• Dzelde,
  • Zelda,
  • Zenta
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Trešdaļa iedzīvotāju šogad sagaida savu ienākumu pieaugumu. Ko pārējie?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 22:42, 14.01.2022

Aptuveni trešdaļa iedzīvotāju jeb 34% sagaida, ka šogad viņu ienākumi pieaugs, savukārt 45% domā, ka tie paliks esošajā līmenī, liecina "SEB bankas" janvārī veiktās aptaujas rezultāti.Ienākumu nelielu kritumu sagaida 14% respondentu, bet 9% prognozē, ka tie kritīs ievērojami. Ienākumu krituma sagaidītāju skaits šogad ir par 14% mazāks nekā pērn.

Salīdzinājumā ar pagājušā gada sākumu, iedzīvotāju noskaņojums attiecībā uz gaidāmajiem ienākumiem nedaudz uzlabojies, norāda "SEB bankas" pārstāvji.

Vispozitīvāk noskaņoti iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 39 gadiem - vairāk nekā puse no viņiem pārliecināti, ka viņu ienākumi šogad augs. Gandrīz puse iedzīvotāju vecumā no 40 līdz 59 gadiem uzskata, ka viņu ienākumi šogad nemainīsies. Savukārt visvairāk to, kuri šogad sagaida ienākumu kritumu, ir vecuma grupā no 60 līdz 74 - kopumā 35%.

Lielākoties pieaugumu sagaida studenti, kuri, visdrīzāk, šogad plāno pabeigt mācības un uzsākt darba gaitas, kā arī pašnodarbinātie un biroja darbinieki.

Savukārt gandrīz puse vadītāju un augsti kvalificētu speciālistu, kā arī strādnieku un pakalpojumu un tirdzniecības jomā strādājošo drīzāk domā, ka viņu ienākumi šogad nemainīsies.

"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis skaidro, ka aptaujas rezultāti uzrāda piesardzīgi optimistisku noskaņojumu, kas raksturīgi atšķiras starp dažādām vecuma grupām. Optimisms augstāks ir starp gados jaunākiem cilvēkiem, bet ar gadiem tas izzūd. Tam esot zināms pamats, ko apliecinot situācija darba tirgū, proti, gados jaunāki cilvēki esot aktīvāki un elastīgāki dažādu jaunu prasmju apgūšanā, kas ļauj arī uzturēt optimistiskāku vērtējumu par savu ienākumu attīstību.

Lai arī ekonomika turpinās izaugsmi un vidējā alga pieaugs, tās nestie ieguvumi nesadalās vienmērīgi un tūlītēji visiem, norāda Gašpuitis. Tāpat situācija attiecībā uz Covid-19 ir pietiekami neprognozējama. Tādēļ piezemēts situācijas skatījums ir drīzāk pozitīvi vērtējams, jo ļaus novērtēt jebkuru apstākļu uzlabojumu un nebūs pārmērīgas vilšanās, ja plānotais neīstenosies.

"Tas, ka jau ilgstoši uzrādās vecāku gada gājuma iedzīvotāju grūtības un sarežģījumi iekļauties, atrasties un attīstīties darba tirgū, no kā izriet arī ne pārāk optimistiskais skatījums uz dzīvi, norāda uz nepieciešamību pēc padziļinātas izpētes un atbilstošiem risinājumiem," uzsver Gašpuitis, piebilstot, ka pie pašreizējās demogrāfiskās tendences tas ir īpaši svarīgi, lai vecāki cilvēki saglabātu spēju un iespējas turpināt pilnvērtīgu darba dzīvi.

Aptaujas rezultāti rāda, ka šogad vairāk nekā divas trešdaļas iedzīvotāju plāno lielākus pirkumus vai ieguldījumus. Gandrīz puse šogad vēlas uzlabot dzīves apstākļus - 31% aptaujāto plāno veikt mājokļa remontu, bet 13% - dzīvokļa iegādi vai mājas būvniecību. Savukārt katrs sestais šogad plāno iegadāties jaunu mašīnu.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem šogad sākt veidot uzkrājumus plāno 13% aptaujāto, savukārt uzkrāt vēl vairāk nekā līdz šim apņēmušies 26% respondentu. Turklāt šogad salīdzinājumā ar iepriekšēja gada sākumu no 3% līdz 9% palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri plāno sākt investēt fondos, vērtspapīros vai citos finanšu instrumentos.

Aptauju pēc "SEB bankas" pasūtījuma šī gada janvārī veica pētījumu kompānija "Norstat". Tajā piedalījās 1002 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Kaļiņingradas tuvums aizbiedējis kuģotājus no Liepājas jahtu ostas

Liepājas jahtu ostā šī sezona ārvalstu viesu uzņemšanas ziņā ir diezgan pašķidra, šoreiz tam iemesls ir ģeopolitiskā situācija, iespējams, arī augstā degvielas cena, kas ievieš korekcijas ceļotāju plānos, spriež Liepājas jahtu ostas vadītājs Kārlis Kints, vēsta portāls liepajniekiem.lv.

Ekonomika Valdības partijas sola atbalstu arī uzņēmējiem energocenu pieauguma dēļ

Valdību veidojošās koalīcijas partijas konceptuāli vienojušās par atbalsta sniegšanu arī uzņēmējiem energocenu pieauguma dēļ, par ko sīkāk plānots spriest nākamnedēļ, pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ekonomika Maksājumi uz Krieviju tagad ir ļoti augsta riska un dārgs pakalpojums - Swedbank

Maksājumu nodrošināšana uz Krieviju un Baltkrieviju pašlaik ir ļoti augsta riska un arī dārgs pakalpojums, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis.

Ekonomika Pieprasījums pēc skolas somām esot atgriezies pirmspandēmjas līmenī

Tuvojoties jaunajam mācību gadam mugursomu pārdošanas apjomi, kas bija samazinājušies divus gadus pēc kārtas, sasnieguši pirmspandēmijas līmeni, un to cenas saglabājušās 2021.gada līmenī, pavēstīja internetveikala "220.lv" pārstāvji.

Lasiet arī

Sabiedrība Valsts aizsardzības dienestā plānots iesaukt arī dubultpilsoņus, taču katru gadījumu rūpīgi vērtēšot
Rīga, 14.aug., LETA. Valsts aizsardzības dienestā (VAD) plānots iesaukt arī Latvijas dubultpilsoņus, aģentūrai LETA atzina Aizsardzības ministrijā (AM).
Sabiedrība Aglonā norisināsies Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki
Rīga, 14.aug., LETA. Šodien un rītdien Aglonā norisināsies Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki.
Sabiedrība LNOB sāks jauno sezonu ar koncertu "Inga Kalna. Verdi"
Rīga, 14.aug., LETA. Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) šodien plkst.19 sāks jauno sezonu ar koncertu "Inga Kalna. Verdi", aģentūru LETA informēja LNOB pārstāve Irbe Treile.