• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pircējiem jārēķinās: Dārzeņi veikalos maksās vairāk nekā iepriekšējos gadus

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 10:12, 13.09.2021

Salīdzinot dārzeņu ražību no hektāra pērn un šogad, kopējās šī gada provizoriskais ražas zudums varētu būt aptuveni 30%, atzina biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.


Avots: LETA

Viņa skaidroja, ka ražas zudumu ietekmēja Latvijai neraksturīgie laikapstākļi.

Precīzu ražas zudumu vēl nevar aprēķināt, jo lielākā daļa dārzeņu nav novākti no laukiem, taču kopumā tas varētu būt apmēram 30%.

Dzelzkalēja-Burmistre norādīja, ka krietni cietuši ir kartupeļi, jo lietainais pavasaris aizkavēja kartupeļu stādīšanu, savukārt ilgstošais karstuma un sausuma periods tiem neļāva izaugt, turklāt daudzviet lakstus noēda Kolorādo vaboles. Pēc tam laksti nokalta un raža īsti neizveidojās.

"Šobrīd zem lakstiem var atrast pa kādiem četriem kartupeļiem," piebilda biedrības pārstāve.

Rezultātā, kā secināja Dzelzkalēja-Burmistre, kartupeļu raža ir aptuveni divas reizes mazāka nekā pērn. Tomēr situācija visos reģionos nav vienāda, jo raža var atšķirties arī vienā saimniecībā - ir lauki, no kuriem var iegūt 30 tonnas kartupeļu no hektāra, un ir lauki, no kuriem var iegūt vien desmit tonnas.

Burkānu, kāpostu un galda biešu raža prognozējama par trešdaļu mazāka nekā pērn. Bietes gan esot "mazliet atjēgušās" no karstuma un, iespējams, ka kaut kas vēl izaugšot, jo biešu vākšana parasti notiek tikai oktobra sākumā. Pēc Dzelzkalējas-Burmistres teiktā, karstumu labāk pārcieta tās saimniecības, kurām bija iespēja savus laukus laistīt.

Vaicāta par ražas ietekmi uz tirgu, Dzelzkalēja-Burmistre atzina, ka ražas zuduma rezultātā iepirkuma cenas šobrīd ir augstākas. Cita starpā par 60% pieaugušas kartupeļu cenas, tomēr pagaidām vēl nav zināms, vai tas audzētājiem kompensēs zudumus, jo kartupeļu cenu būtiski ietekmē situācija Polijā, kas ir lielākie konkurenti vietējiem dārzeņu audzētājiem.

"Pircējiem noteikti jāņem vērā, ka dārzeņi veikalos maksās vairāk nekā iepriekšējos gadus," brīdināja Dzelzkalēja-Burmistre.

"Zemnieku saeima" ir lauksaimnieku organizācija, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības pamatdarbība ir biedru interešu pārstāvēšana, lauksaimniekiem labvēlīgas politikas veidošana, biedru informēšana un izglītošana. "Zemnieku saeimas" biedri ir gandrīz 900 mazas un lielas saimniecības no visas Latvijas. Biedrības biedri apsaimnieko vairāk nekā 500 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes un saimniecībās nodrošina darbu vairāk nekā 4000 darbinieku.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Karstajā jūlijā Latvijā būtiski pieauga bezalgas atvaļinājuma dienu skaits

Ceļošanas apgrūtinājumiem un bailēm no inficēšanās atturot cilvēkus no došanās atpūsties uz ārzemēm, šovasar spilgti izgaismojās tendence strādājošajiem pieskaņot atvaļinājuma grafiku laika apstākļiem tepat Latvijā. Biznesa vadības un grāmatvedības programmas Jumis izstrādātāja Jumis Pro apkopotie dati rāda, ka karstajā jūlijā atvaļinājumu izmantoja vairāk cilvēki nekā parasti, turklāt cilvēki atpūtai izmantoja pat bezalgas atvaļinājumu.

Ekonomika Būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summa

Būvniecības materiālu cenu kāpums tieši atsaucas uz Latvijas iedzīvotāju tēriņiem mājokļa remontdarbu veikšanai. Šovasar mājas vai dzīvokļa renovācijai noformēto aizdevumu vidējā summa bija par 35,8% augstāka nekā pagājušā gada pēdējā ceturksnī, un septembrī uzstādīts gada rekords, viena kredīta vidējai summai tuvojoties 10 tūkstošiem eiro, liecina Bigbank Latvija apkopotie dati.

Ekonomika Norvēģijas tiešo investīciju apjoms Latvijā pārsniedz 350 miljonus eiro

Norvēģija pašreiz ir astotais lielākais ārvalstu investors Latvijā ar tiešo investīciju apjomu, kas pārsniedz 350 miljonus eiro, aģentūrai LETA pavēstīja Norvēģijas Tirdzniecības kamerā Latvijā.

Ekonomika Piena produkcijas cenas kāps pakāpeniski

Jau pašlaik vērojams piena un piena produktu cenu kāpums, un pakāpenisks cenu kāpums gaidāms arī turpmāk, aģentūrai LETA atzina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Lasiet arī

Sabiedrība Ap 1200 Valkas iedzīvotāju deklarējušies Igaunijā, paziņo pilsētas mērs

Pašlaik Igaunijā ir deklarējušies ap 1200 Valkas iedzīvotāju, intervijā Latvijas Radio lēsa Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Pasaule Sociālās vietnes TikTok aktīvo lietotāju skaits pasaulē pārsniedzis miljardu

Sociālā platforma "TikTok" pirmdien paziņoja, ka tās aktīvo lietotāju skaits pasaulē ir pārsniedzis miljardu.

Sabiedrība Aktīvisti vēlas velo un sabiedriskā transporta joslu izveidi arī Brīvības ielā

Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" ir iesniegusi Rīgas domē iniciatīvu par velojoslu un sabiedriskā transporta joslu ierīkošanu Brīvības ielā, kuru parakstījuši ap 3300 iedzīvotāji, informēja apvienībā.