• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Lopkopji: dunduri, odi un knišļi šovasar ir liels izaicinājums

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 15:24, 27.07.2021

Dunduri, odi un knišļi šovasar ir liels izaicinājums lauksaimniekiem, aģentūrai LETA apstiprināja aptaujātie lopkopības pārstāvji.Latvijas Zirgaudzētāju biedrības prezidents Edgars Treibergs aģentūrai LETA norādīja, ka, viņaprāt, šogad dzīvniekiem nelabvēlīgo kaitēkļu skaits, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, ir pieaudzis.

Viņš arī minēja, ka Latvijas zirgaudzētavās patlaban ir aptuveni 10 000 zirgu, un, tā kā kopējais dzīvnieku skaits ir salīdzinoši neliels, to īpašnieki par katru no zirgiem rūpējas jo īpaši. Pēc viņa sacītā, tie kaitēkļi, kas nelabvēlīgi var ietekmēt, piemēram, govis vai gaļas liellopus, zirgus tik būtiski neskar, savukārt, gadījumos, kad ganībās vērojams kaitēkļu pieaugums, dzīvniekiem iespējams uzklāt īpašas segas vai tos apstrādāt ar pretinsektu līdzekļiem.

Vienlaikus ir saimnieki, kas zirgus ganībās laiž diennakts tumšajā laikā, kad dunduri un knišļi ir mazāk aktīvi.

Gaļas liellopu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Raimonds Jakovickis aģentūrai LETA norādīja, ka kopumā šis gads būtiski neatšķiras no iepriekšējiem - gaļas liellopu ganāmpulki vasaras periodā atrodas ganībās, līdz ar to ir pakļauti riskiem, kas saistās ar karstuma ietekmi un dažādu asinssūcēju uzbrukumiem.

Viņš skaidroja, ka jūlija beigas ir dunduru laiks un gaļas liellopi ganās pļāvās, kur lopiem ir iespēja patverties no dunduriem krūmu puduros vai meža ielokos. "Dažkārt ganāmpulks uzturas atklātās ganībās, tas ir atkarīgs no reģiona, laika apstākļiem," sacīja Jakovickis, piebilstot, ka saimnieki liellopus apstrādā ar pretinsektu līdzekļiem, kuri plašā klāstā ir pieejami veterinārajās aptiekās.

Tāpat bieži vien ganāmpulku īpašnieki savu ganāmpulku aizdzen uz novietni vai kūti, kur dunduri uzturas nelabprāt.

Savukārt biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja- Burmistre aģentūrai LETA skaidroja, ka dunduri, odi un knišļi šovasar ir liels izaicinājums lauksaimniekiem, jo dzīvnieki ganībās nespēj mierīgi ēst, krītas svarā, galarezultātā govis dod mazāk piena.

Lai gan dunduri un odi lopiem pārsvarā traucē baroties, tad vairāk gan būtu jāuzmanās tieši no knišļiem, jo to kodumi dzīvniekam var izraisīt sāpes un iekaisumu, no kā var pat iestāties anafilaktiskais šoks. "Tāpēc ikvienam saimniekam ir rūpīgi jāseko līdzi saviem ganāmpulkiem un to labsajūtai," uzsvēra valdes priekšsēdētāja vietniece.

Viņa arī stāstīja, ka, ja lopi ir ganībās, tad tiem ir nepārtraukti jānodrošina vēss dzeramais ūdens, kā arī iespēja patverties no karstās saules - nojumēs vai koku ēnā. Tāpat viņa piebilda, ka ganībās mājlopus ir jāapstrādā ar knišļu atbaidošajiem līdzekļiem jeb repelentiem.

"Tomēr pirms repelentu iegādes noteikti ir jākonsultējas ar savu veterinārārstu, jo daļu no repelentiem ir aizliegts lietot produktīvajiem dzīvniekiem," komentēja Dzelzkalēja- Burmistre.

Līdztekus, kā uzsvēra biedrības pārstāve, lielākas priekšrocības ir tieši tiem lopiem, kuri no karstās svelmes un kukaiņu uzbrukumiem var paglābties kūtīs, jo šajā karstajā laikā kūtīs gaiss tiek ventilēts un komforta apstākļi ir daudz labvēlīgāki.

Vienlaikus Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) aģentūrai LETA norādīja, ka karstais laiks un līdz ar to arī asinssūcēju kukaiņu aktivitāte saglabājas augsta un saimnieka atbildībā ir rūpēties lai dzīvnieki neciestu ne no karstuma, ne no asinssūcēju kukaiņu uzbrukumiem. Ja konstatē veselības problēmas, nekavējoties jāsazinās ar praktizējošo veterinārārstu.

Kā atklāja dienestā, PVD no dzīvnieku turētājiem līdz šim nav saņēmis sūdzības par odu, dunduru vai knišļu radītajiem postījumiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Karstajā jūlijā Latvijā būtiski pieauga bezalgas atvaļinājuma dienu skaits

Ceļošanas apgrūtinājumiem un bailēm no inficēšanās atturot cilvēkus no došanās atpūsties uz ārzemēm, šovasar spilgti izgaismojās tendence strādājošajiem pieskaņot atvaļinājuma grafiku laika apstākļiem tepat Latvijā. Biznesa vadības un grāmatvedības programmas Jumis izstrādātāja Jumis Pro apkopotie dati rāda, ka karstajā jūlijā atvaļinājumu izmantoja vairāk cilvēki nekā parasti, turklāt cilvēki atpūtai izmantoja pat bezalgas atvaļinājumu.

Ekonomika Būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summa

Būvniecības materiālu cenu kāpums tieši atsaucas uz Latvijas iedzīvotāju tēriņiem mājokļa remontdarbu veikšanai. Šovasar mājas vai dzīvokļa renovācijai noformēto aizdevumu vidējā summa bija par 35,8% augstāka nekā pagājušā gada pēdējā ceturksnī, un septembrī uzstādīts gada rekords, viena kredīta vidējai summai tuvojoties 10 tūkstošiem eiro, liecina Bigbank Latvija apkopotie dati.

Ekonomika Norvēģijas tiešo investīciju apjoms Latvijā pārsniedz 350 miljonus eiro

Norvēģija pašreiz ir astotais lielākais ārvalstu investors Latvijā ar tiešo investīciju apjomu, kas pārsniedz 350 miljonus eiro, aģentūrai LETA pavēstīja Norvēģijas Tirdzniecības kamerā Latvijā.

Ekonomika Piena produkcijas cenas kāps pakāpeniski

Jau pašlaik vērojams piena un piena produktu cenu kāpums, un pakāpenisks cenu kāpums gaidāms arī turpmāk, aģentūrai LETA atzina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Lasiet arī

Ekonomika Darbaspēka trūkuma dēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka

Lai gan šogad kļuva iespējams nokārtot atļaujas sezonas strādnieku no ārvalstīm nodarbināšanai, tas tapa zināms novēloti, kad vairums potenciālo darba ņēmēju jau bija atraduši darbu citviet un kamdēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka, aģentūrai LETA atzina Latvijas Augļkopju asociācijas biroja vadītāja Renāte Kajaka.

Sabiedrība Siltais laiks veicinājis kaitēkļu izplatību un attīstību

Pēdējās nedēļās retie nokrišņi un karstais laiks sekmējis dažādu kaitēkļu attīstību un izplatību, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informācija.

Ekonomika Vēlas palielināt Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvaru veikalos

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA) ar pārtikas preču mazumtirdzniecības ķēžu pārstāvjiem un lauksaimnieku nevalstisko organizāciju pārstāvjiem sācis diskusiju par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā (ZM).