• Agris,
  • Agrita
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Personāla speciālisti: Darbinieku atalgojums šogad audzis par 5,9%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 15:57, 13.09.2021

Darbinieku atalgojums 2021.gadā ir audzis par 5,9%, liecina personāla atlases, attīstības un atalgojuma pētījumu kompānijas "Fontes" vispārējā atalgojuma pētījums par 2021.gadu.Pērn tas palielinājās par 4,2%, bet 2019.gadā - par 6,9%. Atalgojuma pieaugums pārsniedz darba devēju pērn izteiktās prognozes, ka 2021.gadā mēneša pamatalga varētu palielināties par 4,5%.

"Esam nozīmīgu pārmaiņu sākumposmā, kad mainās ne vien vadītāju loma un kompetences, bet arī pieeja darbinieku piesaistei, motivēšanai un noturēšanai organizācijā. Konkurence par darbiniekiem turpina pieaugt, tāpēc jāatzīst, ka šobrīd darba tirgus noteikumus diktē darba ņēmējs. Organizāciju veiksmes atslēga ir vadītāja spēja ieklausīties, dzirdēt, iesaistīt un būt ciešā kontaktā ar savu komandu. Tā ir prasme vadīt pārmaiņas, izmantot to dotās iespējas, radīt jaunas stratēģijas un rast risinājumus," pauda "Fontes" vadītāja Kristīne Āboltiņa.

2021.gadā mēneša pamatalga visvairāk pieauga Rīgā - par 6%, savukārt gada kopējā samaksa visvairāk palielinājās Kurzemē - par 6,7%, liecina "Fontes" pētījuma dati.

Mēneša pamatalga pieauga 57,4% darbinieku, gada kopējā samaksa - 66,5% darbinieku. Tajā pat laikā vairāk nekā ceturtdaļai darbinieku (28,1%) gada kopējā samaksa samazinājās. Tas skaidrojams ar mēneša un ceturkšņa prēmiju izmaksas samazinājumu par 3%, kā arī to, ka nedaudz ir sarucis darbinieku skaits, kuri saņem mainīgās piemaksas, garantētās prēmijas un piemaksas. Mainīgo atalgojuma daļu saņem pavisam 78% darbinieku. Gada laikā nozīmīgāki kļuvuši tādi atalgojumu ietekmējoši faktori kā amata atbildības līmenis un individuālie darba rezultāti.

Lai arī mēneša pamatalgas un gada kopējās samaksas pieaugums ir diezgan līdzīgs visās darbinieku grupās (attiecīgi no 5,3% līdz 6,1% mēneša pamatalgai un no 5,2% līdz 6,9% gada kopējai samaksai), mēneša pamatalga visvairāk pieaugusi jaunākajiem speciālistiem, gada kopējā samaksa - augstākā līmeņa vadītājiem.

Būtiskākais atalgojuma pieaugums (no 9% līdz 15%) novērots dažādos amatos informācijas tehnoloģiju nozarē, biznesa un operacionālās darbības analīzē, finanšu analīzē, plānošanā un vadībā, datu analīzē, produktu grupas vadībā un loģistikā. Atalgojums būtiski pieaudzis arī vecākajiem speciālistiem digitālajā mārketingā un grafiskajā dizainā, radošo darbu speciālistiem, kā arī apsardzes un drošības speciālistiem un jaunākajiem speciālistiem grāmatvedībā un transporta nozarē.

Galvenie darba devēju izaicinājumi šobrīd ir darbinieku trūkums un darbinieku darba snieguma vadība jeb tas, kā saskatīt darbinieka rezultātus un salīdzināt tos ar situāciju tirgū, secināts "Fontes" pētījumā. Lai arī izaicinājumi ir tie paši, ko darba devēji risināja jau pirms pieciem gadiem, to aktualitātes proporcija ir mainījusies. Ja ar darbinieku motivāciju (samazinājums no 61% uz 54%) un produktivitātes paaugstināšanu (samazinājums no 49% uz 45%) daļa darba devēju piecu gadu laikā ir sapratuši kā risināt, tad darbinieku trūkums tikai pieaug (no 14% uz 26%).

"Ar darbinieku trūkumu ir saistīta lielā slodze, kas rada izdegšanas draudus gan speciālistu, ekspertu, gan augstākās vadības līmenī. Aizvien būtiskāks jautājums ir līderības prasmju paaugstināšana, kas kļūst īpaši aktuāla, vadot darbiniekus pārmaiņu laikā un attālinātā darba režīmā," teikts "Fontes" pētījumā.

