērota tendence, ka cilvēki, kas var atļauties, vēlas platību ziņā ērtākus un plašākus dzīvokļus, nevis standarta platības, ko piedāvā apjoma ziņā populārākie attīstītāji.

"Dzīvojamās platības cenu kāpums nozīmē tikai to, ka pircējiem jārēķinās ar lielāku kopējo pirkuma summu, kas pat vidēji liela jauna dzīvokļa gadījumā ir ap 100 tūkstošiem eiro. Pie šādiem skaitļiem, procentu likmes apmēram ir ārkārtīgi liela nozīme, jo pat viens procents var pārvērsties vairākos desmitos eiro ik mēnesi. Tādēļ aicinu mājokļu pircējus kritiski izvērtēt ne vien sava algas konta bankas sagatavoto hipotekārā kredīta piedāvājumu, bet arī paprasīt piedāvājumu citiem finansētājiem. Bieži vien mums izdevies patīkami pārsteigt šādus apzinīgos piedāvājumu prasītājus," stāsta Bigbank Latvijas filiāles vadītāja vietnieks Edgars Surgofts.

Nekustamā īpašuma tirgus aktivitāte visvairāk atkarīga no cenu līmeņa un projekta atrašanās vietas. Statistiku pārsvarā veido jauno projektu tirgus Rīgā, bet, ja ir piedāvājums citās Latvijas pilsētās, tad tas ir neliels un mājokļi tiek strauji izpirkti.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Dzintara bijušais īpašnieks Gerčikovs turpinās tiesāties par preču zīmi

Bijušās maksātnespējīgās AS "Dzintars" īpašnieka un valdes priekšsēdētāja Iļjas Gerčikova apelācijas sūdzību par pirmās instances tiesas spriedumu, ar kuru viņam atsavināta preču zīme "Dzintars" un atjaunota maksātnespējīgā "Dzintara" īpašumtiesības uz šo preču zīmi, Rīgas apgabaltiesa turpinās skatīt 23.maijā plkst.10, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Ekonomika Dūklavs par Piebalgas alus pārdošanu pērn saņēmis 170 000 eiro

Saeimas deputāts Jānis Dūklavs (ZZS) pagājušajā gadā par savu daļu pārdošanu uzņēmumā "Piebalgas alus" saņēmis 170 000 eiro, liecina viņa amatpersonas deklarācija par 2021.gadu.

Ekonomika Ašeradens pērn pārdevis valsts parādzīmes 200 000 dolāru vērtībā

Saeimas deputāts Arvils Ašeradens (JV) pagājušajā gadā par 200 000 ASV dolāru (191 000 eiro) pārdevis valsts parādzīmes, liecina viņa amatpersonas deklarācija par 2021.gadu.

Ekonomika Īpašumu tirgotājs nosauc, kur aprīlī augušas sērijveida dzīvokļu cenas

Aprīlī augušas sērijveida dzīvokļu cenas Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Kauguros, teikts nekustamā īpašuma kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Lasiet arī

Pasaule Krievi pie Mikolajivas dzinuši cilvēkus mīnu laukā un apšāvuši izdzīvīvojušos

Krievijas karaspēks Mikolajivas apgabalā bija nosūtījis automobiļus ar civiliedzīvotājiem uz mīnu lauku, bet pēc tam apšāvis mīnu eksplozijā izdzīvojušos, pirmdien paziņoja Ukrainas Bruņoto spēku Operatīvā pavēlniecība "Dienvidi".

Sabiedrība Rosina apsūdzēt vīrieti par trīs personu saduršanu Ķengaragā

Valsts policija rosinājusi prokuratūrai uzrādīt apsūdzību kādam vīrietim par trīs personu saduršanu pērn Rīgā, Ķengaragā, informēja Valsts policija.

Sabiedrība Pabriks ASV kongresmeņus aicina palielināt militāro atbalstu Latvijai

Pirmdien Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) tikās ar ASV Kongresa pārstāvjiem Donu Beikonu, Rubenu Gajego un Sāru Džeikobsu un aicināja palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai.