• Amanda,
  • Amanta,
  • Kaiva
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summa

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
lat.bb.lv 10:35, 27.09.2021

Būvniecības materiālu cenu kāpums tieši atsaucas uz Latvijas iedzīvotāju tēriņiem mājokļa remontdarbu veikšanai. Šovasar mājas vai dzīvokļa renovācijai noformēto aizdevumu vidējā summa bija par 35,8% augstāka nekā pagājušā gada pēdējā ceturksnī, un septembrī uzstādīts gada rekords, viena kredīta vidējai summai tuvojoties 10 tūkstošiem eiro, liecina Bigbank Latvija apkopotie dati.Tāpat kā būvmateriālu cenas, arī aizņēmumu summa pēdējā gada garumā pakāpeniski pieaugusi. Ja 2020. gada 4. ceturksnī vidējā viena aizdevuma summa mājokļa renovēšanai bija ap 5230 eiro, tad jau šā gada pirmajos trīs mēnešos klienti aizņēmās caurmērā par 23% vairāk jeb 6790 eiro. Otrajā ceturksnī aizņēmumu apjoms saglabājās iepriekšējā līmenī, taču līdz ar vasaras iestāšanos tas būtiski palielinājās. Jūnijā vidējā summa jau bija sasniegusi 7330 eiro un visus nākamos mēnešus nenoslīdēja zem 7 tūkstošu atzīmes. Savukārt septembrī sekoja jauns lēciens, patērētājiem caurmērā aizņemoties 9934 eiro.

Aizdevumu vidējās summas pieaugumam ir vairāki iemesli. To vidū ir globālās loģistikas problēmas, būvmateriālu trūkums un konkurences saasināšanās par tiem, cilvēkiem brīvos līdzekļus novirzot mājokļu būvniecībā vai atjaunošanā. Dažkārt par remonta veikšanu izšķīrušies iedzīvotāji spiesti piedalīties vairāksolīšanā par nepieciešamajiem materiāliem un arī meistariem, kuri spēj paveikt specifiskus darbus. Tā rezultātā izmaksas aug, krietni pārsniedzot daudzu kredītņēmēju sākotnējās aplēses. Reizēm pat par trešdaļu.

Uz cenu pieaugumu būvniecības nozarē uzmanību vērsa arī Ekonomikas ministrija, augustā publiskojot jaunāko pētījumu. Tajā teikts, ka būvniecības izmaksas 2021. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, varētu pieaugt vairāk nekā par 11%. Sadārdzinājuma pamatā ir atsevišķu resursu cenu pieaugums, piegādātājiem netiekot galā ar pieprasījumu. Piemēram, metāla cenas palielinājušās par aptuveni trešdaļu. Sadārdzinājuma dēļ būvnieki ir spiesti pārskatīt iepriekš sagatavotās tāmes, jo vairs nevar iekļauties tajos norādītajās izmaksās.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Luksemburga piešķir līdzfinansējumu vides attīrīšanai militāros objektos Latvijā

Briselē NATO aizsardzības ministru sanāksmes laikā aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) un Luksemburgas aizsardzības ministrs Fransuā Bošs parakstīja saprašanās memorandu, kas paredz papildu līdzfinansējuma piešķiršanu vides attīrīšanas darbiem militāros objektos Latvijā, informēja Aizsardzības ministrija.

Ekonomika Ēdinātāji lokdauna laikā drīkstēs strādāt arī naktīs

Ēdinātāji "lokdauna" laikā drīkstēs strādāt arī naktīs, proti, komandantstundas laikā no plkst.20 līdz plkst.5, aģentūrai LETA norādīja Ekonomikas ministrijā (EM).

Ekonomika Medus raža šogad no vienas bišu saimes palielinājusies par vidēji 15 kilogramiem

Medus raža šogad no vienas bišu saimes palielinājusies par vidēji 15 kilogramiem, aģentūrai LETA atklāja Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis.

Ekonomika Iedzīvotājus brīdina par iespējamiem kavējumiem sūtījumu piegādēs

VAS "Latvijas pasts" stingro ierobežojumu laikā turpina sniegt pakalpojumus un brīdina par iespējamiem kavējumiem apkalpošanā un sūtījumu piegādēs, aģentūrai LETA pavēstīja "Latvijas pasta" pārstāvji.

Lasiet arī