Lai samazinātu darbinieku trūkumu, organizācijas apmāca un pārkvalificē darbiniekus (72% organizāciju), pieņem praksē studentus (54% organizāciju), sadarbojas ar izglītības iestādēm (48% organizāciju), plāno pēctecību (47% organizāciju), kā arī piesaista un apmāca nekvalificētus darbiniekus (42% organizāciju).

Arvien lielāks skaits organizāciju (45%) piesaista darbaspēku no ārvalstīm, jo īpaši speciālistu līmenī (55% no organizācijām, kuras piesaista ārvalstniekus). Visgrūtāk darbiniekus ir noturēt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, ražošanas un amatniecības, kā arī būvniecības nozarē, kurā šobrīd ir ļoti augsta biznesa aktivitāte.

"Fontes" vispārējā atalgojuma pētījumā par 2021.gadu apkopoti dati no 384 organizācijām Latvijā. Pavisam analizēta vairāk nekā 87 000 darbinieku atalgojuma informācija. Dati iegūti 2021.gada maijā un jūnijā.

"Fontes" vispārējā atalgojuma pētījumā ik gadu tiek identificētas atalgojuma attīstības tendences un prognozes darba tirgū Baltijā. Tas ietver atalgojuma analīzi, balstoties uz kvalitatīviem un strukturētiem datiem Latvijā un Baltijā. "Fontes" vispārējā atalgojuma pētījums palīdz pieņemt ar atalgojumu saistītus lēmumus un noteikt situācijai atbilstošu atalgojuma paketi organizācijas esošajiem un jaunajiem darbiniekiem. "Fontes" atalgojuma pētījumi Latvijā tiek veikti kopš 1996.gada.

"Fontes" Latvijā strādā kopš 1996.gadā. "Fontes" 20 gadus Baltijā pārstāv personāla novērtēšanas rīku izstrādes kompāniju "SHL" un kopš 2013.gada pārstāv arī pasaules vadošo konsultāciju kompāniju "Mercer".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika FKTK pievienos Latvijas Bankai

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja jauno Latvijas Bankas likumu, kā arī pavadošo likuma grozījumu paketi, kas paredz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pievienošanu Latvijas Bankai.

Ekonomika Rimi Latvia paziņojums par Alfas pārdošanu nācis kā jaunums

Mazumtirgotājam SIA "Rimi Latvia" paziņojums par tirdzniecības centra "Alfa" īpašnieku maiņu nāca kā jaunums, intervijā aģentūrai LETA atzina "Rimi Latvia" valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais.

Ekonomika Septembra izskaņā Ķīpsalā notiks autoindustrijas izstāde AUTO 2021

No 24. līdz 26. septembrim Ķīpsalā norisināsies izstāde “Auto 2021”, kurā varēs iepazīt aktuālo nozares piedāvājumu trīs tematiskajās ekspozīcijās: jauno automobiļu un komerctransporta sadaļā “Jauni auto”, auto remonta instrumentu, servisa iekārtu, rezerves daļu, apkopes līdzekļu un aksesuāru sadaļā “Auto mehānika” un skaļākajā, krāšņākajā sadaļā – tūninga šovā “Auto Exotica”.

Ekonomika Uz valsts ceļiem būvdarbi turpinās 72 posmos

Uz valsts autoceļiem pārbūves un remontdarbi turpinās 72 posmos, kur autovadītājiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem un papildu laiku ceļā, informēja "Latvijas valsts ceļi".

Lasiet arī

Ekonomika Jūrmalā no oktobra par 22% palielināsies siltumenerģijas tarifs

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi SIA "Jūrmalas siltums" jaunu siltumenerģijas tarifu, kas no 1.oktobra paredz tā palielināšanos no 52,97 eiro par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) līdz 64,49 eiro par megavatstundu bez PVN.

Sabiedrība Apkure pieslēgta 65% RNP apsaimniekošanā esošajām mājām

Ņemot vērā laikapstākļus, kā arī ilgtermiņa laika prognozi, kurā īsā laika posmā notika izmaiņas, solot strauju temperatūras pazemināšanos, SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) šīs nedēļas sākumā pieņēma lēmumu sākt apkures pieslēgšanu, informēja lat.bb.lv Una Grenevica, RNP komunikācijas nodrošinājuma nodaļa vadītāja.

.

Ekonomika Valdības prioritātēm budžetā paredzēti papildus 697 mln eiro (AR INFOGRAFIKU)

Kopumā valdības noteiktajām prioritātēm 2022.gadā paredzēti papildus līdzekļi 696,8 miljonu eiro apmērā, piektdien ārkārtas sēdē nolēma valdība.