• Dailis,
  • Herberts,
  • Umberts
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


3. ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas – 1 280 eiro mēnesī

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 13:04, 01.12.2021

2021. gada 3. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 1 280 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Salīdzinot ar 2020. gada 3. ceturksni, mēneša vidējā alga palielinājās par 121 eiro jeb 10,4 %, bet samaksa par vienu nostrādāto stundu pirms nodokļu nomaksas – par 4,4 % (no 8,09 līdz 8,44 eiro).2021. gada 3. ceturksnī salīdzinājumā ar 2. ceturksni mēneša vidējā bruto darba samaksa pieauga par 3,4 %, savukārt stundas samaksa samazinājās par 1,6 %.

Mēneša vidējā darba samaksa pēc nodokļu nomaksas – 940 eiro

Vidējā neto darba samaksa (aprēķināta, izmantojot darba vietā piemērojamos darba nodokļus) bija 940 eiro jeb 73,4 % no bruto algas. Gada laikā tā pieauga par 10,3 %. Neto darba samaksas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu, bija 6,3 %.

Sabiedriskajā sektorā gada pieaugums straujāks

2021. gada 3. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa privātajā sektora bija 1 280 eiro, un gada laikā tā pieauga par 10,4 %. Sabiedriskajā sektorā vidējā darba samaksa bija 1 287 eiro, un tās gada pieauguma temps bija nedaudz straujāks (10,9 %). Vispārējās valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, vidējā darba samaksa pieauga līdz 1 260 eiro jeb par 11,9 %.

Salīdzinot ar 2. ceturksni, privātajā sektorā vidējā darba samaksa pieauga par 5,3 %, bet sabiedriskajā un vispārējās valdības sektorā samazinājās – attiecīgi par 0,3 % un 0,6 %.

Vidējās darba samaksas pārmaiņas ietekmē ne tikai darbinieku algu pieaugums vai samazinājums, bet arī darba tirgus strukturālās pārmaiņas – gada laikā darbību uzsākušie un pārtraukušie uzņēmumi, darbinieku skaita un slodžu izmaiņas, ko 2021. gadā, tāpat kā gadu iepriekš, ietekmēja arī Covid-19 pandēmijas krīze.

Gada laikā vidējā darba samaksa visstraujāk pieauga veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 24,3 %, kur pieauga gan atalgojuma fonds, gan pilnas slodzes darbinieku skaits. Līdzīga tendence bija vērojama arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, apstrādes rūpniecībā, tirdzniecībā, informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē.

Astoņās nozarēs vidējā mēneša darba samaksa virs vidējās valstī

2021. gada 3. ceturksnī vidējā darba samaksa mēnesī par pilnas slodzes darbu bija lielāka par vidējo valstī – finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē, informācijas un komunikācijas pakalpojumu, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu, veselības un sociālās aprūpes, enerģētikas, valsts pārvaldes, ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes nozarē, kā arī būvniecībā.

Vismazākā vidējā darba samaksa pirms nodokļu nomaksas bija izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē (855 eiro) un izglītībā (988 eiro).

Latgalē vidēji pelna par 36 % mazāk nekā Rīgā

Vislielākā mēneša vidējā darba samaksa pirms nodokļu nomaksas par pilnas slodzes darbu 2021. gada 3. ceturksnī bija Rīgā – 1 427 eiro, savukārt viszemākā – Latgalē (912 eiro), kas ir par 36 % mazāk nekā valsts galvaspilsētā.

Gada laikā visstraujāk vidējā bruto darba samaksa pieauga Latgalē – par 13,0 %, zemākais pieaugums bija Vidzemē (9,5 %).

Darba samaksa nostrādātā stundā – 8,44 eiro

Bruto darba samaksa par vienu nostrādāto stundu 2021. gada 3. ceturksnī bija 8,44 eiro, un gada laikā tā pieauga par 4,4 % (2020. gada 3. ceturksnī – 8,09 eiro).

Salīdzinot ar pērnā gada 3. ceturksni, stundas samaksa samazinājās nekustamo īpašumu nozarē (-4,9 %), citu pakalpojumu (ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas, apbedīšanas un citus pakalpojumus) nozarē (-4,5 %), izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumos (-4,2 %), kā arī būvniecībā (-0,8 %) un apstrādes rūpniecības nozarē (-0,2 %).

Vienas stundas darbaspēka izmaksas, kas ietver gan darba samaksu, gan citus ar darbaspēku saistītos darba devēja izdevumus, gada laikā pieauga no 10,22 līdz 10,64 eiro jeb par 4,0 %, ko ietekmēja kopējo darbaspēka izmaksu un nostrādāto stundu kāpums – attiecīgi par 10,6 % un 6,3 % gada laikā.

Lielākā vidējā darba samaksa Lietuvā, straujākais pieaugums Latvijā

Baltijas valstīs 2021. gada 3. ceturksnī vislielākā vidējā bruto darba samaksa bija Lietuvā – 1 598 eiro par pilnas slodzes darbu, Igaunijā – 1 553 eiro, bet Latvijā viszemākā – 1 280 eiro.

Salīdzinājumā ar 2020. gada 3. ceturksni vidējā alga Latvijā pieauga visstraujāk – par 10,4 %, Lietuvā – par 9,9 %, Igaunijā – par 7,8 %.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Ēnu ekonomikas pieaugums Latvijā ir lēnāks nekā Lietuvā un Igaunijā

Jaunākā ēnu ekonomikas pētījuma secinājumi liecina, ka Latvijā 2021.gadā ēnu ekonomikas pieaugums esot bijis lēnāks nekā Lietuvā un Igaunijā, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja profesors "SSE Riga" profesors un Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka.

Ekonomika Vairāk par miljonu eiro finansēta vēsturiskas Liepājas viesnīcas atdzimšana

LPB Bank finansējusi vēsturiskas Liepājas viesnīcas “Hotel De Roma”, bet tagad – “Art Hotel Roma” atjaunošanu. Banka izsniedza finansējumu kopumā vairāk kā 1 miljona EUR apmērā.

Ekonomika Katlu mājas būvniecība Rīgā varētu izmaksāt ap 23 miljoniem eiro

Katlu mājas būvniecība Rīgā, Rencēnu ielā 30, varētu izmaksāt ap 23 miljoniem eiro, aģentūrai LETA norādīja SIA "Rīgas BioEnerģija" valdes loceklis Guntis Skrodelis.

Ekonomika Eiropas Komisija ieteiks dalībvalstīm ieviest gāzes cenu griestus

Eiropas Komisija (EK) grasās ieteikt Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm noteikt cenu griestus gadījumam, ja Krievija pārtrauks dabasgāzes piegādes, liecina aģentūras DPA rīcībā nonākušais dokumenta projekts.

Lasiet arī

Sabiedrība Varētu celt algas pedagogiem, ārstiem, policistiem un kultūras darbiniekiem

Nākamgad varētu celt atalgojumu pedagogiem, medicīnas, iekšlietu sistēmas un kultūras nozares darbiniekiem, aģentūrai LETA pastāstīja Nacionālās apvienības (NA) līderis Raivis Dzintars.

Ekonomika 1. ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas – 1 207 eiro mēnesī

2021. gada 1. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 1 207 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Sabiedrība Atbalsta SEPLP un NEPLP locekļu atalgojuma būtisku celšanu

Šodien Saeima konceptuāli atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekļu atalgojuma kāpināšanu līdz 3000 eiro "uz rokas", bet padomes priekšsēdētājam līdz 3200 eiro.